Uzaktan algılama uydularını bildiğinizi mi düşünüyorsunuz?

Tekrar düşünün.

İşte sessizce Dünya yörüngesinde dönen en popüler 50 uydu.

Hava tahminlerinden hassas konumlamaya kadar her uydunun bir amacı vardır. Gelin şimdi hayatımızı kolaylaştıran bu uydulara birlikte göz atalım!

1Global Navigation Satellite System (GNSS)

Görüntü: NASA

Hassas Konumlama    NASA

Bir mühendislik harikası. Seçici erişilebilirliğin kaldırılması, sistemde yer alan 32 adet uyduyu kullanarak dünyanın herhangi bir yerinde tam GPS konumumuzu belirlememizi sağlamıştır.

2Landsat

Görüntü: NASA

Toprak Kaynakları    NASA/USGS

İnanılmaz uzun ömürlü bu uydu, 40 yıldan fazla bir süredir çektiği görüntülerle Dünya’nın geçmişini arşivledi.

3Satellite Pour l’Observation de la Terre (SPOT)

Görüntü: Centre National d’Etudes Spatiales CNES

Legacy Satellite    CNES, Airbus Defense & Space

1986’da, SPOT-1 uydusu, uzaktan algılama dünyasında son teknoloji oldu. O zamandan beri, Dünya’nın bitki örtüsünü, yüksekliğini ve hatta Ukrayna’daki Çernobil felaketini görüntüledi.

4Tropical Rainfall Measuring Mission (TRMM)

Görüntü: NASA

Tropik Hava ve Küresel Enerji    NASA

Tropikal kaşif, bulut yapısını ve ekvator boyunca yağış durumunu gözlemliyor. Bu mekanizmaları anlayarak bilim adamları, küresel enerji dengelerini, su çevrimlerini ve El Niño’yu daha iyi tahmin edebilirler.

5Geostationary Operational Environmental Satellite (GOES)

Görüntü: NASA

Meteoroloji Uydusu    NOAA

GOES hava durumunu bilir. 1975’ten bu yana, bu coğrafi uydu takımı (diğerlerinin yanı sıra) gezegenimizin hava durumunu tahmin etmekte olan asıl kahramanlardır.

6Gravity Recovery and Climate Experiment (GRACE)

Görüntü: NASA

Yerçekimi ve İklim    NASA

Uydu geliştirme ekibi bu uyduya Tom & Jerry lakabını taktı. Her bir uydu, yerçekimi kuvvetinin belirlenmesi için birbirlerinin kaymasını ölçer.

(Görüntü: NASA;)

7Terra

Görüntü: NASA

Toprak, Hava & Arazi    NASA

NASA’nın çok yetenekli A-Train filosunun bir parçası. Yetenekler arasında arazi modellemesi (ASTER), arazi örtüsü sınıflandırması (MODIS) ve hava kalitesi izlemesi (MOPITT) bulunmaktadır.

8EnviSAT

Görüntü: Airbus & Defense/ESA

Hidroloji & Atmosfer    ESA/Airbus & Defense

2012 yılında bu uyduyla iletişimi kaybetmeden önce, okyanus, hidrolojik, arazi ve atmosferik çalışmalarında önemli görevleri vardı. Büyük gövdesi (8 ton) nedeniyle yörüngeden çıkarılacak bir adaydır.

9National Oceanic and Atmospheric Administration Satellite (NOAA)

Görüntü: NASA

Meteoroloji Uydusu    NOAA

NOAA uyduları, her gün dünyadaki hava ve çevre koşullarını eksiksiz olarak görmemizi sağlar.

10Advanced Land Observation Satellite (ALOS)

Görüntü: JAXA

Meteoroloji & Arazi    JAXA

JAXA’nın ALOS World 3D (DAICHI) verileri, 5 metrelik çözünürlük ve yükseklik hassasiyetiyle dünyanın en hassas DEM (Digital Elevation Model)’idir. ALOS-2, L-bant PALSAR radar ve stereo haritalama (PRISM) dahil olmak üzere birçok özelliğe sahiptir.

11RADARSAT

Görüntü: Canadian Space Agency

C-Bant Radar    Canadian Space Agency

Radarsat-2, Kanada’nın arktik bölgeyi izlemek için geliştirdiği C-bant radarıdır. Gelecekteki 3 uydusu, Radarsat misyonunun bir parçası olarak kuzey arktik bölgesinin kara kütlesindeki kaynakları yönetmeyi sürdürecek.

12PlanetScope (Dove)

Görüntü: Planet

Yeryüzü Gözlem    Planet

Düşük maliyetli ve düşük ağırlıklı. Mikro uydulardan oluşan bu sistem (lakapları: güvercinler), 3-5 metre çözünürlükte görüntülerle dünyayı tarıyor.

13METEOSAT

Görüntü: ESA

Meteoroloji    European Space Agency

Avrupa ve Afrika’da meteorolojinin sabit gözlemcisi. Avrupa’nın hava durumu tahmini için her 15 dakikada bir görüntü gönderir.

14Sentinel

Görüntü: ESA

Multi-spektral ve Radar    European Space Agency

Copernicus Programme’nin Dünya’nın iklimini anlamak için 6 görevden oluşan heyecan verici filosu. Sentinel-2’nin 12 spektral bandı ve 10 metrelik doğal renk özelliği açık veri alanında önemi büyüktür.

15Corona

Görüntü: National Reconnaissance Office

Casus Uydusu    National Reconnaissance Office

Strateji amaçlı geliştirilen bu askeri uydu 1960’larda Sovyetler Birliği’ne casusluk yapmak için kullanıldı. Keşif görüntülerinin gizliliği kaldırıldı ve şimdi arkeologlar tarafından yaygın olarak kullanılıyor.

16IKONOS

Görüntü: DigitalGlobe

Toprak Bilimleri    DigitalGlobe

Zamanında bir uydu harikası olan IKONOS, Amerika’da lisans verilen ilk ticari uyduydu. Ancak, IKONOS-1 uzaya gönderilemedi. IKONOS-2 gönderildi ve bu uydu IKONOS olarak yeniden adlandırıldı.

17TerraSAR (TanDEM-X)

Görüntü: Airbus & Defense

Topografya    Airbus Defense and Space

X-band SAR kullanarak rakipsiz WorldDEM verilerini üreten Alman ikiz uyduları. TerraSAR verileri ayrıca yüzey hareketi, afet önleme ve çevresel uygulamalar için inanılmaz derecede faydalıdır.

18Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer (GOCE)

Görüntü: ESA/Airbus & Defense

Yerçekimi    European Space Agency

GOCE, Dünya’nın yerçekimi alanını ve okyanus davranışını benzeri görülmemiş ayrıntılarla ölçmede uzmanlaşmıştır. Bu başarıyı oldukça hassas bir gradiometre (eğimölçer) ve üç çift ivmeölçer kullanarak gerçekleştirir.

19Worldview

Görüntü: DigitalGlobe

Yüksek Çözünürlüklü Multispektral Görüntü    DigitalGlobe

DigitalGlobe’un son derece yüksek çözünürlüklü (31 cm) görüntü alabilen uyduları sayesinde   neredeyse araç plakalarını bile anlaşılır hale getirmektedir.

20Quickbird

Görüntü: DigitalGlobe

Toprak Kaynakları    DigitalGlobe

Çok amaçlı ve uygun maliyetli QuickBird uydusu, dünyanın yüksek çözünürlüklü (60 cm) optik görüntülerini sunar. 2015 yılında hizmet dışı bırakıldı.

21Soil Moisture and Ocean Salinity (SMOS)

Görüntü: ESA

Toprak Nemi    NASA/JPL

Kara ve okyanus süreçleri konusundaki bilgilerimizi geliştirmek için toprak nemi ve okyanus tuzluluğu konularında veri sağlayan büyük ebatlı bir uydudur.

22ResourceSAT

Görüntü: ISRO

Arazi Kullanımı & Deniz Gözlemi    Indian Space Research Organisation (ISRO)

Orijinal adı IRS olan ResourceSAT uydusu, orta dereceli çoklu spektral çözünürlüğe sahip olan kutup senkronlu bir Hint uydusudur. Aynı zamanda otomatik kimlik tanımlama sistemi özelliği ile gemi gözetiminde kullanılmaktadır.

23 Aqua

Görüntü: NASA

Su Döngüsü, Toprak & Atmofer    NASA

NASA’nın çok amaçlı uydusu, bağıl nemi (AIRS / AMSU), bulut yüksekliğini (CERES) ve enerji akışını (AMSR-E) ölçerek Dünya’nın su döngüsü sistemini anlamak için katkı sağlar. Kutupsal yörüngesi sayesinde tüm Dünya yüzeyini her 1-2 günde bir tekrarlayan kapsama alanı vardır.

24Cloud-Aerosol Lidar and Infrared Pathfinder Satellite Observations (CALIPSO)

Görüntü: NASA

Bulut Kesiti    NASA/JPL

CALIPSO, lazer teknolojisini ve sirüs bulutu için özel bir sensör kullanarak bulut yapısının dikey profillerini çizer.

25China-Brazil Earth Resource Satellite (CBERS)

Görüntü: CBERS/INPE

Arazi Kullanımı/Örtüsü    China & Brazil

Çin ve Brezilya, ülkelerindeki tarım, çevre, su kirliliği ve şehir planlama konularında gözlem yapmak amacıyla ortak bir görev yürütmektedir.

26Shuttle Radar Topography Mission (SRTM)

Görüntü: NASA

Küresel Topografya    NASA

İki radar anteni ve interferometri kullanarak dünya geneli SRTM-30 adı verilen arazi modelini üretmiştir. Endeavor adlı uzay mekiği üzerine yerleştirilen bu sistem, bu zorlu görevi sadece 11 günde başarmıştır.

27IceSAT

Görüntü: NASA/JPL-Caltech

 

Buz Kalınlığı & Yüksekliği    NASA/JPL

Dünya yüzeyinin ilk uzay kaynaklı lazer altimetresi (GLAS) çalışmaları amacıyla geliştirilen bu uydu, orman yüksekliklerinden buz kalınlığına kadar geniş bir alanda 904 milyon adedin üzerinde ölçüm yapmıştır.

28Television Infrared Observation Satellites (TIROS)

Görüntü: NASA

Hava Durumu Bildirimi    NASA

1960’lı yıllarda televizyon yayınları için kızılötesi hava gözlemlerini sağlayan alçak yörüngeli uydudur. Erken fırtına uyarıları göndermede etkili oldu.

29Joint Altimetry Satellite Oceanography Network (JASON)

Görüntü: NASA

Okyanus Yüksekliği    NASA

TOPEX / Poseidon selefi olan JASON’un altimetresi, okyanus tabanı batimetrisini ve okyanus yüzeyi topografyası misyonu için yükselen deniz seviyelerini haritalamakta görevlidir.

30 CloudSAT

Görüntü: NASA

Bulut Gözlemi & Hidroloji    NASA/JPL

Bu uydu, radar ile bulutların dikey dalgalanma profillerini oluşturur. Bulutlar, hava ve iklim olayları, Atmosferik ve hidrolojik döngüler hakkında anahtar bilgileri sunar.

31Aura

Görüntü: NASA

Atmosfer    NASA

NASA tarafından geliştirilen uydu, hava kalitesini ve iklim sağlığını ortaya çıkarmak için görev yapmaktadır. 4 bileşeni sayesinde (HIRDLS, MLS, OMI ve TES), üst atmosferdeki gaz karışımlarını, sıcaklığı ve aerosolleri ölçer.

32 KOMPSAT

Görüntü: Korean Aerospace Research Institute KARI

 

Çok Amaçlı    Korea Aerospace Research Institute (KARI)

Arirang olarak da bilinen bu multispektral uydu, Kuzey Kore askeri faaliyetlerini ve daha fazlasını izleyen 1 metrelik çözünürlüklü sentetik açıklıklı radar (SAR) görüntüleri sağlar.

33Project for On-Board Autonomy (PROBA)

Görüntü: ESA

Küresel Bitki Örtüsü    European Space Agency

30 metre hiperspektral veri içeren mikro küp görünümlü uydu. Çok yönlü bakış açılarını kullanarak, PROBA dünyaca ünlü kabaca bir küresel bitki örtüsü arşivi üretti.

34Earth Observing-1 Mission (EO-1)

Görüntü: NASA

Doğrulama & Deneme    NASA

Yeni Binyıl Programı (NMP) aracılığıyla, bilim ve yenilikte öncü ileri donanım özelliklerine sahip bu uydu NASA tarafından geliştirilmiştir. Hyperion sensörü, mineralleri ve dünya özelliklerini daha iyi karakterize etmek için 220 spektral dalga boyunu algılayabilmektedir.

35RapidEye

Toprak Bilgisi    Planet

RapidEye, Almanya kökenli bir uydudur. Önceleri BlackBridge’ait olan uydu şimdi Planet tarafından satın alındı.Bu 5 uydulu uydu sistemi hala, dünyanın herhangi bir yerinde, büyük tarama genişliği ve yüksek çözünürlük (5 metre) sağlıyor.

36Soil Moisture Active Passive (SMAP)

Görüntü: NASA

Toprak Nemi    NASA/JPL

Eş ölçekli aktif ve pasif sensörler dünya çapındaki nemin hassas ölçümü için kullanılır. Sensör arızası nedeniyle bu uydu da SMOS uydusu gibi devre dışı bırakılmıştır.

37Pleiades

Görüntü: ESA/Airbus & Defense

Toprak Bilgisi    Airbus Defense & Space

Aynı yörüngede çalışan 2 çevik ticari uydudan oluşur. Pleiades inanılmaz ayrıntı yakalar (2 metre) ve Dünya’yı herhangi bir yöne tarayabilir.


(Image Courtesy of ESA/Airbus & Defense;)

38Suomi

Görüntü: NOAA

Meteoroloji    NOAA

Kısa vadeli hava durumu tahminleri ve büyük arazi, okyanus ve atmosferik ölçümler için kullanılan kutup yörüngeli meteoroloji uydusudur. Canavar kasırga ve süper hücrelerin manzarasını yakalamada faydalıdır.

39CartoSAT

Görüntü: ISRO

Haritalama    Indian Space Research Organisation (ISRO)

Hindistan’ın ticari uydusu olan CartoSAT, multispektral, pankromatik ve stereo haritalama yetenekleriyle arazi bilgilerini toplar.

40GeoEye

Görüntü: DigitalGlobe

Google Maps    DigitalGlobe

Google’ın yüksek çözünürlüklü (1.65 metre) görüntüleme uydusu o kadar keskindir ki, ekolojistler onu hayvan popülasyonunu izlemek için kullandılar.

41 Magnetospheric Multiscale Mission (MMS)

Görüntü: NASA

Manyetosfer   NASA/JPL

Manyotesfor konusunda uzman olan bu uydu, güneş ve Dünya’nın manyetik alanı arasındaki etkileşimi haritalandırmak için dört aynı uzay aracından oluşan eşsiz bir dörtyüzlü formasyona sahiptir.

42Disaster Monitoring Constellation (DMC)

Afet İzleme    Comisión Nacional de Actividades Espaciales

DMC, son derece duyarlı sensörleri ile felaket izlemede yetkindir. AISAT-1, BilSAT, UK-DMC, Beijing-1, Deimos-1 ve NigeriaSAT’tan oluşur.

43Polar-orbiting Operational Environmental Satellites (POES)

Görüntü: NOAA

Hava & Çevre    NOAA

NOAA kutup yörüngeli meteorolojik uydu, yüksek uzaysal ve zamansal çözünürlüklü görüntülerle atmosferik olayların açıklanmasında kullanılmaktadır.

44Mars Orbiter Laser Altimeter (MOLA)

Görüntü: NASA

Mars Yüzey Yüksekliği    NASA/JPL

Mars’ın gizemini ortaya çıkarmak için görevlendirilen bu uydu, kırmızı gezegenin yörüngesinde topladığı yükseklik verileri ile Mars yüzeyinde antik nehir yataklarını keşfetti.

45SciSAT

Görüntü: Canadian Space Agency

Ozon Tabakası    Canadian Space Agnecy

SciSAT; balonlar, uçaklar veya diğer uydular tarafından yakalanamayan, ozon tabakasındaki tükenme miktarını tespit etmek amacıyla üretilmiştir.

46SeaStar (Orbview-2)

Görüntü: NASA

Okyanus Biyolojisi    NASA

Sahip olduğu SeaWIFS (Ocean-surfing Sea-Viewing Wide Field-of-View Sensor) sensörü ile deniz bitkileri tarafından üretilen klorofil renk değişimini ölçmek için okyanus biyologları tarafından kullanılır.

47QuickSCAT

Görüntü: NASA/JPL-Caltech

Okyanus Rüzgarları    NASA

Bu uydu SeaWinds donanımı ile yüzeye yakın rüzgar hızını ve yönünü ölçen özel bir mikrodalga radar özelliği sayesinde okyanuslardaki tüm hava ve bulut koşullarında veri sağlayabilmektedir.

48SkySat

Görüntü: SkyBox Imaging

Video Çekimi    Skybox Imaging

Bu ticari uydu, yüksek çözünürlüklü pankromatik ve multispektral görüntüleri toplamak için geliştirilen bir mikro-uydudur.

49ACRIMSAT

Görüntü: NASA/JPL

Güneş Radyasyonu    NASA/JPL

Güneş gözlemi amacıyla geliştirilen bu uydu, güneş radyasyonu konusunda deneysel çalışmalar gerçekleştirdi. 2004 yılında Venüs gezegeninin oluşturduğu gölge nedeniyle, güneşten yayılan radyasyonda % 0,1 oranında azalma tespit etmiştir.

50Megha-Tropique

Görüntü: ESA

Su Döngüsü    European Space Agency

Bu hava uydularının amacı, küresel su döngüsünü ve iklim değişikliğini daha iyi anlamak için tropik denizleri gözlemlemektir. (Global Enerji ve Su Döngüsü Deneyi – GEWEX)

Kaynak: https://gisgeography.com/satellite-list/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here