Ana sayfa İHA Drone Ehliyeti Nasıl Alınır ?

Drone Ehliyeti Nasıl Alınır ?

0
Görsel Trimble.com resmi sitesinden alınmıştır.

Drone Ehliyeti ( İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemi) nereden, nasıl alınır?

Son yılların trendi haline gelen Drone ( İnsansız Hava Araçları, İHA)’lar için artık ehliyet almak,  1 Ağustos 2016 tarihi itibariyle zorunlu hale gelmiştir.

Drone kullanımlarını eğer hobi olarak yapmıyorsanız artık bir lisansa ihtiyacınız var.

Türkiye’deki Drone mevzuatına göre, 25 kilogramın altındaki ya da üzerindeki tüm kullanıcılar için eğer uçuşunuz ticari amaçlı yapıyorsanız, Drone ehliyeti alma şartı aranmaktadır. Türkiye’de hobi veya ticari amaç farketmeksizin, 4 kilogramın üzerindeki tüm ‘drone’lar için kayıt zorunluluğu olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Eğer, Drone ehliyetini pilotluk için düşünüyorsanız o zaman yasal mevzuat gereği, İHA-0  ( azami kalkış ağırlığı 500gr-4 kg aralığında) için 12 saatlik, İHA-1(azami kalkış ağırlığı 4 kg-25 kg aralığında) için ise 36 saatlik eğitim programını tamamlamanız içi Türkiye’de yetkilendirilen 5 kurum/kuruluş bulunuyor.

Drone pilotluğu için verilen eğitimler ise şu derslerden oluşuyor: İHA Tanıtım, Hava Hukuku ve Sorumluluklar, Hava Aracı, Uçuş Dinamiği ve Uçuş Prensipleri, Meteoroloji, ATC Usulleri ve Havacılık Frezyalojisi, Seyrüsefer ve Operasyon, Kumanda Edilebilir Sistemler, İtki Sistemleri, Aviyonik Sistemler, Bakım ve Onarım.

Eğitimi veren kurumlar ve daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Emre AKDENİZ
Director Strategy and Business Development, SurveyingGroup Media Co. One of your collegue who loves research new technologies and mostly addicted to sharing :)

BİR CEVAP BIRAK

Leave the field below empty!