İHA Uçuş İzinleri Artık Daha Kolay!

0
2404
man operating of flying drone quadrocopter at sunset

25.07.2019 tarihi ile hayatımıza giren mülki idare modülü ile uçuş izni verilmesinin 2 gün gibi kısa bir süreye ineceği Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından duyuruldu. Bu süreç değişikliği ile uçuş izni başvurularında ne gibi değişiklikler oldu beraber inceleyelim.

Bu modülden önce çok kalabalık, kalabalık ve kalabalık olmayan bölge tanımlarımız tamamen değişerek özel izne tabi (kırmızı), serbest (yeşil) bölge ve izne tabi bölge olarak adlandırıldı.

Özel İzne Tabi Bölge (kırmızı): İlgili kurumlar tarafından tanımlanan ve uçuş yapılması özel izne tabi olan bölgeler olarak tanımlandı. Sistem üzerinden eğer bu bölgelerde izin almaya çalışırsanız Form.19 ile başvuruda bulunulması gerektiğine dair bir uyarı yazısı gelecektir.

Serbest Bölge (yeşil): İlgili kurum ve kuruluşlar tarafından olumlu görüş alınan ve tekrar ilgili kurumlarla koordine gerektirmeyen, İHA kullanıcısı/pilotu tarafından sistem üzerinden yapılacak başvuru ile uygunluğu teyit ettirilen 400 feet (AGL) altını kapsayan sahaları ifade etmektedir.

İzne Tabi Bölge: Kırmızı ve yeşil bölgeler dışında kalan, uçuş yapılması için SHGM sistemi üzerinden 5 iş günü öncesinden izin başvurusu yapılması gereken alanları ifade etmektedir.

‘İHA Uçuş İzin başvuru ekranında bulunan haritaya kırmızı ve yeşil bölgeler yüklenmiş olup mülki idare amirliklerince belirlenen diğer yeşil alanlar, Genelkurmay Başkanlığı ve DHMİ tarafından onaylanmasına müteakip ilgili haritaya önümüzdeki günlerde işlenecektir.’ Şeklindeki açıklama 26.07.2019 tarihinde yayınlanmış olup çalışmalar hala sürmektedir. Aynı şekilde 500gr altında İHA kullanıcıları için de bu haritanın aktifleştirilme çalışmalarının yapıldığı duyurulmuştur.

Değiştirilen uçuş izni ekranı ile beraber 3. Şahıs mali mesuliyet sigortası ile ilgili sorular ekranımıza geliyor.

Sigortayı yaptırırken dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan biride ticari amaçlı uçuş yapacak olan bütün pilotların adına sigorta bulunması gerektiğidir. Yani İHA-0 ve İHA-1 sınıfı fark etmeksizin ticari amaçlı uçuş izni almak için uçuşu yapacak pilotunda adının bulunduğu sigorta poliçesinin sisteme yüklenilmesi gerekmektedir.

İHA’nın sınıfına ve tescil durumuna bakılmaksızın istisnai durumlarda özel izne tabi (kırmızı) ve izne tabi bölgelerde uçuş izni için bakım, pilot, sigorta ve insan/yapı/başka hava araçları ile çarpışma risklerini göz önünde bulunduran risk analizi yapılması ve tespit edilen riskleri giderecek veya azaltacak önlemlerin belirlenmesi zorunludur. Yeşil bölgelerde izin alırken sistem bunu aşamalar halinde bize yaptırırken, kırmızı bölgelerde izin alırken talimatta bulunan EK-5’e göre bunu yapmamız gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here