Android Cihazınızın Uydu Navigasyon Performansını Test Edin

0
2276

Android kullanıcıları, telefonunuzun şu anda konumunu belirlemek için Galileo uydularını kullanıp kullanmadığını kontrol edecek olan GPSTest uygulamasını indirebilir.

Akıllı telefonunuzun Galileo’nun sağladığı artan konumlandırma hassasiyetinden yararlanıp yararlanılmadığını öğrenmek için GPSTest uygulamasını (veya benzeri) kullanın.

Galileo, akıllı telefon donanımının kendisinin yerel bir özelliği olduğundan, Galileo kabiliyetine sahip olmanın tek yolu, Galileo’yu izleyen bir yonga ile satın almaktır. İyi haber şu ki, telefonlarda bulunan yongaların çoğu, birden fazla GNSS takımyıldızından gelen verileri kullanır. Soru şu ki, senin telefonun hangi takımyıldızlarını kullanıyor?

Android kullanıcıları, telefonunuzun şu anki konumunu belirlemek için Galileo, GPS veya Glonass uydularını kullanıp kullanmadığını kontrol eden birçok uygulama arasından seçim yapabilirler. Örneğin, telefonunuzun Galileo’yu kullanıp kullanmadığını test etmek için GPSTest uygulamasını Google Play Store’dan veya F- Droid‘ten indirebilirsiniz. Güney Florida Üniversitesi Kentsel Ulaşım Araştırma Merkezi’nde Ar-Ge için Başlıca Mobil Yazılım Mimarı olan Dr. Sean Barbeau tarafından geliştirilen bu açık kaynak uygulaması, cihazınızın görünümünde uydular için gerçek zamanlı bilgi görüntüler.

Yüklendikten sonra uygulamayı başlatmanız yeterlidir. Barbeau, “Sadece birkaç saniyede cihazınıza konumlandırma verileri sağlayan mevcut uyduları görebilmeniz gerekir” diyor. Uygulama dört küresel takımyıldızını gösteriyor: GPS (Amerikan bayrağı), Galileo (AB bayrağı), GLONASS (Rus bayrağı) ve Beidou (Çin bayrağı). Aynı zamanda QZSS (Japon bayrağı), GAGAN (Hindistan bayrağı), ANIK F1 bayrağı (Kanada bayrağı), Galaxy 15 (Amerikan bayrağı), Inmarsat 3-F2 ve 4-F3 (bölgesel bayrak) dahil olmak üzere bölgesel uydu tabanlı yükseltme sistemlerini (SBAS) gösterir. İngiltere bayrağı), SES-5 (Lüksemburg bayrağı) ve Astra 5B (Lüksemburg bayrağı).

“Telefonunuzun konumlandırma için birçok GNSS kullandığını göreceksiniz ve bunlardan biri Galileo ise, uygulamadaki mavi Galileo bayrağını görebilmelisiniz” diyor Dr. Barbeau.

“Durum ekranında, Galileo uydusunun yanında“ U ”harfi varsa, o uydu, o andaki konumunuzu hesaplamak için cihazınız tarafından kullanılıyor.”

Ancak Dr. Barbeau, ABD’deki akıllı telefonlarını kullananların Galileo bayrağını, Galileo sinyallerini desteklese bile, Galileo bayrağını görmeyeceklerini söylüyor. Bunun nedeni, ABD Federal İletişim Komisyonu’nun (FCC), herhangi bir cihazın ABD topraklarındaki sinyallerini kullanabilmesi için önce Galileo’ya onay vermesidir. Avrupa Komisyonu’nun başvurusu FCC tarafından gözden geçiriliyor ve bu bölgesel sınırlama yakında kaldırılacak.

Uygulama tarafından sağlanan diğer bilgiler şunları içerir:

 • Cihazın enlem ve boylamı
 • Coğrafi irtifa
 • Görüntülenen toplam uydu sayısı
 • Mevcut uydu yapılandırmasının gücü ve doğruluğu üzerindeki etkisi
 • Güncel yerel saat GNSS’den okunacak
 • İlk Düzeltme Zamanı (TTFF)
 • Cihazın hızı
 • Uydu tanımlayıcıları
 • Desteklenen cihazlardaki sinyalin (L1, L5, E1, E5) taşıyıcı frekansı
 • Taşıyıcı-gürültü yoğunluğu
 • Uydu’nun yükselmesi ve azimutu
 • Cihaz, her bir uydunun mevcut konumu hakkında bilgi aldıysa (almanak, efemeris)
 • Konumun tahmini yatay ve dikey doğruluğu
 • Tahmini hız ve rulman hassasiyeti

GPSTest’in tüm özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bunu okuyun.

GPSTest’e ek olarak, kullanıcılar birçok benzer uygulama arasından seçim yapabilir. Galileo’nun GPS’in doğruluğunu nasıl geliştirdiğini görmek için, kullanıcılar GNSS Compare‘i indirebilir. ESA ve GSA tarafından ortaklaşa düzenlenen Galileo Uygulama Yarışması’nın galibi, bu uygulama sadece cihazın “kullanım” durumunu değil, aynı zamanda konumlandırma doğruluğunu gerçek zamanlı olarak karşılaştırıyor.

Peki, büyük anlaşma nedir?

Telefonunuz GNSS kullanarak konumunu hesaplarken, daha fazla uydu sinyaline erişim, daha iyi konum doğruluğu ve daha hızlı bir düzeltme anlamına gelir. Bu nedenle, Galileo özellikli bir telefona sahip olmanın avantajı, konumun mevcut 17 Galileo uyduları, GPS’in ve diğer GNSS takımyıldızlarının üstünde hesaplanmasıdır. Bu, dar sokakların ve yüksek binaların uydu sinyallerini bloke ettiği ve birçok mobil servisin faydasını kısıtladığı şehir ortamlarında özellikle yararlıdır.

Dr. Barbeau, “Galileo özellikli cihazların kesinlikle bir avantajı var – daha fazla uydu, konumunuzu hesaplarken daha iyi,” diyor. “Galileo’nun, hem GPS hem de Galileo için çift frekanslı GNSS’yi destekleyen daha fazla cihaz ortaya çıkmaya başladıkça, daha doğru ve güvenilir konumlandırmasından kesinlikle yararlanacaksınız.”

Broadcom, Qualcomm, Intel ve Mediatek, Galileo’yu çiplerine dahil etti, bunların çoğu lider akıllı telefon üreticileri tarafından kullanılıyor. Galileo özellikli cihazların güncel bir listesi için lütfen www.useGalileo.eu adresini ziyaret edin.

Kaynak: https://www.gsa.europa.eu/newsroom/news/test-your-android-device-s-satellite-navigation-performance

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here