Ana sayfa COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ En Güncel Uydu Listesi

  En Güncel Uydu Listesi

  0

  Uzaktan algılama uydularını bildiğinizi mi düşünüyorsunuz?

  Tekrar düşünün.

  İşte sessizce Dünya yörüngesinde dönen en popüler 50 uydu.

  Hava tahminlerinden hassas konumlamaya kadar her uydunun bir amacı vardır. Gelin şimdi hayatımızı kolaylaştıran bu uydulara birlikte göz atalım!

  1Global Navigation Satellite System (GNSS)

  Görüntü: NASA

  Hassas Konumlama    NASA

  Bir mühendislik harikası. Seçici erişilebilirliğin kaldırılması, sistemde yer alan 32 adet uyduyu kullanarak dünyanın herhangi bir yerinde tam GPS konumumuzu belirlememizi sağlamıştır.

  2Landsat

  Görüntü: NASA

  Toprak Kaynakları    NASA/USGS

  İnanılmaz uzun ömürlü bu uydu, 40 yıldan fazla bir süredir çektiği görüntülerle Dünya’nın geçmişini arşivledi.

  3Satellite Pour l’Observation de la Terre (SPOT)

  Görüntü: Centre National d’Etudes Spatiales CNES

  Legacy Satellite    CNES, Airbus Defense & Space

  1986’da, SPOT-1 uydusu, uzaktan algılama dünyasında son teknoloji oldu. O zamandan beri, Dünya’nın bitki örtüsünü, yüksekliğini ve hatta Ukrayna’daki Çernobil felaketini görüntüledi.

  4Tropical Rainfall Measuring Mission (TRMM)

  Görüntü: NASA

  Tropik Hava ve Küresel Enerji    NASA

  Tropikal kaşif, bulut yapısını ve ekvator boyunca yağış durumunu gözlemliyor. Bu mekanizmaları anlayarak bilim adamları, küresel enerji dengelerini, su çevrimlerini ve El Niño’yu daha iyi tahmin edebilirler.

  5Geostationary Operational Environmental Satellite (GOES)

  Görüntü: NASA

  Meteoroloji Uydusu    NOAA

  GOES hava durumunu bilir. 1975’ten bu yana, bu coğrafi uydu takımı (diğerlerinin yanı sıra) gezegenimizin hava durumunu tahmin etmekte olan asıl kahramanlardır.

  6Gravity Recovery and Climate Experiment (GRACE)

  Görüntü: NASA

  Yerçekimi ve İklim    NASA

  Uydu geliştirme ekibi bu uyduya Tom & Jerry lakabını taktı. Her bir uydu, yerçekimi kuvvetinin belirlenmesi için birbirlerinin kaymasını ölçer.

  (Görüntü: NASA;)

  7Terra

  Görüntü: NASA

  Toprak, Hava & Arazi    NASA

  NASA’nın çok yetenekli A-Train filosunun bir parçası. Yetenekler arasında arazi modellemesi (ASTER), arazi örtüsü sınıflandırması (MODIS) ve hava kalitesi izlemesi (MOPITT) bulunmaktadır.

  8EnviSAT

  Görüntü: Airbus & Defense/ESA

  Hidroloji & Atmosfer    ESA/Airbus & Defense

  2012 yılında bu uyduyla iletişimi kaybetmeden önce, okyanus, hidrolojik, arazi ve atmosferik çalışmalarında önemli görevleri vardı. Büyük gövdesi (8 ton) nedeniyle yörüngeden çıkarılacak bir adaydır.

  9National Oceanic and Atmospheric Administration Satellite (NOAA)

  Görüntü: NASA

  Meteoroloji Uydusu    NOAA

  NOAA uyduları, her gün dünyadaki hava ve çevre koşullarını eksiksiz olarak görmemizi sağlar.

  10Advanced Land Observation Satellite (ALOS)

  Görüntü: JAXA

  Meteoroloji & Arazi    JAXA

  JAXA’nın ALOS World 3D (DAICHI) verileri, 5 metrelik çözünürlük ve yükseklik hassasiyetiyle dünyanın en hassas DEM (Digital Elevation Model)’idir. ALOS-2, L-bant PALSAR radar ve stereo haritalama (PRISM) dahil olmak üzere birçok özelliğe sahiptir.

  11RADARSAT

  Görüntü: Canadian Space Agency

  C-Bant Radar    Canadian Space Agency

  Radarsat-2, Kanada’nın arktik bölgeyi izlemek için geliştirdiği C-bant radarıdır. Gelecekteki 3 uydusu, Radarsat misyonunun bir parçası olarak kuzey arktik bölgesinin kara kütlesindeki kaynakları yönetmeyi sürdürecek.

  12PlanetScope (Dove)

  Görüntü: Planet

  Yeryüzü Gözlem    Planet

  Düşük maliyetli ve düşük ağırlıklı. Mikro uydulardan oluşan bu sistem (lakapları: güvercinler), 3-5 metre çözünürlükte görüntülerle dünyayı tarıyor.

  13METEOSAT

  Görüntü: ESA

  Meteoroloji    European Space Agency

  Avrupa ve Afrika’da meteorolojinin sabit gözlemcisi. Avrupa’nın hava durumu tahmini için her 15 dakikada bir görüntü gönderir.

  14Sentinel

  Görüntü: ESA

  Multi-spektral ve Radar    European Space Agency

  Copernicus Programme’nin Dünya’nın iklimini anlamak için 6 görevden oluşan heyecan verici filosu. Sentinel-2’nin 12 spektral bandı ve 10 metrelik doğal renk özelliği açık veri alanında önemi büyüktür.

  15Corona

  Görüntü: National Reconnaissance Office

  Casus Uydusu    National Reconnaissance Office

  Strateji amaçlı geliştirilen bu askeri uydu 1960’larda Sovyetler Birliği’ne casusluk yapmak için kullanıldı. Keşif görüntülerinin gizliliği kaldırıldı ve şimdi arkeologlar tarafından yaygın olarak kullanılıyor.

  16IKONOS

  Görüntü: DigitalGlobe

  Toprak Bilimleri    DigitalGlobe

  Zamanında bir uydu harikası olan IKONOS, Amerika’da lisans verilen ilk ticari uyduydu. Ancak, IKONOS-1 uzaya gönderilemedi. IKONOS-2 gönderildi ve bu uydu IKONOS olarak yeniden adlandırıldı.

  17TerraSAR (TanDEM-X)

  Görüntü: Airbus & Defense

  Topografya    Airbus Defense and Space

  X-band SAR kullanarak rakipsiz WorldDEM verilerini üreten Alman ikiz uyduları. TerraSAR verileri ayrıca yüzey hareketi, afet önleme ve çevresel uygulamalar için inanılmaz derecede faydalıdır.

  18Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer (GOCE)

  Görüntü: ESA/Airbus & Defense

  Yerçekimi    European Space Agency

  GOCE, Dünya’nın yerçekimi alanını ve okyanus davranışını benzeri görülmemiş ayrıntılarla ölçmede uzmanlaşmıştır. Bu başarıyı oldukça hassas bir gradiometre (eğimölçer) ve üç çift ivmeölçer kullanarak gerçekleştirir.

  19Worldview

  Görüntü: DigitalGlobe

  Yüksek Çözünürlüklü Multispektral Görüntü    DigitalGlobe

  DigitalGlobe’un son derece yüksek çözünürlüklü (31 cm) görüntü alabilen uyduları sayesinde   neredeyse araç plakalarını bile anlaşılır hale getirmektedir.

  20Quickbird

  Görüntü: DigitalGlobe

  Toprak Kaynakları    DigitalGlobe

  Çok amaçlı ve uygun maliyetli QuickBird uydusu, dünyanın yüksek çözünürlüklü (60 cm) optik görüntülerini sunar. 2015 yılında hizmet dışı bırakıldı.

  21Soil Moisture and Ocean Salinity (SMOS)

  Görüntü: ESA

  Toprak Nemi    NASA/JPL

  Kara ve okyanus süreçleri konusundaki bilgilerimizi geliştirmek için toprak nemi ve okyanus tuzluluğu konularında veri sağlayan büyük ebatlı bir uydudur.

  22ResourceSAT

  Görüntü: ISRO

  Arazi Kullanımı & Deniz Gözlemi    Indian Space Research Organisation (ISRO)

  Orijinal adı IRS olan ResourceSAT uydusu, orta dereceli çoklu spektral çözünürlüğe sahip olan kutup senkronlu bir Hint uydusudur. Aynı zamanda otomatik kimlik tanımlama sistemi özelliği ile gemi gözetiminde kullanılmaktadır.

  23 Aqua

  Görüntü: NASA

  Su Döngüsü, Toprak & Atmofer    NASA

  NASA’nın çok amaçlı uydusu, bağıl nemi (AIRS / AMSU), bulut yüksekliğini (CERES) ve enerji akışını (AMSR-E) ölçerek Dünya’nın su döngüsü sistemini anlamak için katkı sağlar. Kutupsal yörüngesi sayesinde tüm Dünya yüzeyini her 1-2 günde bir tekrarlayan kapsama alanı vardır.

  24Cloud-Aerosol Lidar and Infrared Pathfinder Satellite Observations (CALIPSO)

  Görüntü: NASA

  Bulut Kesiti    NASA/JPL

  CALIPSO, lazer teknolojisini ve sirüs bulutu için özel bir sensör kullanarak bulut yapısının dikey profillerini çizer.

  25China-Brazil Earth Resource Satellite (CBERS)

  Görüntü: CBERS/INPE

  Arazi Kullanımı/Örtüsü    China & Brazil

  Çin ve Brezilya, ülkelerindeki tarım, çevre, su kirliliği ve şehir planlama konularında gözlem yapmak amacıyla ortak bir görev yürütmektedir.

  26Shuttle Radar Topography Mission (SRTM)

  Görüntü: NASA

  Küresel Topografya    NASA

  İki radar anteni ve interferometri kullanarak dünya geneli SRTM-30 adı verilen arazi modelini üretmiştir. Endeavor adlı uzay mekiği üzerine yerleştirilen bu sistem, bu zorlu görevi sadece 11 günde başarmıştır.

  27IceSAT

  Görüntü: NASA/JPL-Caltech

   

  Buz Kalınlığı & Yüksekliği    NASA/JPL

  Dünya yüzeyinin ilk uzay kaynaklı lazer altimetresi (GLAS) çalışmaları amacıyla geliştirilen bu uydu, orman yüksekliklerinden buz kalınlığına kadar geniş bir alanda 904 milyon adedin üzerinde ölçüm yapmıştır.

  28Television Infrared Observation Satellites (TIROS)

  Görüntü: NASA

  Hava Durumu Bildirimi    NASA

  1960’lı yıllarda televizyon yayınları için kızılötesi hava gözlemlerini sağlayan alçak yörüngeli uydudur. Erken fırtına uyarıları göndermede etkili oldu.

  29Joint Altimetry Satellite Oceanography Network (JASON)

  Görüntü: NASA

  Okyanus Yüksekliği    NASA

  TOPEX / Poseidon selefi olan JASON’un altimetresi, okyanus tabanı batimetrisini ve okyanus yüzeyi topografyası misyonu için yükselen deniz seviyelerini haritalamakta görevlidir.

  30 CloudSAT

  Görüntü: NASA

  Bulut Gözlemi & Hidroloji    NASA/JPL

  Bu uydu, radar ile bulutların dikey dalgalanma profillerini oluşturur. Bulutlar, hava ve iklim olayları, Atmosferik ve hidrolojik döngüler hakkında anahtar bilgileri sunar.

  31Aura

  Görüntü: NASA

  Atmosfer    NASA

  NASA tarafından geliştirilen uydu, hava kalitesini ve iklim sağlığını ortaya çıkarmak için görev yapmaktadır. 4 bileşeni sayesinde (HIRDLS, MLS, OMI ve TES), üst atmosferdeki gaz karışımlarını, sıcaklığı ve aerosolleri ölçer.

  32 KOMPSAT

  Görüntü: Korean Aerospace Research Institute KARI

   

  Çok Amaçlı    Korea Aerospace Research Institute (KARI)

  Arirang olarak da bilinen bu multispektral uydu, Kuzey Kore askeri faaliyetlerini ve daha fazlasını izleyen 1 metrelik çözünürlüklü sentetik açıklıklı radar (SAR) görüntüleri sağlar.

  33Project for On-Board Autonomy (PROBA)

  Görüntü: ESA

  Küresel Bitki Örtüsü    European Space Agency

  30 metre hiperspektral veri içeren mikro küp görünümlü uydu. Çok yönlü bakış açılarını kullanarak, PROBA dünyaca ünlü kabaca bir küresel bitki örtüsü arşivi üretti.

  34Earth Observing-1 Mission (EO-1)

  Görüntü: NASA

  Doğrulama & Deneme    NASA

  Yeni Binyıl Programı (NMP) aracılığıyla, bilim ve yenilikte öncü ileri donanım özelliklerine sahip bu uydu NASA tarafından geliştirilmiştir. Hyperion sensörü, mineralleri ve dünya özelliklerini daha iyi karakterize etmek için 220 spektral dalga boyunu algılayabilmektedir.

  35RapidEye

  Toprak Bilgisi    Planet

  RapidEye, Almanya kökenli bir uydudur. Önceleri BlackBridge’ait olan uydu şimdi Planet tarafından satın alındı.Bu 5 uydulu uydu sistemi hala, dünyanın herhangi bir yerinde, büyük tarama genişliği ve yüksek çözünürlük (5 metre) sağlıyor.

  36Soil Moisture Active Passive (SMAP)

  Görüntü: NASA

  Toprak Nemi    NASA/JPL

  Eş ölçekli aktif ve pasif sensörler dünya çapındaki nemin hassas ölçümü için kullanılır. Sensör arızası nedeniyle bu uydu da SMOS uydusu gibi devre dışı bırakılmıştır.

  37Pleiades

  Görüntü: ESA/Airbus & Defense

  Toprak Bilgisi    Airbus Defense & Space

  Aynı yörüngede çalışan 2 çevik ticari uydudan oluşur. Pleiades inanılmaz ayrıntı yakalar (2 metre) ve Dünya’yı herhangi bir yöne tarayabilir.


  (Image Courtesy of ESA/Airbus & Defense;)

  38Suomi

  Görüntü: NOAA

  Meteoroloji    NOAA

  Kısa vadeli hava durumu tahminleri ve büyük arazi, okyanus ve atmosferik ölçümler için kullanılan kutup yörüngeli meteoroloji uydusudur. Canavar kasırga ve süper hücrelerin manzarasını yakalamada faydalıdır.

  39CartoSAT

  Görüntü: ISRO

  Haritalama    Indian Space Research Organisation (ISRO)

  Hindistan’ın ticari uydusu olan CartoSAT, multispektral, pankromatik ve stereo haritalama yetenekleriyle arazi bilgilerini toplar.

  40GeoEye

  Görüntü: DigitalGlobe

  Google Maps    DigitalGlobe

  Google’ın yüksek çözünürlüklü (1.65 metre) görüntüleme uydusu o kadar keskindir ki, ekolojistler onu hayvan popülasyonunu izlemek için kullandılar.

  41 Magnetospheric Multiscale Mission (MMS)

  Görüntü: NASA

  Manyetosfer   NASA/JPL

  Manyotesfor konusunda uzman olan bu uydu, güneş ve Dünya’nın manyetik alanı arasındaki etkileşimi haritalandırmak için dört aynı uzay aracından oluşan eşsiz bir dörtyüzlü formasyona sahiptir.

  42Disaster Monitoring Constellation (DMC)

  Afet İzleme    Comisión Nacional de Actividades Espaciales

  DMC, son derece duyarlı sensörleri ile felaket izlemede yetkindir. AISAT-1, BilSAT, UK-DMC, Beijing-1, Deimos-1 ve NigeriaSAT’tan oluşur.

  43Polar-orbiting Operational Environmental Satellites (POES)

  Görüntü: NOAA

  Hava & Çevre    NOAA

  NOAA kutup yörüngeli meteorolojik uydu, yüksek uzaysal ve zamansal çözünürlüklü görüntülerle atmosferik olayların açıklanmasında kullanılmaktadır.

  44Mars Orbiter Laser Altimeter (MOLA)

  Görüntü: NASA

  Mars Yüzey Yüksekliği    NASA/JPL

  Mars’ın gizemini ortaya çıkarmak için görevlendirilen bu uydu, kırmızı gezegenin yörüngesinde topladığı yükseklik verileri ile Mars yüzeyinde antik nehir yataklarını keşfetti.

  45SciSAT

  Görüntü: Canadian Space Agency

  Ozon Tabakası    Canadian Space Agnecy

  SciSAT; balonlar, uçaklar veya diğer uydular tarafından yakalanamayan, ozon tabakasındaki tükenme miktarını tespit etmek amacıyla üretilmiştir.

  46SeaStar (Orbview-2)

  Görüntü: NASA

  Okyanus Biyolojisi    NASA

  Sahip olduğu SeaWIFS (Ocean-surfing Sea-Viewing Wide Field-of-View Sensor) sensörü ile deniz bitkileri tarafından üretilen klorofil renk değişimini ölçmek için okyanus biyologları tarafından kullanılır.

  47QuickSCAT

  Görüntü: NASA/JPL-Caltech

  Okyanus Rüzgarları    NASA

  Bu uydu SeaWinds donanımı ile yüzeye yakın rüzgar hızını ve yönünü ölçen özel bir mikrodalga radar özelliği sayesinde okyanuslardaki tüm hava ve bulut koşullarında veri sağlayabilmektedir.

  48SkySat

  Görüntü: SkyBox Imaging

  Video Çekimi    Skybox Imaging

  Bu ticari uydu, yüksek çözünürlüklü pankromatik ve multispektral görüntüleri toplamak için geliştirilen bir mikro-uydudur.

  49ACRIMSAT

  Görüntü: NASA/JPL

  Güneş Radyasyonu    NASA/JPL

  Güneş gözlemi amacıyla geliştirilen bu uydu, güneş radyasyonu konusunda deneysel çalışmalar gerçekleştirdi. 2004 yılında Venüs gezegeninin oluşturduğu gölge nedeniyle, güneşten yayılan radyasyonda % 0,1 oranında azalma tespit etmiştir.

  50Megha-Tropique

  Görüntü: ESA

  Su Döngüsü    European Space Agency

  Bu hava uydularının amacı, küresel su döngüsünü ve iklim değişikliğini daha iyi anlamak için tropik denizleri gözlemlemektir. (Global Enerji ve Su Döngüsü Deneyi – GEWEX)

  Kaynak: https://gisgeography.com/satellite-list/

  Selçuk Demir
  Yıldız Teknik Üniversitesi'nden 2012 yılında Harita Mühendisi olarak mezun oldu. Aynı üniversitede Coğrafi Bilgi Sistemleri programında yüksek lisans derecesi aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. Özel sektör ve kamu kurumlarında birçok projede görev aldı.

  BİR CEVAP BIRAK

  Leave the field below empty!