İHA ve Taşınabilir Mobil Lazer Tarama Platformlarından Yakalanan 3D Verilerin Düzenlenerek Kör Noktaların Doldurulması

Most Read

Gerçek Zamanlı Corona Virüsü Haritası

Coğrafi bilgi sistemleri konusunda çalışmalar yapan ABD merkezli Johns Hopkins Üniversitesi tarafından yayınlanan gerçek zamanlı bir harita ile Çin'in Wuhan kentinde başlayan salgını an be an...

Dünya Dinler Haritası

Bir fotoğraf bin kelimeye bedeldir sözü gördüğünüz dünya haritası için en uygun tanımlama olabilir. Hem panoramik hem de ayrıntılı gösterimi olan bu infografik, dünya...

En Güncel 3D Uydu Haritası

Ayrıntılı bir veri kümesi sanal ortamda hayata geçirildiğinde, sonuçları hem kolay anlaşılır hemde bilgi yüklü olabiliyor. Bilgi haritaları üreticisi "ESRI"  bu kez de uydu...

LiDAR Nedir? Nasıl Çalışır?

"LiDAR" temel olarak ölçme işlemi için lazer veya ışık kullanan bir uzaktan algılama yöntemidir. Harita sektöründe, karmaşık cisimlerin veya bölgelerin ölçmesi imkansız yerlerin kurtarıcı...
Nursinem Handan ŞAHAN
2018 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği bölümünü onur öğrencisi olarak tamamladı. Lisans eğitimi sırasında Erasmus+ programıyla Varşova Teknoloji Üniversitesinde öğrenim gördü. Halihazırda öğrenimine İstanbul Teknik Üniversitesi Coğrafi Bilgi Teknolojileri bölümünde devam etmekte.

Yeni Nesil LiDAR Ölçümü ve 3D Haritalama Çözümleri

Mobil ve UAV LiDAR sistemleri gibi birden çok lazer tarama platformundan oluşturulan 3B nokta bulutları, yalnızca tek bir lazer tarama platformu kullanılarak oluşturulması zor olan nesnelerin veya alanlarının kapsamlı olarak tanımlanabilmelerini sağlayabilir.

LIDAR Kör Noktaları

Kör noktalar, haritalanabilir bir nesnenin veya yüzeyin bulunabildiği, ancak veri toplama sırasında ölçme aletlerinin görüş alanı kapandığında meydana gelir. Bu türdeki bilgi boşlukları, proje çıktılarının geliştirilmesi veya lazer tarama verilerinin kullanıldığı işlemlerin yürütülmesi sırasında kalite sorunları ortaya çıkarır.

LiAir (Yeşil) ve LiBackpack D50 (Turuncu)’den toplanan veriler. Dikey 3B nokta bulutu profilleri A, B ve C, ormanlık bir alan (ÜST) boyunca aynı profil takip edilerek çizildi.

Tüm lazer tarama platformları, kör nokta oluşmasına neden olabilecek sınırlamalara sahiptir. Örneğin, Airbone ve İHA LiDAR nokta bulutları genellikle ormanlık alanların alt gölgelik bölgelerindeki verilerden yoksundur. Tersine, klasik veya mobil LiDAR sistemleri orman örtülerinin üst taraflarını ve ağaç yüksekliklerini rahatlıkla yakalayabilir.

İkincil bir örnek olarak, Airbone LiDAR ile dış duvarları bulunmayan yapılarının veri kümesini düşünün. Bina cephelerine ilişkin bilgi eksikliği, bu verilerin AEC uygulamaları için BIM nesnelerinin oluşturulması veya HD altlık haritaların oluşturulması sırasında kullanılabilmelerini engelleyebilir. İHA LiDAR sistemleri, geliştirilmiş yandan görüş veya yandan tarama yetenekleri ile bu sorunu kısmen aşabilir. Klasik mobil lazer tarama sistemleri, Airbone LiDAR veri kümelerini tamamlayan nokta bulutları sunabilir. Aşağıda İHA ve Taşınabilir lazer tarama platformlarından yakalanan veri kümelerini görebilirsiniz. Siyah renkli alanlar, nokta bulutundaki kör noktaları temsil eder.

LiDAR360 ile Boşlukları Doldurmak

Birçok durumda, birden fazla lazer tarama platformundan elde edilen LiDAR nokta bulutlarını düzenleyerek eksik veri sorunlarını çözmek mümkündür. Eş kayıt olarak da adlandırılan bu işlem, LiDAR360  nokta bulutu işleme yazılımı kullanılarak hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Mekansal olarak örtüşen iki ayrı 3B nokta bulutu alanı Rectify Tool kullanılarak aynı hedef koordinat sistemine kaydedilir. İşlem yapıldıktan sonra dahil edilen nokta bulutlarının herhangi birinde kör noktaların bulunduğu alanları belirlemek son derece zor hale gelebilir.

LiDAR360 Rectify Tool kullanılarak her veri seti aynı koordinat sistemine kaydedildi, mekansal olarak üst üste binen İHA ve Taşınabilir Mobil Lidar nokta bulutları hizalandı.

LiDAR360 Rectify Tool , kullanıcıların iki ayrı nokta bulutu arasında bir dizi eşleşen nokta çifti seçmesini ve daha sonra, input veri setlerini dönüştürme denklemi parametre bulmak için bu noktaların X, Y ve Z değerlerini kullanmasını sağlar. Çakıştırma noktaları görevi görecek sınır değerlerinin seçilmesi, Rectify Tool çalıştırıldığında yüksek kaliteli sonuçlar üretilmesini sağlar. Referans seçilen alanlar da araştırma alanına dahil edilebilir ve çakışan nokta bulutlarını hizalamak için kullanılabilir. LiAir ve LiBackpack LiDAR veri kümelerinde bulunan eşleşen nokta çiftleri (P01, P02, P03):

Aynı alana ait iki nokta bulutu çakıştırıldığında, gerçek dünya konumundaki nesne ile nesneyi temsil eden noktalar arasındaki mesafe farkı var olmaya devam eder. Bu mesafe miktarı çakıştırma hatasını temsil eder ve en aza indirilmelidir. Nokta çiftlerinin her biri için tek ve çok boyutlu hata miktarları, doğrudan Rectify Tool kullanıcı arayüzünde görüntülenen bir tablo biçiminde rapor edilir. Kullanıcı ayrıca, en küçük hata miktarını üretmek ve mümkün olan en iyi uyumu yakalamak için input veri kümeleri arasında dönüşümsel denklemi oluşturan nokta çiftlerini açıp kapatabilir.

LiAir (mavi) ve LiBackpack (kırmızı) veri kümelerinin dikey nokta bulutu kesitleri, LiDAR360 Rectify Tool kullanılarak hizalandı.

Tablo haline getirilmiş hata raporları, kalite değerlendirme (Quality Assessment-QA)  ve kalite kontrol (Quality Control-QC) raporlarının nicel yönlerini oluşturmaya yardımcı olur. Ancak hizalanmış nokta bulutlarının basit bir görsel incelemesi, profesyonelleri işin iyi yapıldığına ikna etmek için yeterli olabilir. Yatay kesitler LiDAR360’taki Profile Tool kullanılarak oluşturulabilir ve kullanıcıların nokta bulutlarının ne kadar iyi örtüştüğünü hızlı bir şekilde değerlendirmelerine olanak tanır.

LiDAR360 Rectify Tool, yalnızca üç çift nokta ile mekansal olarak örtüşen iki ayrı veri kümesini doğru bir şekilde “birleştirmek” için gereken dönüştürme parametresi ayarlarını hesaplayacaktır. Bu çok yönlü araç, nokta bulutlarına görüntü eklemek veya görüntüleri diğer görüntülere hizalamak için de kullanılabilir. LiDAR360’ın basit kullanıcı arayüzü, kullanıcıların hizalama işlemi sırasında birleştirme noktalarını veya referans alanları kolayca tanımlamasına ve input veri kümeleri arasındaki uyumun kalitesini incelemesine olanak tanır.

GreenValley International ürünlerini keşfetmek ve size özel çözümlere kolayca ulaşabilmek için GVI Türkiye Distribütörü Elya Teknoloji ile iletişime geçebilirsiniz.

- Advertisement -

More articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest Articles

Hiç bulutta çalışmayı denediniz mi? Üstelik sahadayken bile!

"Artık GNSS alıcınızdan verileri manuel olarak aktarmak için ofise geri dönmenize gerek yok"Zaman hızla değişiyor ve bir zamanlar...

Gerçek Zamanlı Siber Tehdit Haritası

Bir siber tehdit/siber saldırı, bilgisayar bilgi sistemlerini, altyapıları, bilgisayar ağlarını veya kişisel bilgisayarları hedef alan saldırı manevrasıdır.Küresel siber...

Yeni nesil Volvo otomobillerde, güvenli otonom sürüş için Luminar LiDAR teknolojisi kullanılacak

Otomotiv güvenliği konusunda dünyaca bilinen markalardan olan Volvo Cars, teknoloji firması Luminar ile iş birliği yaptı. Bu kapsamda Luminar’ın LiDAR ve...

The Inertial Labs MiniAHRS, Takıldığı Her Cihaza Mutlak Yönlendirme Sağlar

Yeni MiniAHRS, uygun maliyetli ve yüksek performanslı, farklı araçlara monte edilebilen bir sistem sunar.Yeni Intertial Labs MiniAHRS,...

İHA ve Taşınabilir Mobil Lazer Tarama Platformlarından Yakalanan 3D Verilerin Düzenlenerek Kör Noktaların Doldurulması

Yeni Nesil LiDAR Ölçümü ve 3D Haritalama ÇözümleriMobil ve UAV LiDAR sistemleri gibi birden çok lazer tarama...