Dijital İkiz Nedir?

0
480

Dijital ikizler, fiziksel varlıkların ve sistemlerin, çevre bilgileri bağlamında, mühendislik bilgileriyle bir araya getirilmiş, performanslarının anlaşılması ve modellenmesi için dijital temsilleridir. Temsil ettikleri gerçek dünya varlıkları gibi, dijital ikizler için de yaşayan modeller demek yanlış olmaz. Bunlar, gerçek dünyadaki fiziksel altyapı varlıklarının doğru zaman durumunu veya çalışma koşullarını temsil etmek için sensörler ve dronlar dahil olmak üzere birçok kaynaktan sürekli olarak beslenir. Aslında, dijital ikizler BIM ve GIS‘i 4D ile bir adım daha ileriye taşıyor da diyebiliriz.

Dijital ikizler, kullanıcıların bir web tarayıcısında, tablette veya karma gerçeklik ekipmanları ile tüm varlığı görselleştirmelerini sağlar ve buna bağlı olarak anlık performansını tahmin etmek ve optimize etmek için durumu kontrol eder ve analizler oluşturabilir.

Kullanıcılar fiziksel olarak inşa etmeden önce dijital olarak inşa edebilir ve bakım faaliyetlerini gerçek dünyada gerçekleştirmeden önce planlayabilir, böylece risklerini ortadan kaldırabilirler. Artık yüzlerce senaryo öngören yazılımlar, tasarım alternatiflerini veya bakım stratejilerini karşılaştırmak ve çoklu parametreler arasında optimize etmek için makine öğreniminden faydalanıyor.

“Mühendislik verilerinin görselleştirilmesi, varlık yaşam döngüsü boyunca daha bilinçli karar verme ve paydaş katılımı sağlar.”

Bentley “iTwin Services”

iTwin Services, proje ekiplerinin ve işletme sahiplerinin altyapı varlıklarının dijital ikizlerini oluşturma, 4D görselleştirme ve analiz etmelerini sağlar. iTwin Services, dijital bilgi yöneticilerinin farklı tasarım araçları tarafından oluşturulan mühendislik verilerini canlı bir dijital ikizle birleştirmesini ve mevcut süreçlerinde herhangi bir kesinti olmaksızın gerçeklik modellemesi ve diğer ilişkili verilerle bütünleşmesini sağlar.

Kullanıcılar, projenin zaman çizelgesi boyunca mühendislik değişikliğini görselleştirebilir ve izleyebilir ve kimin ne zaman ne değiştirdiğinin hesap verebilir bir kaydını sağlar. iTwin Services, kuruluş ve varlık yaşam döngüsü boyunca karar vericiler için eyleme geçirilebilir öngörüler sağlar. Kullanıcılar daha bilinçli kararlar alır, sorunları ortaya çıkmadan önce tahmin eder ve güvenle daha hızlı bir şekilde çözümleyebilirler; bu da maliyet tasarrufu, gelişmiş servis kullanılabilirliği, daha düşük çevresel etki ve gelişmiş çok yönlü güvenlik sağlar.

Dijital ikiz yazılımlarını hızlıca denemek için Bentley System’ den demo talep edebilirsiniz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here