Avrupa’nın Akıllı Şehirleri: Londra, Helsinki, Barcelona

0
590

Son birkaç yıldır akıllı şehirler hakkında çok fazla konuşuluyor. Bugün, dünya nüfusunun %55’i şehirlerde yaşıyor ve bu oranın 2050 yılına kadar %68 olması bekleniyor. Bu nedenle, akıllı çözümleri şehir hayatında uygulayarak milyonlarca insanın hayatını kolaylaştırmak büyük bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor.

Genel olarak akıllı şehirler, dijital teknolojinin şehrin bütün fonksiyonlarında konuşlandırılmasıyla tanımlanan şehirlerdir. Konuşlandırılan teknolojiyle birlikte, şehir ve teknoloji işbirliği içerisinde hem şehrin sorunları çözülür, hem de teknolojinin yardımıyla yeni imkanlara yol açılır.

Akıllı şehirlere giriş niteliğindeki yazımızı okumanızı öneriyoruz: Akıllı Şehirler için Akıllı Çözümler

İşte Avrupa’nın önde gelen üç akıllı şehri:

Londra

Birleşik Krallık başkenti Londra, Avrupa’nın en akıllı şehri olarak karşımıza çıkıyor. Belediye başkanı Sadiq Khan, 2016 yılında dijital içerme odaklı bir akıllı şehir stratejisi olan Smart London 2.0’ı başlattı. Ardından, 2019 yılında ise the City of London Corporation ise IoT özellikli sokak aydınlatmasının şehir genelinde konuşlandırıldığı “akıllı IoT” girişimini başlattı.

Helsinki

Helsinki, Kalasatama adında akıllı bir bölge kurdu ve bu bölgeyle birlikte her bir vatandaşına, akıllı trafik hizmetleri sayesinde günde bir saat kazandırıyor! Başkent Helsinki, bunun dışında aktif olarak 25’ten fazla yenilikçi altyapı, bina ve deneme projesi üzerinde çalışıyor.

Barcelona

Barcelona, dünyanın en bağlantılı şehirlerinden biri olma gayesiyle Wi-Fi altyapısına ve IoT teknolojilerine büyük yatırım yaptı. Bu yatırım, kentte yaklaşık 58 milyon dolar su tasarrufu sağladı, yılda 50 milyon dolar park geliri elde etti ve 47.000 yeni iş imkanı yarattı.

Barcelona’nın en başarılı projelerinden biri, yalnızca sensörler hareket algıladığında yanarak enerji tasarrufu sağlayan ve yerel yönetim kararlarını bilgilendirmeye yardımcı olan çevresel verileri yakalayan akıllı led ışıkların kapsamlı kurulumu oldu.

Kaynak: Top Smart Cities in Europe

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here