HKMO Üyeleri İçin İHA Sertifika Eğitimleri Başladı

0
568

Dünya ve ülkemizde yürütülen haritacılık hizmetleri ve uygulamaları kapsamında İnsansız Hava Araçları (İHA)`nın kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Bu kapsamda ülkemizde 26 Haziran 2018 tarihli ve 30460 sayılı T.C. Resmî Gazete-Mükerrer`de yayımlanan ve güncellenen “Büyük Ölçekli Harita ve Harita Bilgileri Üretim Yönetmeliği (BÖHHBÜY)”nin 45. maddesi uyarınca detay noktalarının ölçümünde, dolayısıyla büyük ölçekli harita üretiminde İHA sistemlerinin kullanımının yasal dayanağı oluşturulmuştur. Bu dayanak kapsamında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM), Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) gibi kamu kurumları; “İHA Sistemleri ile Detay Ölçmeleri, Harita Üretimi ve Kontrol Esasları” isimli mevzuatlarını oluşturarak yürürlüğe koymuşlardır.

Bu nedenle Harita ve Kadastro Mühendislerinin gerek mesleki gelişmelerini desteklemek ve güncel teknolojik konularda bilgi sahibi olmalarını sağlamak, gerekse ülkemizdeki ulusal mevzuat süreçlerindeki gelişmeler dikkate alınarak üyelerimiz tarafından İHA ile yürütülecek haritacılık hizmetleri için yasal zorunluluk haline gelen İHA ehliyetleri için Türkiye genelinde Odamıza bağlı Şube ve Temsilciliklerimizce İHA Ticari Pilot Sertifikası alınmasına ilişkin üyelerimize eğitim verilmesi planlanmaktadır.

İlgili eğitim; SHT-İHA Talimatına göre Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından İHA Ticari Pilot Sertifika Eğitimi vermek üzere yetkilendirilen kuruluşlar tarafından İHA0 ve İHA1 kategorisinde ve yasal sertifikalandırmaya (ehliyete) yönelik olarak verilecektir.

Üyelerimizin yasal mevzuatlarda da tanımlanan İHA0 ve özellikle İHA1 sınıfı için uygun fiyatlarla ve standart eğitimlerle İHA Ticari Pilot Sertifikasına sahip olabilmeleri amacıyla Odamız ile SHGM tarafından ülkemizde yetkilendirilmiş bulunan İHA eğitimi veren 8 firma ile 26.03.2019 tarihi itibariyle 1(bir) yıllık süreli protokol imzalanmıştır.

İHA0 ve İHA1 sınıfları için Ticari Pilot Eğitimi ve Sertifikası için imzalanan protokol gereği HKMO Şube ve Merkeze Bağlı Temsilciliklerde uygulanacak standart eğitim ücretleri aşağıda belirtilmekte olup, üyelerimiz en yakın Şube ve Merkeze Bağlı Temsilciliklerimizle irtibata geçerek İHA0 ve İHA1 yasal sertifikalandırmaya yönelik eğitim talebinde bulunabilir.

Tüm firmaların imzalanan protokol gereği HKMO Şube ve Merkeze Bağlı Temsilciliklerde uygulayacağı standart ücretler

İHA0 Eğitim Ücreti (KDV Dahil) / (Sertifika ve Kimlik Basımı Dahil)

350 TL

İHA1 Eğitim Ücreti (KDV Dahil) / (Sertifika ve Kimlik Basımı Dahil)

750 TL

İHA0`ı İHA1`e Yükseltme Ücreti (KDV Dahil) / (Sertifika ve Kimlik Basımı Dahil)

350 TL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here