“Deprem Süreci ve CBS Sempozyumu” Yoğun ilgi Gördü

0
381

2019 yılının son günlerinde Pirireis Derneği tarafından organize edilen sempozyum meslektaşlarımız tarafından ilgiyle takip edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı CBS Genel Müdür Yardımcısı, Sayın Dr. Hüseyin Bayraktar; 7 Kasım 2019 Tarihli ve 30941 Sayılı Resmî Gazetede Coğrafi Bilgi Sistemleri Hakkında 49 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hakkında detaylı sunumunda; Türkiye Coğrafi Bilgi Sistemi ve altyapısına ilişkin kamu kurum ve
kuruluşları arasında koordinasyonun sağlanması, hedef ve stratejilerin oluşturulması, coğrafi veri temaları içinde yer alan coğrafi veri ve bilginin üretilmesi ve güncelliğinin sağlanması,
yönetilmesi, kullanılması, erişimi, güvenliğinin sağlanması, paylaşılması ve dağıtımına yönelik usul, esas ve standartlar ile bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında oluşturulan kurulların, kamu kurum ve kuruluşlarının, gerçek ve tüzel kişilerin görev, yetki ve sorumluluklarının belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmalardan bahsetmiştir.

Organizasyonun öğleden sonraki panelinde; Oturum başkanı Sayın Prof. Dr. Tahsin Yomralıoğlu; meslekte uzun yıllar boyunca edindiği tecrübeleri paylaşarak, özellikle kamu kurumu ve üniversitelerin daima iş birliği içinde çalışması gerektiğini vurgulayarak konuşmacılar arasında interaktif bir sunum yapma imkânı sağlamıştır. Panel süresince söz alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı CBS Genel Müdür Yardımcısı Sayın Dr. Hüseyin Bayraktar, Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Uğur Doğan, İstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Himmet Karaman, Piri Reis Harita Gayrimenkul ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Derneği Kurucu Üyesi Harita/Geomatik Mühendisi Sayın İsmail Şener “Deprem Süreci ve CBS” ile ilgili önerilerini detaylı bir şekilde aktardılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here