Esri Türkiye Genç Bilginler Yarışması Başladı!

0
399

Esri Türkiye Esri User Conference (San Diego, Kaliforniya)’da Türkiye’yi temsil edecek Genç Bilgin’ini arıyor. Bir çoğunuzun Genç Bilginler Yarışması’nın ne olduğunu merak ettiğini biliyoruz. Detaylar yazının devamında.

Genç Bilginler Yarışması, Esri Inc. Desteği ile tüm dünyada düzenlenmektedir. Dünyanın dört bir yanında Esri ürünleri ile proje hazırlayan öğrenciler, projelerini Esri Distribütörleri ile paylaşıyor. Kazanan Genç Bilginler, projelerini Esri User Conference MapGallery’de sergileyerek ülkelerini temsil etme imkânı yakalıyor. Bu süreçte Esri Türkiye kazanan kişinin ulaşım ve konaklama masraflarını karşılıyor. Finalist, projesini 20.000’e yakın Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanı ile paylaşma fırsatı yakalıyor.

Peki Genç Bilginler Yarışmasına nasıl katılabilirsiniz?

Öncelikle Esri Türkiye web sitesinde katılım koşullarını okumanız gerekiyor. Eğer şartlar sizin için uygunsa başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken projenizi detaylı olarak anlatmanız gerekmektedir. Formu ne kadar detaylı doldurursanız finale kalma şansınız o kadar artacaktır. Başvuru sürecinde projenizi anlatan poster hazırlamanız gerekmektedir. Jüri, posterleri detaylı olarak inceleyecektir. Başvuru yaptıktan sonra beklemeniz gerekmektedir. Bu süreçte tüm başvurular detaylıca incelenecek ve ilk 10’a kalacak projeler belirlenecektir. İlk 10’a kalan projeler Ankara ofisine davet edileceklerdir. Tüm finalistler projesini anlattıktan sonra jüri detaylı inceleme yapacak ve finalisti seçecektir. Seçilen finalist, Esri Türkiye web sitesi ve Esri Türkiye sosyal medya hesaplarından yayınlanacaktır.

2018 Esri Türkiye Genç Bilginler Yarışması Birincisi Kürşat Aksoy

Ne tarz projeler ile başvurulabilir?

Genç Bilginler Yarışmasında herhangi bir kısıtlama yoktur. İstediğiniz fakülte ya da bölümden başvuru yapabilirsiniz. Projenizde Esri yazılımlarının yer alması yeterlidir. Okulda hazırlamış olduğunuz projeler ya da bireysel projeler ile başvuru yapabilirsiniz.

Etkinlik Takvimi aşağıdaki gibidir.

18 Mart 2019: Yarışmaya başvurular sona erecektir.

26 Mart 2019: İlk 10’a kalan proje sahipleriyle iletişime geçilecektir.

6 Nisan 2019: Finale kalan projeler sunulacaktır.

9 Nisan 2019: Finalist açıklanacaktır.

6 – 12 Temmuz 2019: Esri Kullanıcı Konferansı’na gidilecektir.

Geçtiğimiz sene Genç Bilginler Yarışmalarında ne tarz projeler yayınlandı?

2018 yılı Genç Bilginlerine aşağıdaki StoryMaps’ten ulaşabilirsiniz.

Geçmiş senelerdeki Genç Bilginler Amerika’da neler yaptı?

Kürşat Aksoy

2018 yılı Genç Bilgini Kürşat Aksoy, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden yarışmaya katıldı. Eskişehir İli Mevcut Yeşil Alanlar ve Yeşil Altyapı Sistemi’nin Kurgusu Oluşturulması Projesi ile finalist seçildi ve Amerika’da harika bir deneyim yaşadı. Kürşat’ın hikayesini aşağıda bulabilirsiniz.

Balca Ağaçsapan

BalcaAğaçsapan, 2017 yılında İnsansız Hava Aracı Verileri Kullanılarak Bina Çatılarının Fotovoltaik Enerji Potansiyellerin CBS Tabanlı Değerlendirilmesi projesi ile Türkiye’yi temsil etti. Balca, konferans boyunca Esri yeniliklerini takip ederek işine farklı bir vizyon kattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here