İmar Barışında 2.Aşama

0
1211

İmar Barışında sona doğru gelinen bugünlerde başvuru sonrasında yapılması gereken adımlar için Çizgi Gayrimenkul Değerleme A.Ş.‘den Değerleme Koordinatörü Atila Güleç’den konu hakkında bilgilendirmelerini rica ettik.

Haziran ayından itibaren bugüne gelen süreçte bir kez uzatma alan imar barışı sürecinde artık sona gelinmek üzere, şimdi önemli bir soru birçok başvuru sahibini düşündürmektedir. Özellikle ülke ekonomisine ve milli servetimize sağladığı katma değer yadsınamaz bir gerçek olan imar barışında bundan sonra ne olacak!

Özellikle başvuru yapan ve yapı kayıt belgesini alanlar için bundan sonraki süreçte ekonomik olarak zor ama gerçekleşmesinde de fayda bulunan bir süreç duruyor. Teknik adı ile “cins tashihi/kat mülkiyeti” bir çoğumuzun son derece yabancı olduğu bu kavram aslında sürecin ikinci aşamasını oluşturmaktadır. İkinci aşama sürecin daha teknik yürütülmesi gereken adım, bugüne kadar yaptığınız bireysel başvuru bir sefere mahsus güncellenebilecek, peki ama bunu kim ya da kimler nasıl yapacak? Bu konuda kimlerden hangi hizmetler alınacak? gibi birçok soru da zihinlerde yer almaya başlıyor. İşte şimdi bu soruları cevaplamadan önce olması gerekenleri tanımlayalım.

Yapı kayıt belgeniz ile binanızı daire ya da dükkanlara ayıracak, yani kat mülkiyeti kuracak iseniz süreç farklı, binanızı tapuya işletecekseniz (cins tashihi) süreç farklıdır. Şimdi bunları örneklendirip inceleyelim.

İlk örneğimizde tek tapu ile yapılacak işlemleri inceleyelim, örneğin aile apartmanı olarak kullanacağınız binanıza ya da yazlık olarak kullandığınız evinize yapı kayıt belgesi aldınız ve cins tashihi daha güncel tanımı ile cins değişikliği yaptıracaksınız. Öncelikle parselinizin belediye alanlarına terki bulunmadığına dair bağlı bulunduğunuz belediyeden yazı alınması gerekmektedir. İkinci adım olarak binanızın parseli ile durumunu gösterir bir zemin tespit tutanağı hazırlatmalı ve bu tutanak üzerinde kadastro müdürlüğünce inceleme yapılmasını sağlamalısınız. Bu evraklar ile tapu müdürlüğünüze başvuru yapmalısınız. Buraya kadar her şey kolay ve basit işte şimdi can alıcı yere geldik. Tapu müdürlüğü incelemelerini yapacak ve size bir yazı verecek, sırada vergi dairesinin yolunu tutmak var. Son olarak bu yazı ile yapı kayıt belgesi bedeli kadar bir tutarı vergi dairesine ödemelisiniz. Artık tamam cins tashihiniz yapıldı ve binanız tapunuza işlendi.

İkinci örneğimizde daire, dükkan, büro vb. bağımsız bölümlere tapularının ayrıştırılması ve kat mülkiyetinin kurulması işlemlerine bir bakalım. Tam da bu noktada yeni bir teknik süreç devreye girmekte, bu sürecin adı ise mimari proje! Evet bir mimar ile anlaşma süreci başlıyor, mimar binanızın mevcut halini projelendirirken sizde yönetim planınızı hazırlamaya başlarsanız zamandan önemli ölçüde tasarruf edersiniz. Bu işlemler tamamlandıktan sonra ilk örnekte açıkladığımız süreç devreye girecek ve sizi kat mülkiyeti sürecine kavuşturacaktır.  Kat mülkiyeti de bu kadar kolay bir süreçtir.

Şimdi gelelim püf noktalarına evet bu işlemler anlatıldığı kadar kolay, pekala zor olan nedir. Zor olan süreç ve koordinasyonu yönetmektir. Burada unutmayın ki mimar ve harita mühendisi en az sizin kadar süreçten sorumlu ve sonucundan mesuldür. Diğer bir husus ise bu çalışmalar sonucunda yapı kayıt belgesinde eksik ya da fazla ödeme yapmış olmanızın ortaya çıkmasıdır. Eksik ödeme yapılması süreci telafisi son derece kolay, başvuru ekranında güncelleme yaparak bu sorunu rahatlıkla aşabiliyorsunuz. Ancak ya fazla ödenmiş ise! İşte o zaman işiniz bir kat daha zorlaştı.

Bütün bu süreç teknik olarak size zor mu geldi? Aslında anlatılması kolay bir süreç olsa da bürokratik işlemler hiç de o kadar kolay sürdürülmüyor. Genel olarak özel sektörde faaliyet gösteren bir mimar ve harita mühendisi ile koordineli olunmalı bununla birlikte belediye, kadastro müdürlüğü, tapu müdürlüğü ve vergi dairesini içeren bir takım bürokratik süreç var. İşte bu noktada artık profesyonel bir destek gerekecektir. Süreci yönetmek, koordinasyonu sağlamak ve en önemlisi almış olduğunuz yapı kayıt belgesine herhangi bir olumsuzluk düşürmeyecek bir destek zamandan ve paradan tasarruf sağlayabileceği gibi tecrübeden kaynaklı hız ile daha kısa sürede tapunuza kavuşmayı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here