10 Kısa Soruda Gexcel ile Tanışın

0
1070

Gexcel kimdir ve ürün yelpazesi nelerden oluşur?

Gexcel, 3D coğrafi uygulamalar ve ölçme/haritalama pazarı için yenilikçi yazılım ve araçlar sağlayan bir İtalyan şirketidir. 2001’den beri başarıyla satışa sunulan ilk ürün, nokta bulutları için güçlü bir post-processing yazılımı olan Reconstructor®‘tır. 2016 yılında Gexcel, piyasadaki en gelişmiş SLAM tabanlı giyilebilir mobil haritalama sistemlerinden biri olan HERON®’u (Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi ile birlikte tasarlanmıştır) piyasaya sürdü: sistem nükleer santrallerin izlenmesi için doğdu, ancak zamanla madencilik, inşaat ve haritacılık uygulamalarını içeren projelerde de rahatlıkla kullanılır hale geldi. 2017 yılında Gexcel, otomatik ölçüm yapabilen ve uzun menzilli LiDAR tarayıcılara sahip OPMMS®’i (Açık Ocak Madeni İzleme Sistemi) sundu.

The HERON® family is composed by HERON® LITE, HERON® LITE Color and the latest HERON® MS Twin with double sensor.

HERON’un temel işlevleri ve uygulamaları nelerdir?

HERON®, iç ve dış mekanlarda hızlı mobil haritalama uygulamaları için kullanılabilen SLAM tabanlı bir tarayıcıdır. GNSS sinyalinin kolayca izlenemediği durumlarda da çok farklı uygulamalarda ve son derece yüksek performans gösteren HERON®, her ışık koşulunda düzgün çalışır.

HERON®, tek/çift lazer sensörü ve 5K pano kamera içerir ve özellikle yer altı madenleri, CBS uygulamaları, çok katlı binalar, tüneller, kültürel miras sahaların, adli prosedürler, ormanlar, kentsel alanlar ve daha nicesinde mükemmel şekilde çalışır.

Zorlu ve karmaşık alanlarda bile, sistem kullanılabilirliği kendini kanıtlamıştır. Toplanan verileri bir çok uygulama için kullanılabilir: hacim hesaplama, kazı ilerleme izleme, dijital arşiv, inşaat ilerleme izleme, varlık yönetimi için kat planları oluşturma, lojistik/trafik yönetimi, harap yapıları izleme, BIM’e tarama, konturlar ve profiller, 3D sanal deneyim, gerçek zamanlı değişim algılama, as-built oluşturma ve çok daha fazlası.

Veri işlemede hangi yazılımlar kullanılabilir?

HERON®, tüm işleme adımlarını kapsayan çeşitli profesyonel yazılımlarla donatılmıştır. Kullanıcının, içe aktarmadan ilk teslimatlara kadar tüm veri işleme iş akışını yönetmek için başka bir yazılıma ihtiyacı yoktur. Yani diğer yazılımlarını çok kolay bir şekilde kullanmakta özgürdür : OrbitGT, AutoCAD™, ReCap™, EdgeWise, Verity yazılımları tamamen desteklenir. HERON® post-processing yazılımı, SLAM işleminin tipik özelliği olan sapma etkilerini önemli ölçüde azaltan ve statik taramaların kısıtlama olarak kullanılmasına izin veren eşsiz patentli algoritmalarla donatılmıştır.

Detaylarla:

HERON® Desktop , SLAM işlemlerini çalıştıran ve kayma efektlerini azaltma patentli algoritmalarını yöneten platformdur. Yörüngeleri ve nokta bulutlarını bölebilir ve birleştirebilir, gürültüyü ve hareketli nesneleri kaldırabilir. Tam otomatik bir analiz yaklaşımı kullanılır, ancak tüm SLAM parametreleri ayarlanabiliyorsa benzersiz bir gelişmiş mod da mevcuttur.

Reconstructor®, nokta bulutlarını ve lidar verilerini yönetmek için dünya çapında tanınmış bir yazılım paketidir. Reconstructor®’da güçlü bir otomatik tarama kaydı algoritması, tripod, mobil ve iç mekan mobil tarayıcılarından gelen verileri kaydetmeye yardımcı olur. Tüm ana nokta bulutu verileri ve proje biçimleri desteklenir: colorized .fls, .zfs, .rxp, .3dd, .x3s, .x3m, .clr, .cl3, .dp, .ixf, .nctri; aynı zamanda .ifc BIM ve FARO Scene gibi çeşitli açık 3D mesh formatları ve proje formatları da desteklenir. Yazılım, nokta bulutlarını filtrelemeyi, yönetmeyi ve sınıflandırmayı sağlar ve sonuçların ReCap™ gibi daha yaygın platformlara aktarılmasına izin verir. Reconstructor®‘da ayrıca, AutoCAD™’e doğrudan aktarım ile enine kesitleri ve profilleri çıkarmak ve ortofotolar/x-ray ortofotoları almak da mümkündür. Hacim ve alan hesaplaması, mesh oluşturma ve işleme ve daha özel doğrulama araçları mevcuttur. Nokta bulutlarını ve BIM modellerini karşılaştırmak için güçlü bir araç da bunlara dahildir.

GoBlueprint®GoBlueprint®, Reconstructor®’da oluşturulan HERON® 2.5D haritalarını ve ortofotoları görselleştirmek ve ölçmek için tasarlanmış, tabletlerde ve düşük performanslı bilgisayarlarda da çalışan ücretsiz bir araçtır. Ayrıca doğrusal, açısal, alan ölçümleri ve hacim hesabı kolaylıkla elde edilebilir. GoBlueprint®, 3D ölçümlerden bilgi çıkarmak isteyen, gelişmiş CAD araçları konusunda yetenekli olmayan son kullanıcılar için mükemmel bir çözümdür. Dahası, GoBlueprint®, 3D haritalamanın sonuçlarını çok sayıda kullanıcı ve son istemcilerle paylaşma ihtiyacını sorunsuz giderir.

1 saatlik çalışma süresi içerisinde mimari özellikli BIM uygulamaları için kaç metrekare etkin bir şekilde taranabilir?

Sistem yürüme hızında algılama yapar, ancak bir saatte algılanabilecek yüzey, odaların boyutuna ve lojistiğe bağlı olarak oldukça değişkendir. Hastaneler veya ofisler gibi koridorlar ve 20-30 m² odalarla karakterize edilen karmaşık binalarda saatte 3.000 m² haritalamanın mümkün olduğunu tahmin edebiliriz. Spor salonları, konferans salonları, alışveriş merkezleri, kongre merkezleri gibi daha büyük alanlarda 6.000-9.000 m² alanı algılamak mümkündür.

Bir iş gününde elde edilen veriler ne kadar büyüktür? (7-8 saat)

HERON® MS Twin, hem 3D nokta bulutlarını (çift lazer sensörden) hem de sistem tarafından otomatik olarak alınan 5K panoramik görüntüleri dakikada yaklaşık 450 MB toplar. 7 saatlik sürekli edinim göz önüne alındığında, HERON® MS Twin yaklaşık 185 GB veri toplayabilir.

HERON® LITE yalnızca bir sensöre sahiptir ve dakikada yaklaşık 60 MB toplar, yani sürekli çekimde 7 saatte yaklaşık 25 GB. 5k panoramik kamera (HERON® LITE Color) ile yapılandırma için görüntüler gerekir ve nihai veri boyutu kullanıcının çektiği fotoğraf sayısına bağlıdır (her biri 5 MB’dir).

Hangi nokta bulutu formatları dışa aktarılabilir? e57, las, vb.?

HERON® .e57, .las, .ply formatlarını dışa aktarır ve veriler ayrıca doğrudan ReCap™ ‘e (.rcp formatı) aktarılabilir. Renk görünümünü içeren .e57 formatı, FARO WebShare Cloud’a da aktarılabilir.

Verilerin sık kullanılan CAD yazılımlarıyla uyumluluğu nedir?

Daha önce belirtildiği gibi, nokta bulutu doğrudan ReCap™’e ve ardından her Autodesk CAD platformuna (AutoCAD™, Revit, vb.) aktarılabilir. Diğer açık formatlardaki dışa aktarım sayesinde HERON® nokta bulutları, CAD sistemlerinin çoğu tarafından kullanılabillir. Reconstructor® süreci, ölçeklendirilmiş olarak doğrudan AutoCAD™ ‘e aktarılabilen bir plan oluşturulabilir.

360 pano görüntülerini entegre etmeyi planlıyor musunuz?

HERON® LITE Color ve HERON® MS Twin, 5K panoramik kamera özelliğine sahiptir. Bu, son ölçümler için gerçek bir katma değerdir, çünkü kullanıcı çok az bir çabayla büyük alanların tesis yönetimi gibi bazı ilginç uygulama alanlarına erişebilir ve nesnelerin tanımlanma sürecini hızlandırabilir: aslında, 3D ve görüntü verileriyle, nokta bulutu üzerinde görselleştirilmesi zor nesneleri kolayca tanımlayabilirsiniz.

HERON verilerini klasik lazer tarayıcılarla karşılaştırdığımızda sonuç nedir?

Statik lazer tarayıcıları küçük alanlardaki HERON® verileriyle doğrudan karşılaştırıldığında, geometrik farklılıklar (kayıt doğruluğu) maksimum 2 cm aralığında ve büyük/uzun alımlarda genel doğruluk yaklaşık 5 cm’dir. Ancak en yeni HERON® gelişmiş filtreleme araçları, BIM projelerinin desteklenebilmesi için nesnelerin çok iyi tanımlandığı son derece net bir tarama sağlar.

Üstelik HERON®, SLAM algoritmasının tipik sapmalarını kontrol altında tutmak için, SLAM işlemede kısıtlamalar olarak statik taramaları kullanabilir. Bu şekilde, büyük ölçümleri farklı çözünürlüklerde kolayca birleştirmek ve birlikte yönetmek de mümkündür.

Statik taramaları Mobil taramalarla birleştirmek ve SLAM sonuçlarını bazı statik taramaları birleştirerek iyileştirmek mümkün müdür?

Yukarıda bahsedildiği gibi, güçlü algoritması sayesinde HERON®, daha önce ölçülen aynı alandaki diğer herhangi bir coğrafi referanslı nokta bulutuna uyarlanabilen (İHA, mobil haritalama sistemleri veya karasal lazer tarayıcılarla) nokta bulutları oluşturabilir. Böylece kullanıcı, mevcut geometriyle mükemmel şekilde sınırlandırılmış bir model elde eder. Bu şekilde Gexcel, SLAM algoritmasına “Kontrol Noktaları” yerine “Kontrol Taramaları” kavramını getirmektedir.

Dahası, kullanıcı, Reconstructor®’ı kullanarak statik taramaları mobil olanlarla her zaman entegre edebilir, örneğin global bir araştırmanın belirli bir alanı hakkında daha ayrıntılı bilgi alması gerektiğinde veya farklı sensörleri bir araya getirmesi gerektiğinde (araçlarda mobil, İHA, elde), büyük alanların edinimini büyük ölçüde hızlandırıyor!

Gexcel hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here