Gexcel Reconstructor 4.2 ile 3D Mobil Haritalama Verilerinizi İşlemek Artık Çok Daha Kolay

0
495

Gexcel’in lidar işleme yazılımının en son sürümü, çeşitli 3D sensörlerden ve özellikle de mobil haritalama sistemlerinden büyük veri kümelerinin işlenmesinde bir adım daha ileri gidiyor.

Gexcel, 3D mekansal/ölçme/haritalama pazarına adanmış yenilikçi yazılım ve araçlar sunmaktadır. Son zamanlarda Gexcel, araziden, elde taşınabilen cihazlardan ve mobil lazer tarayıcılardan gelen lidar verileri için tam işleme yazılımı olan Reconstructor V4.2’yi piyasaya sürdü. İHA ve 3D görüntüleme ölçümlerinden gelen nokta bulutlarını entegre etti. Reconstructor, yerel ham veri formatlarını -DotProduct, FARO, Geomax, Riegl ve diğerleri de dahil olmak üzere- destekleyerek çeşitli 3D tarayıcılardan veri aktarır ve nokta bulutlarının çoklu açık formatlarda ve çok sayıda 3D mesh formatında içe/dışa aktarılmasını destekler.

Reconstructor’ın son sürümü, çeşitli 3D sensörlerden ve özellikle Gexcel’in SLAM tabanlı giyilebilir iç mekan mobil haritalama sistemi olan “HERON Backpack” gibi mobil haritalama sistemlerinden gelen büyük veri kümelerinin işlenmesine doğru bir adım atıyor. Artan nokta miktarını yönetmek için, Reconstructor iki strateji benimser: filtreleme, tarama kaydı, ağ oluşturma gibi veri işleme süreçleri için, veriler sadece işlemek için gerekenleri yükleyen bir mekanizma kullanılarak tarama başına işlenir. Bulut görselleştirme için Gexcel, kullanıcının grafik kartı tarafından desteklenen birden çok noktayı dinamik olarak görselleştirmek için görselleştirme işlemsel bir düzenini (rendering pipeline) yeniden yazdı.

En yeni Reconstructor sürümü için Gexcel, HERON gibi iç mekan haritalama sistemlerinden gelen verileri veya herhangi bir mobil haritalamadan gelen LAS dosyasını coğrafi referanslama, yönetme ve optimize etme için tam bir iş akışı sağlamak üzere Reconstructor 4.2’ye eklenebilen bir HERON eklentisi geliştirdi. Eklenti, kullanıcının yörüngeyi ayarlamak için belirli komutlar almak, 360 ° küresel bir bakış açısıyla ölçümlerde gezinmek ve yeniden izlemek, kolayca paylaşılabilen tamamen ölçülebilir teknik görüşler elde etmek ve video üretmek gibi işlemler yapmasına olanak sağlar. Yeni iş akışı, modeli İHA, MMS veya TLS’den halihazırda coğrafi referanslı nokta bulutlarıyla sınırlandırarak, SLAM sürecinin tipik sürüklenme etkilerini azaltarak HERON ile üretilen coğrafi referansı ve ayarlama noktası bulutlarını etkinleştirir.

Tünel, Yeraltı ve Açık Ocak Madenlerinin 3D Ölçümleri Veri Yönetimi

Reconstructor 4.2, tüneller, yeraltı ve açık ocak madenleri 3D ölümlerinden gelen verileri yönetme yeteneğini arttırır. Madencilik ve tünelleme görevleri için araçlar artık tek bir iş akışı güdümlü araç çubuğunda düzenlenmiştir ve “recipe windows”, kullanıcıyı, sonucu elde etmek için işlemleri uygun sırayla yapması için yönlendirir. Sıralı enine kesitler artık kullanıcı tanımlı bir tünel ekseni boyunca nokta bulutlarından veya kafes modellerinden çıkarılabilir; bunlar 2D olarak görüntülenir ve doğrusal, alansal ve hacimsel ölçüleri çıkarılabilir. Tünel kesitleri artık AutoCAD’de çoklu çizgiler, nokta bulutları ve ölçekli ortografik görünümler olarak dışa aktarılabilir. Açık ocaklı bir maden modelinden, bir stoktan veya bir DEM’den eş yükseklik eğrileri ve konturların çıkarılması yeni, basit bir iş akışı sayesinde daha kolay hale geldi.

Arazi Modellerini, Binaları ve Altyapıları Veri Yönetimi

Çoğu zaman son müşterinin bir 3D ölçümün sonuçlarına erişmesi zordur. Bu nedenle, Gexcel, Reconstructor 4.2’deki yeni “Spot height maps” aracıyla geliştirilmiş BluePrint haritası kavramını tanıttı. Bu araç, ölçümü CAD ve topografik dünyayla ilişkilendirme yeteneğini geliştirir. Ortofotoları/X-Ray Ortofotoları, endüstriyel tesislerin, madenlerin, binaların ve altyapıların 2D haritalarını veya yükseklik haritalarını hızlı ve verimli bir şekilde oluşturmak için kullanılabilir: Ortofoto/X-Ray Ortofoto öğeleri belirli noktaların veya kullanıcı tanımlı bir düzenli ızgaraya göre çıkarılabilen noktaların bir derinlik/yükseklik değerini içerir. Ortofoto, tablette veya düşük bütçeli bilgisayarlarda çalışabilen ücretsiz GoBlueprint aracıyla görüntülenebilir ve ölçülebilir. Reconstructor 4.2 ayrıca karmaşık 3B nokta bulutlarından başlayarak dijital yükseklik modelleri oluşturmaya izin veren yeni sağlam ve çok yönlü bir DEM aracı sunuyor. Reconstructor 4.2’de, arazi modelleri, binalar veya altyapılar için ideal olan yeni “Profile” aracı sayesinde bir profilin 3D modellerden çıkarılması ve gösterilmesi, ölçümlerin çıkarılması ve CAD’e aktarılması çok basit ve etkilidir.

Reconstructor 4.2, tamamen yeniden tasarlanmış bir renk eşleme penceresinde düzenlenen çeşitli renk katmanlarıyla nokta bulutlarını renklendirmek için bir dizi araç sunar. Araçlar, kullanıcıların nokta bulutlarını sınıflandırmasını sağlar ve doğru yükseklik değerleri elde edilebilmesi bitki örtüsünün kaldırılması için idealdir. “Değişiklik algılama (inspection)” aracı ile birlikte, bir histogram ve özel renk paleti sağlanır. Şu anda, bitki örtüsü tespiti için Reconstructor araçları özellikle karasal lazer tarayıcılara adanmıştır ve bitki örtüsü nokta pürüzlülüğü analiz edilerek kolayca tanımlanabilir.

Kaynak: SPAR 3D

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here