Akıllı Şehirler İçin Akıllı Çözümler

0
510

Hemen hemen hergün bir önceki güne göre daha akıllı bir dünyaya uyanmaktayız. Akıllı yaşam üniteleri birer birer hayatımızın odak noktası haline geliyor. Bu akıllı dönüşümün hızını takip etmek bile artık çok kolay değil. Peki ama neden hala tam olarak akıllı bir yaşam formuna geçmiş değiliz? Akıllı nesneler arasında ki bağlayıcı görevimiz nezaman son bulacak? Aslında bu sorunun cevabı basitçe Akıllı şehir kavramının tanımında mevcut, farklı alanlara sahip insanlara en iyi hizmeti sunmak için farklı teknoloji modülleri kullanılarak birbirine bağlı, ilişkilendirilmiş ve öncelikli olarak gerçek veriye dayanan bir dijital devrimdir.

Ama soru nasıl yapılacağıdır? Farklı ağlardan gelen veriler nasıl birleştirilebilir?

Bunun cevabı Sensörler, ağlar ve iletişim kullanarak farklı alandan veri toplamaya izin veren yeni çözümlerde gizli. Tabiiki konu sadece veri toplamak olmayacak bu elde edilen veriyi en iyi şekilde analiz edip hayatımızı kolaylaştıracak şekilde önümüze sunabilecekler. Bunlardan ilk akla gelenler şöyle;

Akıllı binalar

Adeta donanımlı bir asistanla berabermiş  gibi sizin yerinize hem  konforunuzu hemde alışkanlıklarınızı takip eden sistemler.

Akıllı enerji sistemleri

Akıllı sayaçlar, akıllı cihazlar, yenilenebilir enerji ve enerji verimli çözümler içeren akıllı şebeke,

Akıllı ödeme sistemleri

Entegre belediye e-yönetimi, katılımcı vatandaş platformları ile hizmet sunumu çözümü

-Akıllı Güvenlik Sistemleri

Akıllı gözetim sistemi ile tüm vatandaşların güvenliğini arttırmak ve acil müdahale sistemini güçlendirmek

Akıllı sağlık yönetimi

Acil müdahale sistemi ile sağlık yönetim sistemi, tıbbi dükkanlar, doktorlar ve hastanelerin bilgi ve müdahale yeteneklerini arttırmak

Akıllı atık yönetimi

Yeterli basınç, kalite ve miktar ile su temini ve yönetimi

Akıllı trafik yönetimi vb.

Trafik yoğunluklarını önceden öngörebilen ve buna göre akışı ve yönleri değiştirebilecek sistemler

 

Örnekler tabiki bunlarla sınırlı değil ancak bu sistemler günün birinde birbirleriyle entegre bir şekilde tam uyumlu çalışıp hızlı, ekonomik ve güvenli çözümler üretinceye kadar tabiri caizse akıllanma  sürecimiz biraz daha zaman alacak,  bu iş büyük ölçüde tamamlandığında karşımıza çıkan yeni dünya düzeni aşağıdaki gibi olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here