Ana sayfa GAYRİMENKUL Tapu Kadastroda 3 Boyutlu Dönem Başlıyor!

Tapu Kadastroda 3 Boyutlu Dönem Başlıyor!

0
Kaynak: Gruber/Riecken/Seifert, Germany on the Way to 3D-Cadastre

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, katıldığı bir televizyon programında “Üç Boyutlu Kent Modelleri ve Kadastro Projesi” kapsamında çalışmalarının ilk adımının tamamlandığı müjdesini verdi.

Sistemin pilot uygulaması Ankara,Gölbaşı’nda 13 bin konutu kapsayan alanda tamamlandı. Türkiye genelini kapsayacak projenin maliyet ve süreç aşamalarının planı tamamlandı.

Dört yıl içinde bitmesi planlanan proje, uçuş yapılan bölgedeki binaların yeni bir kamera sistemiyle yanlardan görüntülenip 3 boyut kazandırılarak oluşturulacak. Sisteme e-Devlet üzerinden Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’nden (TAKBİS) erişim imkanı sağlanacak.

Sistemin yürürlüğe girmesiyle taşınmazlar 3 boyutlu olarak santimetre doğrulukta web üzerinden görüntülenebilecek, Tapu ve Kadastro dairesine gitmeden 47 işlem online olarak yapılabilecek. “Web Tapu” aracılığıyla malikler taşınmazlarının bilgilerini görüntüleyebilecek, yetki verebilecek, satış, ipotek gibi işlemleri gerçekleştirebilecek.

Nursinem Handan ŞAHAN
2018 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği bölümünü onur öğrencisi olarak tamamladı. Lisans eğitimi sırasında Erasmus+ programıyla Varşova Teknoloji Üniversitesinde öğrenim gördü. Halihazırda öğrenimine İstanbul Teknik Üniversitesi Coğrafi Bilgi Teknolojileri bölümünde devam etmekte.

BİR CEVAP BIRAK

Leave the field below empty!