Ana sayfa İHA - UAV Yeni DJI Phantom 4 RTK

Yeni DJI Phantom 4 RTK

0

Geçtiğimiz hafta harita sektörünün en önemli fuarı olan Intergeo 2018 katılmak için Frankfurt’ daydık. DJI ekibinin özel davetlisi olarak yeni ürünlerinin tanıtım toplantısına katıldık. Beklenen oldu ve sonunda DJI, mühendislik çözümlerinde daha aktif rol alabilecek ürünü phantom 4 RTK yı tanıttı. İsminden de anlaşılacağı üzere bu cihaz hepimizin aşina olduğu Phantom 4 ün harita sektörüne hizmet veren yeni bir üyesi. Şimdi sizleri daha fazla merakta bırakmadan yeni Phantom 4 RTK nın özelliklerine birlikte göz atalım.

Santimetre Seviyesinde Konumlandırma Sistemi

DJI Phantom 4 RTK, dahili bir hassas RTK navigasyon konumlandırma sistemine ve yüksek performanslı bir görüntüleme sistemine sahiptir. RTK konumlandırma modülü (GPS L1 L2, GLONASS L1 L2, Galileo E1 E5a ve BeiDou B1 B2) ile birlikte, yer kontrol noktasına ihtiyaç duymaz, bu da zamandan tasarruf sağlar. Her iki modülü de birleştiren, Phantom 4 RTK, uçuş güvenliği için optimizasyon sağlarken, karmaşık ölçüm, haritalama ve inceleme iş akışları için en hassas verilerin elde edilmesini sağlar.

RTK modülü, 1 cm + 1 ppm (yatay), 1,5 cm + 1 ppm (düşey) konumlandırma doğruluğu sağlayabilir ve Phantom 4 RTK, fotogrametrik modellerin 5 cm mutlak yatay doğruluğunu elde edebilir.

4G  veya WiFi kullanarak konumlandırma sistemini D-RTK 2 Mobil İstasyonuna, NTRIP (İnternet Protokolü üzerinden RTCM Ağ Aktarımı) ile bağlayabilen herhangi bir iş akışına entegre edilebilir.

TimeSync ile Doğru Veri Toplayın

Phantom 4 RTK’nın konumlandırma modüllerinden tam olarak yararlanmak için, yeni TimeSync sistemi, uçuş denetleyicisini, kamerayı ve RTK modülünü sürekli olarak denetliyor. Ek olarak, TimeSync, Phantom 4 RTK’nın fabrika ayarlı lens parametrelerini her bir fotoğrafın üzerine konum, yükseklik ve diğer verilerle birlikte kaydederek, konumlandırma verilerini kameranın CMOS sensörünün merkezine eşlemesini yapıyor.

Hassas Görüntüleme Sistemi

Cihaz, 1 inç 20 megapiksel CMOS sensör ile donatılmıştır. Phantom 4 Pro RTK nın yüksek çözünürlüğü sayesinde 100 metre uçuş yüksekliğinde 2.74 cm‘lik bir Yer Örnekleme Mesafesi (GSD) elde edebilir.

RTK kapsamı bulunmayan alanlarda DJI Phantom 4 RTK, Post Processed Kinematics’in (PPK) kullanılmasına izin verir. Cihaz, orijinal uydu gözlem verilerinin yanı sıra efemeris verilerini de yakalar ve RTCM 3.2’deki bir PPKRAW.bin dosyasına kaydeder. Ayrıca, Phantom 4 RTK, uydu verilerini anında RINEX formatına (Receiver Independent Exchange Format) dönüştürür ve verileri bir RINEX.obs dosyasına yazar. GNSS konumunun ve kameranın dahili senkronizasyonu sayesinde, Timestamp.MRK dosyasının hassas bir şekilde kaydedilmesini sağlar. Tüm bu işlemler ile ilgili veriler bir adet Micro-SD kartta saklanır.

Daha Güvenli, Daha Akıllı ve Dengeli Uçuş

Phantom 4 RTK’nın OcuSync video iletim sistemi ile drone ve uzaktan kumandası arasında sabit bir bağlantı sağlar. Daha büyük çalışma alanları için 7 km’ye kadar bir mesafede 720p video aktarım özelliği sunar.

30 dakikaya kadar olan uçuş süresi çalışma tamamlanmadan sona erebilir ancak pilotlar pilleri değiştirmek için görevi durdursalar bile, drone, pil değiştirildikten sonra otomatik olarak görevine kaldığı yerden devam eder.

Mobil SDK Destekli

Phantom 4 RTK, bir mobil cihaz aracılığıyla otomasyona ve kişiselleştirme işlevlerine açılan DJI Mobile SDK ile uyumludur.

Uçuş Planlama Uygulaması

Yeni bir GS RTK uygulaması, pilotların Phantom 4 RTK’yi daha geleneksel bir uçuş modunun yanı sıra iki planlama moduyla (Photogrammetry ve Waypoint Flight) akıllı bir şekilde kontrol etmelerini sağlar. Planlama modları, pilotların uçuş hızı, yükseklik, hız, kamera parametreleri ve daha fazlasını ayarlayarak drone’nun uçuş yolunu seçmelerine izin vererek otomatik haritalama veya inceleme seçeneği sunar. Ekiplerin saha çalışmalarının ilerlemesini takip etmesine ve farklı dönemlerde aynı verileri toplamasına imkan tanır.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Leave the field below empty!