Dijital Dönüşüm Neden Gereklidir?

0
336

Dijitalleşme, fiziksel dünyamızın temel kurgulamasını değiştirmeye başladı. Yeni teknolojiler, yaptığımız çevreyi nasıl planladığımızı, tasarladığımızı, inşa ettiğimizi ve hatta nasıl koruduğumuzu bile değiştiriyor. Şirketler artık 3D baskıya ve robotiğe, yakın gelecekte faydalı bir etki yaratacak canlı teknolojiler olarak bakıyorlar – peki ama  3.boyut neden bu kadar önemli?

Bir inşaat projesi sırasında dijital bilgileri oluşturmak, kullanmak ve yönetmek için yaygın olarak kullanılmakta ve sonuçta yaşam döngüsünün her aşamasında kullanılacaktır. BIM(Building Informaiton Modeling)’in esas başarısı, dijital verilerin daha iyi paylaşılması için bir ortamın, insanların faaliyet göstermesi için işbirliği ortamları yaratma prensibi üzerine kurulmuştur.
Modern mimarlar ve mühendisler genellikle tasarım olasılıklarını ve sınırlamalarını daha iyi anlamak için kapsamlı bir 3D dijital prototip geliştirirler. Müteahhitler, taşeronlarının bütçeleri ve çizelgeleriyle bağlantılı olarak 3B, 4D ve potansiyel olarak 5D planları oluşturmak için 3B dijital modelleri kullanıyorlar, peki ama bu dijitalleşme potansiyelinin tamamını gerçekleştiriyor mu?

İnşaat endüstrilerindeki kâr marjlarının az olduğu düşünüldüğünde, farklı inşaat disiplinlerinin paydaşları her zaman gelişmeye açık olmalıdırlar; Bu, daha fazla kar elde etmek için işleri daha hızlı, daha iyi ve daha güvenilir bir şekilde yapmalarını sağlar. Aynı paydaşlar, işlerini etkin bir şekilde yürütmek için doğru ve zamanında bilgiye güvenmektedir ve bu BIM ve dijital yapının geliştirmeyi amaçladığı şeydir.

Yaygın bir yanlış anlama ise, dijital yapılanmanın sadece tasarım aşamalarında etkisinin hissedilebileceğidir. Bu algı maalesef tüm tarafların dijital teknoloji ile meşgul olma derecesini sınırladı. Birçok şirket bu olguya mesafeli yaklaşıp, “bunlar henüz bize göre  değil” demekle yetiniyorlar. Ancak bilmedikleri birşey var o da şu ki bu dijital dönüşüm vakit ilerledikçe daha da maliyetli olacak.

Dijital inşaat uygulamaları ve araçları, inşaatın tüm aşamalarındaki herkesin işlerini daha etkin bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olabilir ve her türlü değişiklikle birlikte insan, süreç ve teknoloji kombinasyonuna dayanır. İşbirliğindeki iyileştirmeler, çalışmanın daha verimli bir şekilde tamamlandığı anlamına gelir; bu da verimliliği artırır ve sonuçta daha fazla karlılığa yol açar. Bu nedenle, dijital inşaat, projeye dahil olan herkes için önemlidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here