Ana sayfa GAYRİMENKUL Gayrimenkul Değerleme Firmasında Hangi Görevlerde Çalışabilirsiniz?

Gayrimenkul Değerleme Firmasında Hangi Görevlerde Çalışabilirsiniz?

0

Gayrimenkul Değerleme firmalarında çeşitli unvanlar altında görev alabilirsiniz, bu yazımızda ilk olarak gayrimenkul değerleme uzmanı, halk arasında eksper olarak da ifade edilen değerleme raporunu hazırlayan ve gerekli tüm araştırmaları yapan uzmanları ele alacağız.

Eksper- Gayrimenkul Değerleme Uzmanı/Yardımcısı

Değerleme Uzmanı; bir gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesini yapacak, gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından tam zamanlı istihdam edilen veya sözleşme imzalamak suretiyle değerleme hizmeti veren, üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren bölümlerinden lisans seviyesinde mezun olmuş gayrimenkul değerlemesi alanında en az 3 yıl tecrübesi olan ve kendilerine Gayrimenkul Değerleme Lisansı verilen kişiler olarak tanımlanır.

Eksper, Gayrimenkul Değerleme Uzmanı/ Yardımcısı görev unvanı ile çalışabilirsiniz. Şirket operasyonu tarafından iş planı yapılır ve tarafınıza raporunu hazırlayacağınız taşınmazların tapu/takbis belgeleri iletilir. Şirketlerin farklı stratejileri olabilir bu aşamada, bazen iş planınız anlık yapılır, bazen de bir gün önceden programınız hazır olur. Sahada çalıştığınız için aslında esnek çalışma saatleri olarak nitelendirebiliriz. Müşteriden randevu alınması, taşınmaza yönelik resmi kurum incelemeleri derken bir günde rahat olarak 2 tam iş yapabilir raporunuzu da yazabilirsiniz. Yoğun zamanlarda günde 3 -4 ü de bulabilir ancak bu kişiye ve taşınmazın niteliğine göre değişkenlik gösterebilir.

Eksper/Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olmak bu kadar kolay mı?

Değerleme sektöründe çalışmak istediğinize karar verdiniz, öncelikle sahanın tozunu atmalı değerlemenin inceliklerini öğrenmelisiniz.Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olmak öyle facebook gruplarında okuduğunuz gibi kolay değildir aslında. Değerleme uzmanının teknik bilgisi gerçekten önemlidir. Kanunlara, yönetmeliklere, mevzuattaki değişikliklere hâkim olmalı, iyi yorumlayabilmelisiniz. Bunları bilmeden zaten hazırlayacağınız raporlarda eksik bilgiler olacak, ya da yanlış rapor hazırlıyor olup raporu teslim ettiğiniz tarafı zor durumda bırakıyor olacaksınızdır. 

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansını almak da öncelikli şartlardan biri haline geldi. Artık bankalar değerleme lisansı olmayanların bu işi yapmasını istemiyor. Ama şunun da altını çizmek isterim ki; sektör ile uzaktan yakından alakası olmayan, proje okumayı bilmeyen kişiler sağdan soldan duydukları kulaktan dolma bilgiler ile ezber yapıp belge alarak sektöre adım atmak istiyorlar. Bu da haliyle  gelecekte sektörün kalitesini tehlikeye atacaktır.

Karşılaşacağınız çok çeşitli taşınmaz tipi olacağı gibi müşteri tipi de olacak. İşin özü uluslararası değerleme standartlarından asla şaşmayınız.

İşin en zor kısmı değer takdiridir. Sahada emsal araştırmak, raporu hazırlanan taşınmaza en yakın şerefiyede emsal bulmak gerekecektir. Günümüzde uzmanların yaptığı büyük hatalardan bir tanesi sahada emsal araştırmak yerine internetten emsal aranmasıdır. İnternetten bulacağınız emsaller gerçek emsal olmayacağı gibi konum olarak doğru yeri de göstermiyor olabilir. Bu sebeple mutlaka yerinde inceleme yapılması gerekecektir. Tek bir emlakçı görüşüne bağlı olarak da asla rapor tanzim etmemenizi tavsiye ederim. Yapılacak olan değer hatasında bankalara karşı sizi kimse kurtaramaz. Altına imza attığınız raporlardaki sorumluluklarınızın bilincinde olarak rapor tanzim etmeniz yararınıza olacaktır.

Diğer bir konu ise yerinde fotoğraf çekimi. Taşınmazın projesine uygunluğunu tespit ederken çektiğiniz fotoğraflardan yararlanabilirsiniz, çok ve farklı açılardan fotoğraf çekmek oldukça önemlidir. Merdiven kovasına göre taşınmazın girişi, bina girişine göre taşınmazın konumu vs. Yeri gelir çektiğiniz bir fotoğrafta yakaladığınız ufak bir ayrıntı bile size güçlü kanıt olarak geri döner. Klima ünitesinin konumu, dışarıdan çektiğiniz fotoğrafta görünen perde detayı bile. Komik gibi görünebilir bu okuduklarınız ancak karşılaştığınız zaman ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

Yazı dizimiz devam edecektir.

Cemre ŞALCI
Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliğinden 2013 yılında onur derecesi ile mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi İşletme Yönetimini bitirdi, mühendislik eğitimi sırasında Universitat Politècnica de València’da bir dönem öğrenim gördü. Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 4.sınıf olan Cemre ŞALCI İstanbul Teknik Üniversitesinde Gayrimenkul Geliştirme Yüksek Lisans programından mezun olmuştur. Çalışma Hayatına 2013 yılında Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ekspertiz grubunda Denetmen olarak başlamış, 2017 yılında Çizgi Gayrimenkul Değerleme A.Ş. bünyesinde İş Geliştirme ve Süreç Yönetimi Sorumlusu olarak devam etmektedir. Aynı zamanda Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Leave the field below empty!