Civil 3D 2018’de Yol Projeleri Yapmak Artık Daha Kolay

2
3176

İnşaat proje aşamalarında harita birimlerinin hiç şüphesiz kullanmak zorunda olduğu paket programları hepiniz az çok tecrübe etmişizdir. Son yıllarda giderek artan kullanıcıları ve kullanışlı arayüzü ile alışkanlıklarımızı değiştiren programlardan birisi de  Autodesk ürünlerinin lokomotiflerinden CIVIL 3D.

CIVIL 3D yol ve inşaat altyapısı dendiğinde adeta eliniz ayağınız oluyor. Dinamik yapısı ve adından da anlaşılacağı üzere 3D görsel destekleri ile dünyada olduğu gibi ülkemizde de kendisine geniş bir hayran kitlesi oluşturmuş durumda.

Her sene bu dönemlerde 2018 sürümleri de merak konusu olur. Bizde sizler için Autocad Civil 3d 2018 yeniliklerini derledik;

Arazi modelinden dinamik yükseklik çizgilerine (Feature Lines)

Arazi modellerini kurma aşamalarında “feature line” yani yükseklik çizgilerini kullanırız. 2018 sürümü ile birlikte artık modelde yapılan değişiklikler de bu çizgileri dinamik olarak güncelleyecek.

Görsel Autodesk.com.tr den alınmıştır.
Dinamik profil ofsetleri
Görsel Autodesk.com.tr den alınmıştır.

Dinamik profil ofsetleri Yol projelerinde kullanımı kolaylaştıran yeni bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Bağlantılı aliynmanlar

Kavşak ve bağlantı yollarında aliynmanların kesişimi ve profillerinin birbirlerine bağlanması konusunda manuel yapılan çalışmaları hızlandıracak bir gelişme olmuş. Artık yaptığınız bağlantı aliynmanı kendi profilini otomatik oluşturuyor.

Görsel Autodesk.com.tr den alınmıştır.
Tek bir sayfada birden fazla plan profil oluşturma
Görsel Autodesk.com.tr den alınmıştır.
Koridorların üst üste binme sorunları

Yol projelerinde karşımıza sıkça çıkan bu sorun 2018 sürümü ile artık geçmişte kaldı. Üstüste binen koridorlar artık sorun olmaktan çıkıyor.

Görsel Autodesk.com.tr den alınmıştır.

Küçük bir Not:  Autodesk, ürünlerini tecrübe etmek isteyen öğrenciler için 3 senelik lisans sağlıyor. Bilginize, 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here