Ana sayfa CBS - GIS CBS (GIS) Değişiyor!

  CBS (GIS) Değişiyor!

  0
  Görsel, http://www.esri.com sitesinden alınmıştır.

  Son zamanların en trend konularından olan “iş zekası” üzerine yazılmış makalelere hemen her yayın organında rastlamak mümkün. Bu hafta Bing Maps’ten Michael Bishopp CBS kavramıyla ilgili dikkat çekici bir yazı yayınladı. Bu yazıyı  surveyinggroup profesyonelleri için olduğu gibi yayınlamak istedim…

  “CBS” kısaltmasında bir değişiklik önermek istiyorum. Bilgi’den Zeka’ya geçmek için “Z” yi savunuyorum. Bu çok gereksiz bir detay gibi görünebilir, bu yüzden konuya biraz açıklık getirmek gerekir. Öncelikle, İş Zekası sözünü biraz kıskandığımı söylemeliyim, bu konuda haklı sebeplerim var. Bu sözün sektörde son 10 yılda (özellikle son 4, 5 yıl) işletmelerin hayal gücünü ele geçirdiğini farketmelisiniz. Piyasaya getirdiği akımla, eğitim kurumları “İş Zekası”na göre müfredatı yeniden düzenleyerek, öğrencileri bu karlı pazara nasıl başlatacaklarını belirlemek için çalışmalar yaptılar. Bu kolay söylenen tanımlama sayesinde hemen hemen herkes, İş Zekası’nın önemini ve uygunluğunu anlayabilir veya en azından tahmin edebilir.

  Öte yandan, CBS veya Coğrafi Bilgi Sistemi’nin ne ifade ettiğini anlamak isteyen var mı? Sadece biz, “içeridekiler” olarak, bu teknolojiyi doğru ifadelerle açıklayabiliyoruz, ama sektör çalışanlarının CBS’nin gücünü ve hemen hemen tüm ticari faaliyetlerde, kritik sorunları çözmek ve karar vermelere yardım etmek için kullanılabileceğini bilmemelerini şaşkınlıkla izliyorum. Görüyorsunuz, bana göre, yalnızca “Bilgi” ifadesi bu teknolojiyi açıklamaktan çok uzak.

  Bilgi bir sistemin ne yaptığını değil, bir sistemin ne olduğunu gösterir. Bilgi, senin halihazırda gelişmekte olan koleksiyonuna eklenen bir şeyden daha fazlası değil. Daha fazla bilgi probleminize katkıda bulunabilir ancak sorunu çözmeyebilir. CBS’yi her zaman en zorlu iş ve kamusal sorunların üstesinden gelme ve çözüm aranmasında yardımcı olabilecek bir karar destek aracı olarak düşündüm. Bu gerçekten de teoriden eyleme dönüştürülebilir kararlara yardımcı olabilecek bir “Zeka” sistemidir. Bu nedenle CBS “İş Zekası”nın önünde yer alır ve onun bir parçasıdır.

  Kendimizi kandırmayalım. CBS, sadece haritaları içeren bir kavram değildir. CEO’lar ve diğer yöneticilerin her gün yaptıkları gibi kritik kararları almalarına yardımcı olur. CBS aslında İş Zekası’nda kritik bir parçadır. Bu eğilimle mücadele etmek yerine, buna katılmak gereklidir. Coğrafi Bilgi Sisteminden “Coğrafi Zeka Sistemi”ne geçiş yapalım; çünkü bu gerçekten de doğru olandır.

  Michael Bishopp-GIS Analyst at Microsoft
  Kaynak:https://www.linkedin.com/pulse/i-gis-needs-change-michael-bishopp/?trk=v-feed&lipi=urn:li:page:d_flagship3_feed;3UJsUYyF0D4bI5mlN6odaA==

  Selçuk Demir
  Yıldız Teknik Üniversitesi'nden 2012 yılında Harita Mühendisi olarak mezun oldu. Aynı üniversitede Coğrafi Bilgi Sistemleri programında yüksek lisans derecesi aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. Özel sektör ve kamu kurumlarında birçok projede görev aldı.

  BİR CEVAP BIRAK

  Leave the field below empty!