Covid-19 ile Mücadelede İHA’ lar

0
541

Dünya genelinde 5 milyondan fazla insanı enfekte eden ve 340.000’den fazla kişinin ölümüne sebep olan küresel salgın COVID-19, hükümetlerin, kuruluşların ve toplumların minimum veya hiçbir fiziksel temas olmadan nasıl çalışabileceğini yeniden düşünmemiz gerektiğini gözler önüne seriyor. Bu görünmez düşmana karşı yapılan savaşta, İHA’lar, koronavirüs salgınının daha fazla yayılmasını önlemek için yetkililere ve insanlara farklı şekillerde yardımcı olarak önemli bir rol oynuyor.

Covid-19’a karşı kullanılan farklı teknolojilerle ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için “Çin, COVID-19’a karşı teknolojiyi nasıl kullanıyor?” yazımızı okuyun.

Gözetim

rüntü: Quaternium

Virüsün yayılmasını önlemek için, çoğu ülke zorunlu işlevi olmayan kamusal alanların kapatılması, kitlesel toplantıların yasaklanması ve fiziksel teması sınırlamak için sosyal bir mesafenin sağlanması gibi önlemler aldı.

Krizin bu zamanında insansız hava araçlarının kullanımıyla, polis memurlarına ve diğer personele virüsün bulaşma riskini azaltılmaktadır, çünkü fiziksel katılım olmadan geniş bir alanın izlenmesini sağlar.

Yayın

Sokakların gözetimine ek olarak, yetkililer, özellikle hastalıkla ilgili bilgilerin aktarılamadığı, açık iletişim kanallarının bulunmadığı kırsal bir alanda, karantina önlemleri hakkında mesaj ve bilgi yayınlamak için İHA’ları da kullanıyor. Hoparlörlerle donatılmış İHA’lar, insanları içeride tutmak, gerekli önlemleri almak, sosyal mesafeyi azaltmak ve evden dışarı çıkarken maske takmak gibi kamuya açık duyurular yapmak için kullanılıyor. Çin ve birçok Avrupa ülkesi insansız hava araçları halka mesaj gönderiyor.

Dezenfektan Püskürtme

İspanya Askeri Acil Durum Birimi, DJI AGRAS MG-1 İHA ile kamu alanları dezenfekte ediyor. Görüntü: Handout

Dezenfektanı potansiyel olarak etkilenen bölgelere dezenfektanlarla doldurulmuş püskürtme İHA’ları ile püskürtmek, geleneksel yöntemlerden 50 kat daha hızlı bir şekilde tüm zemini kaplayabilir. Dünyanın en büyük İHA firmalarından biri olan DJI’ye göre, bu İHA’lar yaklaşık 16 Litre dezenfektan taşıyabilir ve bir saatte 100.000 metrekare alanı kaplayabiliyor.

İhtiyacınıza uygun İHA’yı seçmek için “5 Adımda Drone Seçimi Nasıl Yapılır?” yazımızı okuyun.

İlaç ve Erzak Teslimatları

Doktorlar ve hastaneler tıbbi malzemelere ve laboratuvar testlerine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyorlar ve insansız hava araçları tıbbi malzeme teslim etmenin ve numuneleri hastanelerden laboratuvarlara taşımanın en güvenli ve en hızlı yoludur. Pandeminin merkez üssü Wuhan‘da, hastanenin tıbbi malzeme ihtiyacını sağlamak için İHA’lar kullanılıyor.

Tıbbi malzemelerin yanı sıra, Çin, ABD ve Avustralya’nın bazı bölgelerinde yiyecek dağıtmak için İHA’lar kullanılıyor. Bunlar özellikle dış fiziksel temasın asgari olması gereken kırmızı işaretli karantina bölgelerinde yaşayanlar için büyük önem taşıyor.

Ateş Ölçmek

Çin’deki salgının zirve yaptığı sırasında, yetkililer çoğu apartmanda İHA’lar aracılığıyla büyük ölçekli uzaktan ateş ölçümü yapıyordu. İnsanlar enfeksiyona yakalamaktan endişe ettiklerinden, yüz yüze temastan kaçınmak için, Çinli yetkililer evlerinde kilitli olan insanların ateşini ölçmek için kızılötesi kameralarla donatılmış insansız hava araçlarını kullandılar.

Diğer Kullanım Alanları

Çin, Almanya ve ABD dahil olmak üzere birçok ülkede, boş alanlar halihazırda tam kapasitede çalışan hastaneler üzerindeki baskıyı hafifletmek için geçici hastanelere dönüştürülüyor. İHA’lar, hükümetlerin bu alanları araştırmasına yardımcı oluyor ve daha verimli ve minimum insan katılımı ile inşa edilmesini sağlıyor.

Kaynak: How drones are being used to combat COVID-19

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here