Drone teknolojilerinde bu hafta bir Fransız teknoloji firması olan Heliceo ve ürünlerini inceliyoruz. Sektöre getirdikleri yenilikle bir anda dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Heliceo yu diğerlerinden farklı kılan ise “Dronebox” teknolojisi. DroneBox adı altında üretilen bu kutu tüm Heliceo insansız deniz ve hava araçlarında entegre olabiliyor. Kutu çoklu veya tekil motorlu uçaklara yada batimetrik ölçüm yapan cihazlara adapte edilebiliyor. Yani tek bir kutu alarak değişen ihtiyaçlarınıza uygun dronları daha uygun fiyatlara ekibinize dahil edebiliyorsunuz.

DroneBox, 2 GNSS sistemi (navigasyon ve Trimble RTK ölçümleri için) ve 24 milyon piksel bir kamera ile donatılmıştır, lensin optik sapmalarını düzeltmek için Hélicéo tarafından geliştirilen bir kalibrasyon işlemi de mevcuttur. Elde edilen her fotoğraf, enlem, boylam ve yükseklik (XYZ) ile kaydedilir; böylece nihai 2D ölçekli haritalar veya 3D Dijital Arazi Modelleri (DTM) için coğrafi referanslamaya izin verilir.

Girilmesi zor bölgelerde veya uçuşa kapalı durumlarda ise elinizdeki bu kutu bir GNSS RTK olarak kullanabilirsiniz. Yani klasik RTK ile birebir aynı.

 

Ülkemizde Atay mühendislik aracılığı ile satış yapan Heliceo yakın zamanda globalleşme yolunda önemli adımlar atacağa benziyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here