Ana sayfa LiDAR PALMİRA Antik Kenti Yeniden İnşa Ediliyor!

PALMİRA Antik Kenti Yeniden İnşa Ediliyor!

0
Görsel bbc.com dan alınmıştır.

Tarihi eser ve kalıntıları günümüzde modern bir şekilde yenileyebilmek dendiğinde hiç şüphesiz fotogrametri ilk akla gelen yöntemlerdendir. Hepimizinde bildiği gibi ISID terörü maalesef tarihi eserleride katletmeye devam ediyordu ki teknoloji ve gönüllü yüzlerce fotografçı sayesinde  PALMİRA Antik kenti gibi bir sürü tarihi eser dijital ortamda belgeleniyor.

Görsel bbc.com dan alınmıştır.

Dijital Arkeoloji Enstitüsü’nün (IDA), Harvard Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve UNESCO ile ortak çalışarak hazırladıkları ‘Milyon Görüntü Veritabanı’ (Million Image Database) projesiyle Palmira Antik Kenti’ndeki Zafer Kemeri Londra’da yeniden inşa edildi.

Antik dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Palmira Antik Kenti, 2011’de başlayan iç savaş öncesinde Suriye’nin başlıca turistik yerleri arasındaydı. UNESCO’nun dünya mirası listesindeki antik kentin kemerli yolu ve iki büyük tapınağı içeren Roma dönemi anıtları 2015 yılında IŞİD tarafından yok edildi. Bunun üzerine Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki tehdit altındaki nesnelerin yaşatılması amacıyla yürütülen Milyon Görüntü Veritabanı projesi ile kent, Londra’da orjinalinin üçte ikisi boyutlarında yeniden inşa edildi. Palmira, New York ve Dubai’de de sergilendi.

Peki bu proje nasıl yürüyor?

  • Gönüllü fotoğrafçılar tarafından 3B hassas kameralarla nesnelerin milyonlarca fotoğrafı çekiliyor.
  • Çekilen fotoğraflar açık kaynaklı Milyon Görüntü Veritabanına eklenerek web portalına yükleniyor.
  • Daha sonra 3B tarayıcılarla modeller oluşturuluyor.
  • Özel çimento bazlı 3B baskı teknikleri kullanılarak istenilen ölçeklerde çoğaltma yapılıyor.
Görsel bbc.com dan alınmıştır.

Restorasyon çalışmalarına teknolojik gelişmelerde eklendiğinde artık yıkılan yakılan dünya tarihini yeniden canlandırmak mümkün, bu gelişmelerde gösteriyorki her geçen gün fotogrametriye olan ihtiyacımız artarak devam ediyor. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Leave the field below empty!