Ana sayfa EN YENİLER Gayrimenkul Değerleme Firmasında Hangi Görevlerde Çalışabilirsiniz? -2

Gayrimenkul Değerleme Firmasında Hangi Görevlerde Çalışabilirsiniz? -2

0

Bir önceki değerleme yazımızda Uzmanlardan bahsetmiştik. Şimdi de tanzim edilen raporların kontrolünden sorumlu olan rapor kontrol sorumlusu/denetmenleri ele alalım. Değerleme şirketlerinin lokomotifleri operasyon, değerleme uzman ve denetmenlerdir. Geri kalan tüm pozisyon ve görevler şirketlerin kurumsallaşma yolunda, vizyonları ve misyonları gereği çizdikleri kariyer yollarıdır.

Denetmen/Rapor Kontrol Sorumlusu, Uzmanların tanzim ettikleri raporları kurallarına uygun olarak kontrol eder, raporda yazan tüm içerik, olumlu olumsuz belgeler, projeleri yorumlar ve uzmanın yazdığı rapordaki eksikleri tespit ederek tamamlar. Hesap detaylarına son şeklini verir. Taşınmazın emsallerini kontrol eder. Alan hesaplarını yapar. Kısaca raporda yer alan tüm bilgilerin doğruluğundan Uzman ile birlikte sorumludur. Tüm bunları yaparken raporu tanzim eden Uzman ile görüşmeler içerisinde bulunmalıdır. Unutulmamalıdır ki sahada taşınmazı gören Uzmandır. Denetmenlerin bu anlamda Uzman ile ortak paydada buluşuyor olması rapor kalitesi açısından oldukça önemlidir.

Denetmen/ Rapor Kontrol Sorumlusu genellikle sahadan gelen daha önce Eksper olarak çalışmış kişilerdir. Gayrimenkul Değerleme Lisansına sahip, minimum 3 yıl saha tecrübesi olan kişiler genellikle tercih edilmektedir.

Denetmenlerin kendilerini çok iyi yetiştirmiş olması, mevzuata ve raporu talep kurum kurullarına da hakim olması gerekmektedir.

Bazı değerleme firmalarında değerleme departmanları özel projeler ve bankalar olarak ayrılabilir, bazılarında değerleme birim müdürü, değerleme koordinatörü, değerleme sorumlusu,teknik müdür, bölge sorumlusu,takım lideri gibi farklı görev basamakları da görülebilir. Bu kişiler de denetmenlik görevlerinin yanında şirkette birtakım farklı görevleri de beraberinde devam ettirebilirler. Farklı görev tanımlarını firmalarda yaygın olarak görebilirsiniz.

Denetmen ve uzmanlar arasında ast-üst ilişkisi bulunmamaktadır ancak denetmenin görevi yazının başında da belirttiğim üzere; uzmanların tanzim ettikleri rapordaki hatalı ve eksik bulunan noktaları gidermek ve hangi kurumdan rapor talep edildi ise o kurumun risk politikalarını dikkate alarak kurallar çerçevesinde ilgilisine göndermektedir bu anlamda denetmenlerden uzmanlara geri bildirim yapmaları istenir ki bu süreçte en doğal ve olması gerekendir. Böylelikle rapor kalitesinin üst seviyede tutulması amaçlanır.

Cemre ŞALCI
Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliğinden 2013 yılında onur derecesi ile mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi İşletme Yönetimini bitirdi, mühendislik eğitimi sırasında Universitat Politècnica de València’da bir dönem öğrenim gördü. Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 4.sınıf olan Cemre ŞALCI İstanbul Teknik Üniversitesinde Gayrimenkul Geliştirme Yüksek Lisans programından mezun olmuştur. Çalışma Hayatına 2013 yılında Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ekspertiz grubunda Denetmen olarak başlamış, 2017 yılında Çizgi Gayrimenkul Değerleme A.Ş. bünyesinde İş Geliştirme ve Süreç Yönetimi Sorumlusu olarak devam etmektedir. Aynı zamanda Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Leave the field below empty!