Ana sayfa GNSS & Konumlama Google’ dan İç Mekan Konumlandırma Sistemi

  Google’ dan İç Mekan Konumlandırma Sistemi

  0

  “GPS sizi kapıya götürebilir. Ardından VPS sizi aradığınız öğeye ulaştırabilir. ” Google’ın Sanal Gerçeklikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Clay Bavor’un sözleri bunlar.

  Google, Tango adında, artırılmış gerçeklik (AR) sistemini temel alarak kapalı bir konumlandırma teknolojisi geliştiriyor.

  Bu yeni teknoloji, Görsel Konumlandırma Hizmeti (VPS) olarak adlandırılıyor. Hepimizin bildiği gibi mobil cihazınız açık havada konumunu belirlemek için uydulardan yardım alır,  ancak günümüz teknolojisi artık  iç mekanlarda da bu hizmeti vermeye başladı. Şimdi gelin bu yeni teknolojiye birlikte  göz atalım.

  Tango uyumlu cep telefonları sayesinde bulunduğunuz iç mekanı kolayca tarayıp düzlem içerisinde birebir ölçeklendirerek kendi sanal gerçeklik ortamınızı oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca Google, bu teknolojinin birkaç santimetreye kadar doğru olduğunu söylüyor ki bu hassasiyet yeter de artar bile.

  Örneğin büyük bir süpermarkette belirli bir ürün arayan bir müşteri odadaki farklı özelliklerden gelen görsel ipuçlarını kullanarak, bir telefon kamerasıyla yakaladığı yeni noktaları önceden gözlemlenen noktalarla karşılaştırarak aradığı ürünü kolayca bulabiliyor. Yada  tango sayesinde evinizin iç mekan haritasını kolayca oluşturup yine ölçekli eşyaları yerleştirerek dekorasyonu örnekleyebilir ve bu eşyaların arasında dolaşabilirsiniz.

  Google zaten teknolojiyi ortak müzelerde ve bazı mağazalarda test etmeye başladı bile. Ancak VPS kullanım durumları sadece geniş alanlarda gezinmekle sınırlı değildir. Bu teknolojinin harika bir özelliği de  görsel engelli insanlara sesli arayüzlerle VPS tarafından sağlanan kesin konumu birleştirerek sokaklarda özgürce dolaşmalarını sağlamasıdır. Bir sonraki aşamada ise bunların şantiyelerde kapalı mekanlarda kontrol amaçlı kullanıldığı günleri görmek artık çok uzak değil. BIM (Building Information Management Türkçesi; Yapı Bilgi Sistemleri) teknolojisinin hızla yükseldiği ve yaygınlaştığı bir dönemde kusursuz yardımcılarımız olacak hemde cebimizde.

  Merak edenler için, Lenovo’nun Phab 2 Pro adlı ilk Tango cihazı geçen yıl çıktı. Tango teknolojisine sahip bir sonraki telefon olan ASUS ZenFone AR satışı devam edenlerden.

  BİR CEVAP BIRAK

  Leave the field below empty!