Ana sayfa GAYRİMENKUL Gayrimenkul Değerleme Nedir?

Gayrimenkul Değerleme Nedir?

0

Gayrimenkul ve değerleme sektöründe neler yapıldığı hakkında hepimiz az çok bilgi sahibiyiz. Ancak sektörün dinamiklerini tam anlamıyla özümsemek, gerek kariyer gerekse yatırım planlamalarınızı yapabilmek için daha fazlasına ihtiyacınız var. SurveyingGroup ailesi olarak bu yazı dizisi ile değerleme sektörünün dünü bugünü ve yarınlarını mercek altına alacağız.

Nedir?

Terminolojik tanımı; Bir gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin ya da gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerleme günündeki olası değerinin, bağımsız, tarafsız ve objektif ölçütlere ve verilere dayanarak belirlenmesidir. Adından da anlaşılacağı üzere değerleme bir gayrimenkulun değerinin günümüze uyarlanabilmesi için yapılan çalışmaların bütünüdür.

Firma ve Çalışan Profilleri

2011 yılında değerleme kuruluşları tarafından ekspertiz işlemlerinin yapılmasının yürürlüğe girmesinden bu yana değerleme SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) ve BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından yetkilendirilmiş olan değerleme firmalarınca yapılmaktadır. Toplamda 133 adet yetkilendirilmiş değerleme kuruluşu bulunmaktadır.

Sermaye Piyasası Kurumu Tarafından verilen Gayrimenkul Değerleme Lisansı almış dört yıllık üniversite mezunu herkes bu sektörde yer alabilir. Ancak ana meslek grubu tanımlaması yapılan Harita (Geomatik /Jeodezi ve Fotogrametri) Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Şehir ve Bölge Planlama, Mimarlık bölümlerinden mezun kişiler özellikle tercih edilmektedir. Sektörün yaklaşık %24’ü harita mühendislerinden oluşmaktadır.

Yazı dizimiz Değerleme sektörünün “Çalışma Alanları ve İşleyişi” ile devam edecektir…

Cemre ŞALCI
Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliğinden 2013 yılında onur derecesi ile mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi İşletme Yönetimini bitirdi, mühendislik eğitimi sırasında Universitat Politècnica de València’da bir dönem öğrenim gördü. Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 4.sınıf olan Cemre ŞALCI İstanbul Teknik Üniversitesinde Gayrimenkul Geliştirme Yüksek Lisans programından mezun olmuştur. Çalışma Hayatına 2013 yılında Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ekspertiz grubunda Denetmen olarak başlamış, 2017 yılında Çizgi Gayrimenkul Değerleme A.Ş. bünyesinde İş Geliştirme ve Süreç Yönetimi Sorumlusu olarak devam etmektedir. Aynı zamanda Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Leave the field below empty!