Yüksek Doğrulukta 3D Model, Büyük Piramit Giza

0
459

Hitachi ve ImageOne, Mısır’daki Büyük Giza Piramidi’nin iç mekan verilerini toplamak ve belgelemek için güçlerini birleştirdiler.

2017 yılında, Nagoya Üniversitesi ve diğer kurumların oluşturduğu bir araştırma ekibi, Mısır’daki Giza Büyük Piramidi‘nde bilinmeyen bir dev boşluğun keşfedildiğini açıkladı. Mısır hükümeti, Higashi Nippon Uluslararası Üniversitesi’ni Nisan 2018’de başlatılan Büyük Piramit Projesi (The Great Pyramid Project) için çalışmak üzere görevlendirdi.

Émile Prisse d’Avennes’in Histoire de l’art égyptien’den (1878) Büyük Giza Piramidi. New York Halk Kütüphanesi’nden.

Higashi Nippon Uluslararası Üniversitesi başkanı ve proje lideri Sakuji Yoshimura, “Mısır Tarihi Eserler Başkanlığı söz konusu bilinmeyen bölgenin bilimsel olarak tespit edilebilir olup olmadığını bilmek istedi. Bu nedenle piramidin içinin kameralarla tarandığı ve verilerin 3D modellere dönüştürüldüğü bilimsel bir doğrulama süreci başlattık. ”

Uzaktan Algılama Nedir?” yazımızı okuyarak “Uzaktan Algılama” konusunda bilgi sahibi olun.

DonanımPhase One 100-MP yüksek çözünürlüklü kamera
YazılımPix4Dmapper fotogrametri yazılımı
Ürün3D model
Fly-through video
Proje detayları
Pix4Dmapper ile görüntü işleme

Proje araçlarının seçimi

Yüksek performanslı 100 MP kamerasıyla JEPICO ve Pix4Dmapper kullanarak görüntülerle 3D model oluşturmada gelişmiş teknik yeteneklere ve kapsamlı deneyime sahip Hitachi Systems ekibi de bu projeye ortak olarak katıldı.

Aydınlatma koşullarının zorluk çıkardığı Büyük Piramit‘in içini doğru bir şekilde modellemenin püf noktası, proje üyelerinin veri toplama konusundaki teknik bilgilerinin yanı sıra Pix4Dmapper yazılımının çeşitli özelliklerinden yararlanma konusundaki teknik uzmanlığıydı. Büyük Piramit’teki karanlık ve dar Kral Odası(King’s Chamber) için bile, JEPICO ve Hitachi Systems ekibi piramitteki gerçek renklere ve şekillere sadık kalınarak yeniden yapılandırılmasını sağlayan doğruluğu yüksek bir 3D model üretmeyi başardı.

Pix4Dmapper Fly-Through: Büyük Piramit’in İçi

Uzaktan algılama ile elde edilen yüksek doğruluklu 3D rekonstrüksiyonlar, ekibin görüntüdeki renklerinden malzeme bilgilerini edinebilme gibi yeni keşiflere umutla bakabilmelerini sağlıyor.

Yoshimura, “Yeniden yapılandırma (reproduction) veya benzeri uygulamalar için CGI (Computer Generated Imagery-Bilgisayarla Yaratılmış Görüntü) kullanmak yerine, gerçek görüntülerden, orijinal nesnelerin renkleriyle modellendiğini görmek nefes kesiciydi. Kral Odası(King’s Chamber) gibi daha önce görüntülenemeyen alanların 3D modellerinin, gelecekte piramit üzerinde yapılacak çalışmalarda son derece yararlı olacağını öngörmekteyiz.”

Kaynak: High-accuracy 3D modelling inside the Great Pyramid

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here