Coğrafi Mekansal Veriler İçin Javascript

0
570

Coğrafi mekansal (Geospatial) teknoloji, coğrafi bilgi edinme, işleme ve depolamada kullanılan tüm teknolojiyi ifade eder. CBS, GPS, uzaktan algılama ve coğrafi sınırlama, mekansal teknolojinin örneklerindendir.

Mekansal verilerin kodlaması nasıl yapılır?

Javascript birkaç kurum ve araştırma grubu tarafından bir numaralı programlama dili olarak seçilmiştir. Bu “seçime” inanıp inanmamaya ve bu deneylerin arkasındaki metodolojiye bakılmaksızın, WebGIS uygulamalarını geliştirmekle ilgileniyorsanız, JavaScript’e ihtiyacınız vardır; bu, mekansal profesyonel olup olmadığınızı öğrenmek için sorgulanan kriterlerden biridir.

Web üzerinden Javascript öğrenebileceğiniz bir çok kaynak var. CodeAcademy, Eloquent ve w3schools gibi kılavuzları kullanarak adım adım ilerleyebilirsiniz.

Detaylı JavaScript kavramlarını bilmek elbette güzel olsa da, başlamadan önce kesinlikle her şeyi bilmenize gerek yok. Bazen programlamada kara kutu yaklaşımı gerçekten en kötü fikir değildir. Yani şu an için JavaScript’in temellerini unutun ve başlayın.

OpenLayers ile JavaScript’e başlama

Yapmanız gereken ilk şey, JavaScript kodunuzu yazmaya (veya kopyala-yapıştır yapmaya) başlamak için bir geliştirme ortamı yüklemek. Eclipse IDE kesinlikle en iyi ve en popüler IDE’ lerden biridir; bu da, sorularınızın daha önceden dökümanlarda veya Stackoverflow’da cevaplanmış olmasının büyük bir şans olduğu anlamına gelir. Ancak, Eclipse’i tercih etmiyorsanız veya daha fazla IDE keşfetmek istemiyorsanız, DuckDuckGo ve Google’ın JavaScript IDE arama sonuçlarına bakın.

IDE’nizi kurduğunuzda, muhtemelen programlama kısmına başlamak istersiniz. Devam etmenin en iyi yollarından biri OpenLayers örneklerini denemek ve ortamınız üzerinde çalışıp çalışmadıklarını görmek olacaktır. Başlangıçta kafa karıştırıcı görünebilir, ancak OpenLayers gerçekten çok karmaşık değil ve dökümanlar çok daha kolay anlaşılıyor.

Bir şeyleri keşfetmenin daha kolay bir yolu yok mu?

Tabi ki her şeyi araştırmanın daha kolay bir yolu vardır. Eğer IDE kurmak ve bazı OpenLayers örneklerini çalıştırmak ilginç gelmiyorsa, ESRI’nin JavaScript sanal alanına bakabilirsiniz. Bu, kodları düzenlerken ve anında bir şeyleri değiştirdiğinizde ne olacağını görmek için gerçekten basit bir yoldur. Ancak, kodu düzenlemeye başlamadan önce (ve nasıl hata ayıklanacağını merak etmeden önce) başlangıç kılavuzlarına göz atın.

Deneyin!

Eğer böyle olduğunu düşünüyorsanız, o zaman bu haritalama alıştırmalarını denemeye başlayın.

Daha Fazla Kaynak için

Kaynak:  Geoawesomeness – JavaScript for Geospatial: Getting Started

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here