Bulut CBS: Artılar ve Eksiler

0
383

Son zamanların yükselen trendlerinden bulut teknolojisini hemen hemen kullanmayanımız kalmamıştır. Belgelerinizi, fotoğraflarınızı, rehberinizi, takvimlerinizi, sunumlarınızı, makalelerinizi, hesaplarınızı, kısacası her şeyinizi bulutta saklayabilirsiniz. Hal böyleyken günümüzde sektörünün önde gelen CBS tedarikçilerinin çoğu da, Bulut CBS (Cloud GIS) çözümleri geliştirdiler ve geliştirmeye devam ediyorlar. Piyasada Map2Net, ArcGIS Online, GIS Cloud, MapBox, Mango Map, CartoDB ve MapInfo Stratus gibi sistemler kullanıcılarını bekliyor. Bu yazıda, Bulut CBS’nin avantajlarına ve dezavantajlarına göz atarak çalışmalarınız için hangi çözümü kullanmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Bulut CBS’nin Avantajları

Veri Erişimi
Erişim, herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, herhangi bir internet bağlantısı üzerinden yapılabilir. Bunu hem avantaj hem de dezavantaj olarak görülebilir, iyi bir internet bağlantınız varsa o zaman harikadır, ancak yoksa bu kullanıcılarınız için bir hayal kırıklığı kaynağı olacaktır.

Dağıtım
Bir dizi uzaktan kullanıcınız varsa, bulut CBS verilerinizin, analizinizin ve sistemlerinizin dağıtımını çok kolaylaştırır. Yerel bir sunucuyu güncellemek için bellek kullanarak veya büyük veri setleri indirerek veri göndermenize gerek yoktur.

Veri Yakalama
Bulut CBS’ye sahip olmak, gerçek veya neredeyse gerçek zamanlı olarak yakalanan verinin doğrudan sisteminizde görüntülenmesini sağlar. Açık verilerin(open data, herhangi bir telif hakkına sahip olmayan, herkes tarafından kullanılabilen, düzenlenebilen ve dağıtılabilen veridir.) halk tarafından yakalandığı/üretildiği ve kullanıcılar tarafından doğrulandığı birçok başarılı uygulama vardır. Bunun en başarılı örneklerinden biri açık sokak haritalarıdır.

E-ticaret
Verilerinizi veya çevrimiçi hizmetlerinizi daha geniş bir kitleye satma yeteneği, kuruluşunuzun gelir akışını bulut CBS yoluyla arttırabilir.

Bilişim Teknolojileri Yönetimi
Özel CBS Yöneticilerine sahip olma gereksinimi, Bulut CBS sunan firmalar (Cloud GIS Hosting Organisations) ile azalacaktır.

 

Bulut CBS’nin Dezavantajları

Veri Erişimi
Veri erişimi daha önce de bahsedildiği gibi hem avantaj hem dezavantaj olabilir. Kötü ve sürekli bozulmalara sahip bir internet bağlantısı durumu dezavantaja dönüştürecektir.

Güvenlik
Güvenlik, sistemlerin önemli bir parçasıdır ve Bulut CBS sunucularının güvenliğinin iyi olduğundan emin olmanız gerekir; böylece verileriniz erişime izin verilmeyen kullanıcılar tarafından erişilmez.

Veri Hacmi
CBS verileri her zaman büyüktür ve kendi sunucunuzda çok fazla yer kaplar. Bir bulut CBS çözümüne geçerseniz, verileri hem ana sunucuya taşıma hem de son kullanıcıların erişmesi ve indirmesi için zamana ihtiyaçları olacaktır.

External Hosting
External Hosting (harici barındırma) şirketlerin web sitelerini üçüncü taraf bir web barındırma sağlayıcısına bağlayan dış kaynak kullanımı yöntemidir. Bulut CBS barındırma kuruluşunun tam anlamıyla sizin ilk tercihiniz olmaması nedeniyle bir endişe duyuyor olabilirsiniz. Her şeyden önce bir kar elde etmek için bir iş yapıyorlar ama aynı zamanda bir şeylerin yanlış gitmesini istemeyecekleri için sizlere değerli bir hizmet sunmak için çabalıyorlar.

Bulut CBS sunucunuzda ne tür yedekleme ve yedekleme sistemleri mevcut? Çalışma saatleriniz boyunca verilerinizi geri çekmediklerinden veya hizmetlerin sunulmasını etkilemeyeceklerinden emin olun. Bulut CBS sunucularının dünyanın her yerinde bulunabileceğini ve onlar için gece yarısı olan saatlerin sizin için sabah 10:00’da olabileceğini unutmayın.

Bulut CBS ana bilgisayarı, size özel bir yönetici sunuyor mu yoksa paylaşımları kim yapıyor? Ne tür bir yükleme sistemine sahip?

Kontrol Eksikliği
Bulut CBS’nin diğer bir dezavantajı, verilerinizin kullanılması, gösterilmesi, işlenmesi ve analiz edilmesi yolunda sahip olabileceğiniz kontrol eksikliğidir. Yeni bir işlev veya katman eklemek, sunucuya yeni bir veri kümesi yüklemek kadar basit olmayabilir.

Veri Formatı
Bulut CBS uygulaması hangi biçimlerde veri sunuyor? Verilerinizi yeniden biçimlendirmeniz mi gerekiyor? CBS’yi bulutlandırmanın bir çok avantajı ve dezavantajı var, ancak burada kalmak ve kuruluşunuzun ve kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını basitleştirerek bir karara varabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı, veri formatlarınızı, son kullanıcılarınızı ve istediğiniz kontrol seviyesini karşılayan bir servis ile Bulut CBS dünyasına geçebilirsiniz.

Kaynak: Cloud GIS – Pros and Cons

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here