Ana sayfa LiDAR 3D Lazer Verisi ile Olay Yeri İnceleme

3D Lazer Verisi ile Olay Yeri İnceleme

0

Günümüzde lazer tarayıcıların haritacılık sektöründeki yeri yadsınamaz. Ancak İlerleyen teknoloji ve yeni teknikler sayesinde artık lazer tarayıcılar da farklı görevlerde de başarıyla kullanılıyor. İşte bunlardan biriside “Suç mahalinin 3d nokta bulutu ile kaydedilmesi” Avrupa’ da polis merkezleri tarafından kullanılmaya başlanan bu teknik giderek yaygınlaşacak gibi duruyor.

Peki nasıl faydaları var kısaca bir göz atalım.

Araştırmacıların olay yerini 3D olarak taramasına imkan tanıyan Laser Scanner lar tüm olay yerinin tek bir düğmeye dokunularak milimetre hassasiyetinde eksiksiz şekilde kaydedilmesini sağlarken, suç mahallinin çok kısa bir süre içerisinde normal kullanımına açılmasına da izin verir. Elde edilen 3D dokümantasyon sayesinde, tanık ifadelerini doğrulamak veya hipotezleri değerlendirmek için suç mahalli sanal olarak tekrar tekrar ziyaret edilebilir.
Adli tıp uzmanları video kameralardan elde edilen görüntülerden zanlının boy tahmini gibi diğer tekniklere tamamlayıcı olarak görüş açısı, mermi yolu ve sıçrayan kan analizlerini kesin bir şekilde gerçekleştirebilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Leave the field below empty!