Çin, COVID-19’a karşı teknolojiyi nasıl kullanıyor?

0
423

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını COVID-19, küresel bir felaket haline geldi. COVID-19 bugüne kadar binlerce ölüme sebep olmakla birlikte, milyonlarca insanı çaresiz bıraktı. Tedarik hatlarının çökmesi, ekonominin raydan çıkması, uluslararası ticaretin aksaması, fabrikaların üretimlerini durdurması ve şehirlerin karantina altına alınmasına neden olarak insanlık üzerinde son dönemlerin en büyük şoklarından birini yaşattı.

Virüsün kaynağı olan Çin, elbette ki ilk ve en ağır darbeyi alan ülke oldu. Fakat aynı zamanda Çin, kaynakları ve son teknolojiyi kontrolü altına alıp doğru bir şekilde kullanarak virüsün tüm ülkeye yayılmasının önüne geçti.

Renk-Kodlu Sağlık Uygulaması

Çin hükümeti, virüsün yayılmaya başlamasından kısa süre sonra teknoloji devleri Alibaba ve Tencent ile işbirliği kurarak günlük milyonlarca insanı takip etme olanağı sunan renk-kodlu bir sağlık derecelendirme uygulaması geliştirdi.

Bu uygulama, Alibaba işbirliğiyle ilk kez Hangzhou şehrinde test edildi. Uygulama, insanları tıbbi ve seyahat geçmişlerine dayanarak yeşil, sarı ve kırmızı renklerle derecelendiriyor. Benzer bir uygulama da, Tencent şirketi tarafından, endüstriyel merkezlerden biri olan Shenzhen şehrinde geliştirildi.

Uygulama, insanların karantina altına alınıp alınmayacağını renk-kodu profillerine göre belirliyor. Öncelikle vatandaşların sanal cüzdanla uygulamada oturum açması gerekiyor. Belirlenen QR kodunu kullandıktan sonra, metro istasyonlarında, ofislerde ve diğer halka açık alanlarda yalnızca yeşil renk kodu atanan kişiler bulunabiliyor. Bununla birlikte birçok alanda insanların vücut ısısını ve renk kodlarını kontrol eden kontrol noktaları da bulunuyor. Bu uygulama 200’den fazla şehirde uygulanıyor ve yeni şehirlere entegresi de hızla devam ediyor.

Robotlar

Robotlar, Çin’in virüse karşı en güçlü silahlarından biri. Hastanelerde yemek hazırlamaktan, restoranlarda garson işlevi görmeye; etrafa dezenfektan sıkıp temizlik yapmaktan, pirinç otomatı ve dezenfektan dağıtıcısı olmaya kadar birçok alanda görev yapan robotlar, koronavirüs savaşının en ön saflarında yer alıyor.

Robotlar, hastanelerde termal görüntüleme ve tanı koyma görevini de üstleniyor. Shenzen merkezli Multicopter şirketi, tıbbi örneklerin taşınmasında robotları kullanıyor.

Robotların kullanımı o kadar yaygın ki, “Küçük Fıstık” adlı bir robot, Singapur’dan Hangzhou, Çin’e uçan uçağın karantina altına alınan yolcularına yiyecek servisi yaptı.

Dronlar

Dronlar, enerjiden ve zamandan tasarruf konusunda en iyi teknolojik aletlerden biri. Çin’in virüsten ciddi şekilde etkilenen bölgelerinde, hem tıbbi ekipman hem de hasta örneklerini taşıyarak kısa sürede en etkili elemanlardan biri oldu.

Dronlar, QR kodlu afişlerle uçarak insanların sağlık bilgilerini kaydetmesine olanak sağlamakla birlikte, kırsal alanda dezenfektan püskürtme görevini de üstlenerek büyük bir enerji, kaynak ve zaman tasarrufu sağlıyor.

Ek olarak, yüz tanıma özelliğine sahip olan dronlar, evinden çıkmaması gereken vatandaşları ve maske takmayanları uyarmak için de kullanılıyor.

“Büyük Veri”

Çin’in önde gelen tüm şehirlerinde yüz tanıma ve kızılötesi sıcaklık algılama sistemleri kurulmuş vaziyette. SenseTime ve Hanwang Technology gibi önde gelen Çinli teknoloji şirketleri, maske takmış olsalar dahi insanları tanıyabilen özel bir yüz tanıma teknolojisi geliştirdiklerini iddia ediyorlar. CCTV (Çin Televizyonu) kameraları da karantinaya alınan insanların dışarıya çıkma ihtimallerine karşı birçok noktada faaliyet gösteriyor.

Yüz tanıma teknolojisinin yanında, akıllı telefon uygulamaları da insanları anlık olarak takip etmek ve vatandaşların enfekte olanlarla temas halinde bulunup bulunmadığını tespit etmek için kullanılıyor.

Bununla birlikte Al Jazeera, Çinli telekomünikasyon şirketi China Mobile’ın, ulusal medya organlarına enfekte olan insanların seyahat geçmişleri hakkındaki tüm detayların bulunduğu bilgilendirici mesajlar gönderdiğini iddia etti.

Yapay Zeka

Yapay zeka da koronavirüsle mücadele edilen bugünlerde önemli bir rol oynuyor. Veri analitiği ve tahmine dayalı modeller sayesinde tıp uzmanları birçok hastalık hakkında daha fazla bilgi edinebiliyorlar.

Buna ek olarak Çinli internet devi Baidu, Lineatrfold adlı algoritmasını koronavirüsle mücadele eden tüm ekiplerin erişimine açtı. Ebola, HIV ve Influenza’nın aksine, COVID-19 tek zincirli bir DNA’ya sahip olup hızlı bir şekilde mutasyona uğrayabilecek potansiyele sahip. Baidu’nun Lineatrfold algoritması da virüsün yapısını tahmin etme konusunda diğer algoritmalara göre çok daha hızlı konumda.

Şirket ayrıca büyük popülasyonları etkin bir şekilde tarayabilmek için yeni araçlar geliştirdi. Kişinin vücut ısısındaki değişiklikleri algılayabilen yapay zeka destekli sistem, şu an Pekin’de yer alan Qinghe Tren İstasyonu’nda potansiyel enfekte yolcular için kullanılmakta olup yolcu akışını kesintiye uğratmadan dakikada 200 taramaya kadar veri akışı sağlıyor.

Otonom Araçlar

İnsanlararası temasın riskli olduğu bu dönemde, otonom araçlar ilaç ve gıda maddelerinin teslimatında büyük bir fayda sağlıyor.

Baidu’nun otonom araç platformu Apollo, self-driving teslimat şirketi Neolix ile el ele vererek Pekin’deki büyük bir hastaneye malzeme ve yiyecek dağıtan otonom araçlar işletmeye başladı. Apollo ayrıca kendi mikro-araç kitlerini ve otonom sürüş bulut servisini virüsle mücadele eden şirketlere ücretsiz olarak sunuyor.

Bu iki şirketin yanında, elektrikli sokak temizleme araçlarını işleten Idriverplus şirketi de bu misyonun bir parçası durumunda. Şirketin en gözde araçları bugünlerde hastaneleri dezenfekte etmek için kullanılıyor.

Kaynak: Aditya Chaturvedi, “How China is using technology to fight coronavirus”, Geospatialworld

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here