INTERGEO 17 nin ilgi çeken ürünleri arasında çok aşina olmadığımız bir tanesi var ki yaptıkları ile şimdiden merak uyandırmayı başarmış durumda. Yeni RIEGL Bathycopter! Adından da anlaşılacağı üzere batimetri yapan bir helikopter.  RIEGL’ın BathyCopter’i, hidrografik uygulamalardan; kıyı şeridinin ve iç suyolu profillerinin üretilmesi gibi konularda yeterli gibi gözüküyor. Riegl satış ve pazarlama direktörü Susan Licari bu yeni ürünleri ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.

Soru: Nasıl oluyorda bir helikopter Batimetrik ölçümler yapabiliyor ?

Susan: Herhalde en sık sorulan sorulardan birisidir. Cevabı basit  “Lidar sensörü”. Kısaca özetleyecek olursak  RIEGL’in uzaktan kumandalı pilotu RiCOPTER’ın sağlam ve güvenilir platform tasarımı, eğim kompansatörü, antenli bir IMU / GNSS ünitesi, bir kontrol ünitesi ve iki adete kadar harici dijital kamera içeren küçük ve hafif bir batimetrik derinliği bulucu olan yeni RIEGL BDF-1’i bütünleştirmiştir.  BDF-1 özellikle batimetrik ölçüm görevleri için tasarlanmış bir lazer mesafe bulucudur. BDF-1 isteğe bağlı olarak miniVUX-1UAV LiDAR sensörü ile donatılabilir. Bu sensör ise tek güç kaynaklı kompakt bir lazer tarayıcıdır ve 240 GB SSD depolama özellikli gerçek zamanlı çizgi tarama verileri sağlar.

Soru: Peki ya dalgalar? Dalgalarda ki yanlış sinyalleri nasıl engelliyorsunuz?

Susan: Cihaz, 4 kHz hızında lazer sinyalleri gönderir. Her bir lazer sinyalinin yankı sinyali sayısallaştırılır ve 50m’lik tüm aralık kapısı için kaydedilir. Bu geri dönen sinyallerin ölçülebileceği seçilebilir aralıktır. Bu aralık, dağınık hedeflerin farklı bölgelerinden yankıları ayırmak için kullanılır. Daha sonra dalga şekillerini analiz etmeye yarayan tam dalga formu işleme algoritması tarafından işlenir. Böylece hem hatalı sinyaller elenmiş oluyor hemde en olası dalga modeli belirlenmiş oluyor. Son olarak, nokta sınıflandırmasını destekleyen, yüksek doğruluk, yüksek çözünürlük ve hidrografi özelliklerine sahip veri setleri sağlanmaktadır.

Bu veri setleri iç sularda (nehirler, göller, kanallar) profillerin oluşturulması, su rezervuarlarının yeniden araştırılması, kanal ölçümü, peyzaj, planlama ve hidrolik mühendislik işleri için ölçmeler gibi uygulamalarda rahatlıkla kullanılabilir.

Seki diski

Ancak Henüz sadece 1.5 seki derinliğine yani; Seki diskinin üzerindeki desenin ayırt edilememeye başlandığı ve sudaki bulanıklığın ölçüsü olarak tespit edilen su derinliğine kadar ölçüm yapılabiliyor. Önümüzde ki günlerde daha derin ve bulanık sularda rahatlıkla veri toplayan cihazların bir başlangıcı olarak görmek lazım.

Detaylı ve daha fazla bilgi isteyenler,  buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here