İHA Satın Alma ve Satış İşlemleri

0
716

SHGM Türk hava sahasında işletilecek veya kullanılacak sivil İnsansız Hava Araçlarıyla ilgili talimatı 22 Şubat 2016 tarihinde yayınlamıştır. Bu Talimatın yayınlanmasından önce faaliyette bulunan İHA sahiplerinin en geç 01 Mayıs 2016 tarihine kadar, ait oldukları kategoriye göre internet tabanlı sistemine veya tescile kayıt yaptırmaları istenmiştir.

Askerlik, güvenlik, istihbarat, gümrük ve orman yangınları ile mücadele hizmetlerinde kullanılan TSK, Emniyet Müdürlükleri, Orman Genel Müdürlüğü, İstihbarat Birimleri, Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü gibi kurumların sahip olduğu devlet insansız hava araçları hariç azami kalkış ağırlığı 500 gr. ve üzeri tüm insansız hava aracı sahiplerinin İHA’larını kayıt ettirmeleri gerekiyor.

SHGM verilerine göre 2016 yılında 8 bin 349 olan İHA sayısı ise 2017 yılsonunda 20 bin 813’e, 2018 sonunda ise 27 bin 560’a ulaştı. Giderek hayatımızda daha çok alanda kullandığımız İHA’larımızın satış ve satın alma işlemlerini birlikte inceleyelim;

İHA Satış Kaydı

  • Kendinize ya da kurumunuza ait olan İHA’yı satmak için bilgilerim kısmından İHA’larınızı görüntülemelisiniz.

  • Hangi İHA’nızı satmak istiyorsanız onu seçmelisiniz ve sat seçeneğini işaretlemelisiniz.

  • Satış yapacağınız kişi ya da kurumun bilgilerini doğru şekilde yazmalısınız. Örneğin, bireysel kullanıcıya satış yapıyorsanız T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, adresi, sisteme kayıtlı telefon numarası ve e-posta adresi doğru şekilde yazmazsın satış işleminiz gerçekleşmez.Satın Alınan İHA Kaydı
  • Bir kişiden veya mağazadan (online alışveriş dahil) İHA satın aldıysanız, size İHA’yı satan kişi ya da kurum, bireysel olarak alıyorsanız T.C. kimlik numaranızı girerek, kurum olarak satın alıyorsanız vergi numaranızı girerek SHGM sisteminden söz konusu İHA için satış kaydı girmelidir. Burada önemli olan nokta satışın yapıldığı gün SHGM sistemine de satış kaydının girilmesi zorunluluğudur. Satıcı aynı gün satış kaydını SHGM sistemine girmek zorundadır.

Satıcının yaptığı bu işlemden sonra kendi sayfanızdan İşlemler > Satın Alınan İHA Kaydı ekranınızdan İHA’nızı görüntüleyebilirsiniz.

  • Satın alınan İHA kaydı ekranından aldığınız İHA’nın seri numarasını kontrol ederek satın alma işlemini onaylayabilirsiniz. Bu işlem satın alınma işlemi gerçekleştikten sonra 3 gün içerisinde gerçekleştirilmelidir.

  • Onay işlemi gerçekleştirildikten sonda artık İHA’nızı Bilgilerim > İHA’larım menüsü altından görebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here