Daha Yüksek Çözünürlük, Daha Çok Bant

0
379
Yeni Nesil PlanetScope, bitki sağlığı çalışmasına yardımcı olabilecek daha fazla bant içerir; ayrıca gelişmiş analitik çözümler çıkarmaya yardımcı olur.

Dünyayı görüntüleyen uyduların tasarım, üretim ve işletme konularında en büyük paydaşlarından olan Planet, şimdiye kadarki en yüksek çözünürlükle görüntülerini sunmaya hazırlanıyor: 50 cm.

Son yıllık konferansında Planet CEO ve Kurucu Ortağı Will Marshall, şirketin, şu anda 72 cm çözünürlükte veri sağlayan mevcut bir SkySat uydusunun yörüngesini düşürerek, kabiliyetinin nasıl geliştirildiğini detaylandırdı.

Bu uydudaki testler iyi giderse, SkySat takımyıldızının 15 biriminin tümünün yörüngesi düşürülecek ve 2020’nin ilk yarısında 50 cm’lik görüntüler müşterilere sunulacak. Ultra yüksek çözünürlük ile nesne tanımlamayı kolaylaştıran şirket, enerji, madencilik, finans ve güvenlik birimlerine daha iyi hizmet vermeyi umuyor.

Marshall’ın diğer büyük duyurusu şirketin en çok kullanılan izleme çözümü PlanetScope’u merkeze alyor. Şu anda, PlanetScope dört spektral bant -kırmızı, yeşil, mavi ve yakın kızılötesine- ve 3 m çözünürlükte görüntüleme sağlıyor.

Marshall’ın planı 2020 başlarında sekiz bantlı bir sisteme geçmek. Bunun için şirket, Dove uydusunun en son sürümü olan SuperDove’u kullanıyor. Marshall’a göre, SuperDove üzerindeki yeni sensörler, gelişmiş algoritmalar ve zaman serisi analizi için daha keskin, daha canlı renkler ve doğru yüzey yansıtma değerleri ile daha yüksek görüntü kalitesi sağlıyor.

Diğer yandan, şirketin derin öğrenme platformu ‘Planet Analytic Feeds artık beta sürümünden çıktı ve daha fazla güncelleme için hazır. Önümüzdeki haftalarda Planet, müşterilerin, kaynakları son zamanlarda değişikliklerin gerçekleştiği yerlere odaklamasını sağlamak için ürüne “Değişiklik Tespiti” özelliklerini ekleyecek. Örneğin, bir müşteri olağandışı bir etkinlik tespit ederse, SkySat uyduları aracılığıyla Planet’ten bu alanın daha yüksek çözünürlüklü görüntülerini isteyebilir. San Francisco merkezli şirketin bu üründe halihazırda Yol Tespiti, Bina Tespiti ve Gemi Tespiti hizmetleri sunduğunu belirtmek gerekir.

Kaynak: Planet preparing to offer 50cm imagery, more spectral bands

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here