Ana sayfa GNSS 2018 Dünya Kupasında “Konumlandırma Teknolojisi”

  2018 Dünya Kupasında “Konumlandırma Teknolojisi”

  0

  Heyecanla takip ettğimiz 2018 Dünya Kupasının diğerlerinden ayıran en önemli özelliği teknolojinin kullanımıdır. Bu yıl ülkemizde de uygulanmaya başlanan “VAR sistemi” teknolojinin bütün alışkanlıkları değiştirme becerisine verilebilecek en güzel örneklerden birisi.

  Hem sahaya hem de saha dışına çıkan Rusya’daki FIFA Dünya Kupasında, özellikle de GPSkonum teknolojisi ve fotogrametri büyük bir etki yarattı.

  Şimdi çok değil 4 sene öncesine gidelim, tarih 13 Temmuz 2014. FIFA Dünya Kupası finalleri. Arjantin ve Almanya, 112. dakikaya kadar skorsuz bir çekişmeye sahne olmuştu. Bir dakika sonrasında ise 23 yaşındaki Andre Schurrle’nin yaptığı ortayı mükemmel değerlendirip golü yapan Mario Gotze kupayı ülkesine götürmüştü.

  Alman antrenör Joachim Low, kupa sonunda bir dahi gibi görünmeye başlandı. Ancak, birçok kişinin bilmediği şey, Low’ un teknolojinin nimetlerinden faydalanıyor olmasıydı. Dünya Kupası öncesi antrenmanlarının bir parçası olarak, Alman ekibi diğer  standart hazırlıkların yanı sıra oyuncuların pozisyon hızından, mesafesinden, kalp atış hızlarına kadar her şeyi izlemek için GPS destekli cihazlar giydiler. Daha sonra, her bir sporcunun tam olarak ne kadar performans gösterdiğini görmek için veriler analiz edildi ve bu bilgiler takımın gelecek stratejileri planlamak için kullanıldı.

  Peki ne oldu da sadece 4 yıl içerisinde Joachim Low bugün,  Almanya’daki en nefret edilen adamlardan biri oldu. Cevabı basit, dün Low ü kahraman yapan teknoloji bugün her takımın yöneticisinin kolayca ulaşabileceği hale geldi.

  Elektronik performans izleme sistemleri

  GPS tabanlı giyilebilir cihazlar, bir süredir farklı spor dallarında kullanılmaya başlandı, ancak Brezilya’daki bir önceki Dünya Kupası da dahil olmak üzere, yakın zamana kadar rekabete dayalı sporlarda buna izin verilmiyordu. Sadece Şubat 2015’te Uluslararası Futbol Birliği Kurulu, Kanada’da o yılki Bayanlar Dünya Kupası için tam zamanında, elektronik izleme kullanımını onayladı.

  Mart 2018’de, Rusya’daki Dünya Kupasından sadece üç ay önce, FIFA, elektronik performans ve izleme sistemlerine eşleşmelerde izin verdi. Takım analistlerinin verileri aktarmalarına ve maç boyunca koçlarla iletişim kurmasına izin verildi.
  Her takım tabletler yardımı ile oyuncu performansları ve konumsal veriler hakkında gerçek zamanlı bilgiler (30 saniyelik bir gecikmeye tabi) elde edebildi ve oyunu bu parametreler üzerinden yönlendirebildi.

  GPS tabanlı giyilebilir cihazlar; ister gömlek, saat isterse de oyuncuların vücudundaki herhangi bir başka sensör – saniyede yüzlerce veri kaydeder -Bunlardan bazıları: oyuncu pozisyonu, pozisyon alma hızı, takım oyunu, kalp atış hızı, tekme hassasiyeti, asabiyet vb. Bu verileri analiz platformlarında çalıştırarak, antrenörler takım oyuncularının pozisyonlarının taleplerine göre takım stratejileri, fiziksel egzersiz seansları ve benzeri şeyler tasarlayabilirler. GPS, oyunun ilk ve son 15 dakikasında en yüksek koşu yoğunlukları arasındaki farkı göstererek oyun yorgunluğunu da izleyebilir. Bu veriler oyuncu yorgunluğunu ve takım kondisyonunu gösterebilir.

  Almanya, Brezilya, Portekiz, Belçika, İngiltere, Polonya, Danimarka ve Fas da dahil olmak üzere takımlar, normal forma altında giyilen siyah bir sıkıştırma yeleği olan Dünya Kupası sırasında STATSports teknolojisinden yararlanıyorlardı. Diğer çeşitli takımlar, Mancınık, Zepp, FieldWiz gibi şirketlerden bir dizi başka ürün kullanıyorlardı.

  Gol Çizgisi Teknolojisi

  Dünya Kupası’nda ses getiren yeniliklerden birisi de gol çizgisi teknolojisi veya GLT(Goal Line Technology), topun hedef çizgiyi geçip geçmediğini belirlemek için teknolojinin kullanılmasıdır. Bu bilgi daha sonra anında cevap vermek için hakem tarafından giyilen özel bir saat üzerinden sonucu bildirir.

  Diğer rakip sporlarda benzer teknolojinin kullanılması ile karşılaştırıldığında, “GLT” Temmuz 2012’de oyuna müdahale etmemesi kaydıyla onaylandı. Bunu takiben, teknoloji Brezilya’da FIFA Word Cup 2014‘te kullanılmak üzere benimsenmiştir.

  İki tip “GLT” vardır – “Kamera tabanlı” ve “Manyetik alan bazlı”.

  Kamera Tabanlı

  FIFA şu anda Dünya Kupaları için “GoalControl” teknolojisini kullanıyor. Sahanın etrafında bulunan 14 adet yüksek hızlı kamera vardır ve her bir hedefe o bölgenin etrafındaki tam yerini tespit etmek için odaklanan yedi kamera bulunuyor. Bir yazılım daha sonra topun hedef çizgiyi geçip geçmediğine karar vermek için tüm fotoğrafları analiz eder. Bütün bunlar bir saniye içinde olur!

  Bilgisayar, topun kesin konumunu hesaplamak için üçgenleme yöntemini kullanır. Üçgenler,bir nesnenin pozisyonunu hesaplamak için geometrik bir yöntemdir. Süreç, her üçgenin bir tarafının uzunluğunun ölçülmesi ve daha sonra gözlemleme açılarını ve diğer iki tarafın uzunluğunun ölçülmesi ile devam eder. Daha sonra yazılım yardımıyla topun karesine denk düşen pikselleri tanımlayarak her bir karedeki topu hesaplar, sonuç olarak hedef çizgiye göre topun bir 3B görüntüsünü oluşturur.

  Üçgenleme yoluyla kamera teknolojisi, oyuncuların vücutlarının bazı kameraların görüşlerini engellemesine rağmen son derece güvenilir sonuçlar üretir. Üçlü kameraları uygulamak için yalnızca üç kamera gerektiğinden, birkaç kameranın görüntüsü engellenmiş olsa bile diğerleri sorunsuz bir şekilde ele geçirilebilir. Top, hedef çizgiyi tamamen geçtiyse, bir saat ya da bir kulaklık vasıtasıyla hakeme derhal bir sinyal iletilir.

  Manyetik Alan Bazlı

  Manyetik alan sistemi için, kablolar yeraltına ve hedefin etrafına yerleştirilir. Topun içinde elektronik sensörler de vardır. Toptaki reseptörler ile yeraltı kabloları aracılığıyla oluşturulan manyetik alanlar arasındaki etkileşim, yazılımın topun tam konumunu hesaplamasına ve bir golün ne zaman atıldığını belirlemesine izin verir.

  Bu teknoloji, Adidas ile ortaklaşa Cairos Technologies AG tarafından geliştirilmiştir. Adidas tarafından özel olarak tasarlanan top, içinde güçlü vuruşlara dayanabilecek asılı bir hassas sensöre sahiptir.

  Hareketli topun içindeki sensör hedef ağzın etrafındaki manyetik alanı bozar. Bu sinyal daha sonra topun çizgiyi tamamen geçip geçmediğine karar veren bir bilgisayara iletilir. Olumlu bir cevap hemen ardından hakem saatinde bir gol uyarısı olarak belirir.

  Akıllı Top
  Dışarıdan, normal bir futbol topu gibi görünür. Ancak 1970’den bu yana Dünya Kupası için resmi top üreten Adidas, bu sene akıllı olmaya karar verdi. Rusya Dünya Kupası için resmi top olan Adidas Telstar 18, gömülü bir Yakın Alan İletişimi (NFC) çipine sahip. Şu anda, sadece tüketici kullanımı içindir.

  Adidas hem Android hem de iOS cihazlarla çalışan bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Akıllı top sayesinde güç, falso, yörünge hakkında ipuçları alabiliyorsunuz. Uygulama, bir oyuncunun ayağını, topu eğmek için nereye ve nasıl vurması gerektiğine kadar öğretir. Şutunuzun yörüngesini haritalayabilirsiniz. Akıllı telefonun ekranında iki parmağınızı kullanarak neler olup bittiğini derinlemesine incelemek için bir 3B model  üzerinde gezinti yapabilirsiniz.

  Oyun Heyecanını Yitirecek mi?
  Bu gelişmeler sadece başlangıç. Giyilebilir akıllı giysiler, anlık veriler üreten ekipmanlar sayesinde daha güvenilir oyunlar izleyebileceğiz. Ama esas soru şu ki çok fazla teknoloji, bu güzel oyunun güzel kalmasına izin verecek mi? Hepberaber bekleyip göreceğiz…

  “İçerik Geospatialworld dan “Anusuya Datta” nın yazısından alınmıştır.”

  BİR CEVAP BIRAK

  Leave the field below empty!