Ana sayfa GAYRİMENKUL Hayatın Merkezinde AVM’ler

Hayatın Merkezinde AVM’ler

0
Woman enjoy shopping concept

Nefes alma alanlarının giderek azalması, tüketim toplumuna dönüşmemiz ve hem gezip hem ihtiyaçları karşılayabileceğimiz alanların sınırlı olmasından dolayı AVM’ ler gündelik hayatımızın önemli bir parçası oldular. Yapılan gözlemler, özellikle çocuklu ailelerin kış aylarında zaman geçirmek için çok daha yaygın şekilde tercih ettiklerini ortaya çıkarmaktadır.

Alışveriş merkezleri ticari potansiyel olarak perakende sektörününde can damarı haline gelmiştir. Bu kapsamda avm lerin yer seçim kriterleri dikkate alınırken içerisinde hizmet sunacağı markalarında isteklerine cevap verir durumda olması önemli koşul haline gelmiştir. Avm’nin yapımına karar verilmesinde etkili önemli faktörlerden birisi hangi müşteri grubuna hitap edeceğine karar vermiş bir avm olmasıdır. Segment analizi, müşteri grubu, marka portföyünü de etkileyecek ki bu avm’nin doluluk oranının doğrudan sonucu olacaktır.

Avm yer seçim analizleri için çok sayıda matematiksel analiz karşımıza çıkmaktadır, işin bu kısmı profesyonel anlamda irdelenmeli, sayısal sonuçlar gözardı edilmemelidir. Ulaşım, rekabetçi projeler, sunulan hizmet ve imkanlar, müşteri grubu ve lokasyon oldukça önemli olup buraya kendi alanı dışından potansiyel müşteri çekebilmesi de bir o kadar önemlidir.

Avm konseptine farklı bir soluk getiren açık avmler ise daha çok tercih edilmeye başlandı diyebiliriz, son yıllarda yapılan projelerde dikkati çeken nefes alma ve sosyalleşme alanlarına ayrılan payın daha fazla olmasıdır. Hatta giderek eski modaya dönüyoruz diyebilir miyiz? Cadde mağazacılığı yeniden hareketleniyor mu? Kapanan cadde mağazaları için yeniden yer seçim hesaplamaları yapılması gündemde.

 

Cemre ŞALCI
Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliğinden 2013 yılında onur derecesi ile mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi İşletme Yönetimini bitirdi, mühendislik eğitimi sırasında Universitat Politècnica de València’da bir dönem öğrenim gördü. Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 4.sınıf olan Cemre ŞALCI İstanbul Teknik Üniversitesinde Gayrimenkul Geliştirme Yüksek Lisans programından mezun olmuştur. Çalışma Hayatına 2013 yılında Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ekspertiz grubunda Denetmen olarak başlamış, 2017 yılında Çizgi Gayrimenkul Değerleme A.Ş. bünyesinde İş Geliştirme ve Süreç Yönetimi Sorumlusu olarak devam etmektedir. Aynı zamanda Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Leave the field below empty!