Doğu Antarktika Buz Levhasının Drenaj Modeli

0
302
Doğu Antarktika Buz Levhası

DEAIS: Doğu Antarktika Buz Levhasının Drenaj Modelinin Zamanla Değişimi

Antarktika buz tabakalarının stabilitesinin ve küresel deniz seviyesine katkılarının iklim değişikliğinin bir yansıması olarak değişmesi geçmiş hacim değişimlerinin rekonstrüksiyonunu gerektirir. Örneğin, geçtiğimiz milyon yıl boyunca Doğu Antarktika Buz Levhası’nın (EAIS) çarpıcı şekilde azaldığı bildirildi. Bununla birlikte, bu azalışın mekansal dağılımı henüz keşfedilmemiş durumda. Bugün, Kraliçe Maud Toprakları’ndaki Sør Rondane Dağları, EAIS’e bariyer görevi görüyor. Bu, buz yüzeyinin sıra dağların güneyindeki ve kuzeyindeki irtifa farkları ile anlaşılıyor. Güneyde, buz yüzeyi deniz seviyesinden 2500 metre yüksekliğe kadar ulaşır. Yaklaşık 1500 metre yükseklikte sıra dağların kuzeyinde buz ovaları bulunur.

BELARE 2017-2018 Seferi sırasında, Prenses Elisabeth İstasyonu (PEA) çevresindeki nunataklarda bir keşif saha incelemesini başarıyla tamamladık. Alanda, günümüz buz yüzeyinin birkaç yüz metre yukarısındaki yükseklikte yer alan terk edilmiş vadileri belirledik, bu da çarpıcı bir yüzey erimesine ve böylece zamanla drenaj modelinde oluşan bir değişikliğe işaret ediyor. Bu projede, batı Sør Rondane Dağları’ndaki EAIS’in drenaj modelindeki değişiklik ve yüzeydeki azalmanın geçmişinin zamanlaması, büyüklüğü ve sıklığını deşifre etmek için kozmojenik çekirdek (10Be, 14C, 26Al ve 36Cl) grubu kullanmayı hedefliyoruz. Bunu yapmak için, Nils Larsen Dağı ve Walnum Dağları’ndaki nunataklara odaklanıyoruz.

Ayrıca detaylı raporu buradan inceleyebilirsiniz.

*Rekonstrüksiyon hasarlanmış ve onarılamaz bir yapının “yeniden yapılması”dır. Nunatak bir iç buz veya kar yüzeyinin üzerinde çıkıntı yapan izole bir kaya tepe noktasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here