Deprem Takip ve İzleme Sistemi

0
753

Son dönemde ülkemiz gündeminde kendine çok büyük bir yer edinen ve gündemden düşmeyen deprem konusunda, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE), ülkemizdeki son 500 depremi enlem ve boylam değerlerine göre sayfasında paylaşmakta ve vatandaşlara deprem konusunda anlık ve güvenilir bilgiler sunmaktadır. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) da bu deprem verilerini indirme olanağı sağlamaktadır.

Ülkemizdeki deprem konusunda yapılan bu çalışmaların yanında, uluslararası düzeyde doyurucu ve sağlam bilgiler sunan Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) da deprem bilgilerini kamuoyuyla paylaşmakta ve indirme imkanı sunmaktadır.

Bu kapsamda Bartın İl Özel İdaresi Coğrafi Bilgi Sistemleri Koordinatörlüğü de bugüne kadar yaşanan ve şiddeti 4 ve üzeri olan depremlere dair bilgiler paylaştığı platformunu kamuoyuna sunmaktadır. Bu platform üzerinde, AFAD ve Kandilli Rasathanesi’nden alınan veriler tek bir çatı altında toplanıyor, bugüne kadar yaşanan depremlerin şiddetlerine göre listesinden ve daha birçok kapsamlı bilgiye kadar titizlikle oluşturulan bu platformda kullanıcılara dinamik bir şekilde kullanım imkanı sunuluyor.

Deprem Bilgi Sistemi, Bartın İl Özel İdaresi CBS Koordinatörlüğü

Bu platformun yanı sıra, Bartın İl Özel İdaresi Coğrafi Bilgi Sistemleri Koordinatörlüğü, USGS verilerini de bir müdahalede bulunmadan sisteme entegre ederek “anlık deprem takip sistemi” platformunu da kullanıcılara sunuyor. Bu takip sistemine çeşitli katmanları da ortama atarak tek bir platformda birçok veriye anlık erişim sağlanabiliyor.

Deprem Takip ve İzleme Sistemi, Bartın İl Özel İdaresi CBS Koordinatörlüğü

Ek olarak, OGC veri servisinden çekilen deprem risk haritasını katmanlardan açarak, gerçekleşen depremlerin fay hatlarındaki etkisi de izlenebiliyor.

Kaynak: Talha Berk Arıkan, Bartın İl Özel İdaresi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here