Hayatın Merkezinde AVM’ler

0
417
Woman enjoy shopping concept

Nefes alma alanlarının giderek azalması, tüketim toplumuna dönüşmemiz ve hem gezip hem ihtiyaçları karşılayabileceğimiz alanların sınırlı olmasından dolayı AVM’ ler gündelik hayatımızın önemli bir parçası oldular. Yapılan gözlemler, özellikle çocuklu ailelerin kış aylarında zaman geçirmek için çok daha yaygın şekilde tercih ettiklerini ortaya çıkarmaktadır.

Alışveriş merkezleri ticari potansiyel olarak perakende sektörününde can damarı haline gelmiştir. Bu kapsamda avm lerin yer seçim kriterleri dikkate alınırken içerisinde hizmet sunacağı markalarında isteklerine cevap verir durumda olması önemli koşul haline gelmiştir. Avm’nin yapımına karar verilmesinde etkili önemli faktörlerden birisi hangi müşteri grubuna hitap edeceğine karar vermiş bir avm olmasıdır. Segment analizi, müşteri grubu, marka portföyünü de etkileyecek ki bu avm’nin doluluk oranının doğrudan sonucu olacaktır.

Avm yer seçim analizleri için çok sayıda matematiksel analiz karşımıza çıkmaktadır, işin bu kısmı profesyonel anlamda irdelenmeli, sayısal sonuçlar gözardı edilmemelidir. Ulaşım, rekabetçi projeler, sunulan hizmet ve imkanlar, müşteri grubu ve lokasyon oldukça önemli olup buraya kendi alanı dışından potansiyel müşteri çekebilmesi de bir o kadar önemlidir.

Avm konseptine farklı bir soluk getiren açık avmler ise daha çok tercih edilmeye başlandı diyebiliriz, son yıllarda yapılan projelerde dikkati çeken nefes alma ve sosyalleşme alanlarına ayrılan payın daha fazla olmasıdır. Hatta giderek eski modaya dönüyoruz diyebilir miyiz? Cadde mağazacılığı yeniden hareketleniyor mu? Kapanan cadde mağazaları için yeniden yer seçim hesaplamaları yapılması gündemde.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here