GNSS Nasıl Çalışır?

0
2029

Genel olarak GNSS olarak bilinen Küresel Navigasyon Uydu Sistemi, bir kullanıcının alıcının Dünya’daki coğrafi konumunu belirlemek için küçük uyduları kullanan bir uydu navigasyonu sistemidir.

Teknoloji ilk olarak ABD Hava Kuvvetleri tarafından Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) olarak geliştirildi ve sadece ülkenin savunma güçleriyle sınırlandırılmıştı, ancak şuan hemen herkesin kullanımına açık. Akıllı telefonların ortaya çıkışı teknolojiyi daha erişilebilir hale getirdi ve zamanla diğer GNSS sistemleri de ortaya çıktı. Şu an itibariyle, Rusya’nın GLONASS ve Avrupa Birliği’nin Galileo’ları diğer iki operasyonel küresel seyir sistemidir. Galileo 2020 yılına kadar tamamen faaliyete geçmiş olacak.

En güncel uydu listesine göz atın!

Bölgesel navigasyon sistemleri de vardır – Çin’in BeiDou, Hindistan’ın Hint Bölgesel Navigasyon Uydu Sistemi veya IRNSS (daha sonra NaviC olarak yeniden adlandırıldı) ve Japonya’nın Yarı-Zenith Uydu Sistemi veya QZSS. Çin, 2020 yılına kadar BeiDou’yu küresel BeiDou-2 GNSS’ye genişletme sürecindedir.

En güncel uydu haritasına göz atın!

Peki GNSS nasıl çalışır?
GNSS uyduları yaş ve tasarıma göre değişiklik gösterse de, ana operasyonları aynı kalır. Uydular L-Bandında L1 ve L2 olarak adlandırılan iki taşıyıcı dalga yayarlar. Taşıyıcı dalgalar uydudan dünyaya bilgi iletir.

Çoğu GNSS alıcısının iki parçası vardır: anten ve işlem birimi. Anten uydu sinyallerini alırken, işlem birimi bunu algılar. Alıcının konumunu belirlemek için en az üç uydudan bilgi toplaması gerekir.

GNSS uydusu Dünya’nın orta yörünge yüksekliğinde 11 saat, 58 dakika ve 2 saniyede bir yörüngesinde hareket eder. Her uydu, bir atom saatinden uydunun kesin yörünge ayrıntılarını ve çok hassas bir zaman bilgisi içeren kodlanmış sinyalleri iletir.

Alıcı, kendisinin uyduya olan mesafesini hesaplamak için sinyal alım zamanı ile yayın zamanı arasındaki zaman farkını kullanır. Alıcı, her bir uyduya göre kesin konumunu bildiğinde, kendi konumunu Dünya tabanlı bir koordinat sistemine dönüştürür, böylece sonucu enlem, boylam ve yükseklik olarak verir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here