Ana sayfa COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ indoor mapping nedir?

  indoor mapping nedir?

  0

  Gündelik hayatımıza akıllı telefonların girmesiyle birlikte, ulaşmak istediğimiz noktaya navigasyon kullanarak gitmek sadece gündelik işlerimizde değil aynı zamanda iş hayatımızın da vazgeçilmezlerinden birisi oldu. Gitmek istediğimiz noktaya ulaşmak için farklı yol seçeneklerinin olması, yürüyerek ya da araçla ilerlerken en kısa ve trafiğin en az olduğu güzergahları seçebiliyor olmamız, güzergah üzerinde ihtiyacımıza uygun uğrak noktalarının bize sunuluyor olması gibi bir çok kullanıcı dostu seçenek navigasyonu metropol hayatının önemli bir parçası yaptı.

  Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren navigasyon, her ne kadar ulaşmak istediğimiz noktaya yüksek bir doğrulukla bizi götürse de bazı lokasyonlar var ki navigasyon sistemleri yetersiz kalabiliyor.

  Örneğin, büyük alışveriş merkezleri, hava limanları, hastaneler, kongre salonları ve fabrikalar gibi büyük kapalı alana sahip binaların içerisinde istediğimiz noktaya ulaşmak bazen oldukça zor olabiliyor. Neyse ki teknoloji, hayatımızı kolaylaştıracak başka bir seçenekle bize göz kırpıyor. İç mekanda navigasyon, başka bir tanımla “indoor mapping”.

  Indoor Mapping, kısaca tanımlamak gerekirse; iç mekanda navigasyona imkan sağlayan ve mekansal veri ile 2 ve/veya 3 boyutlu harita içeriğini birleştiren bir platformdur. Kapalı alanlarda ulaşmak istediğimiz noktaya en kısa yoldan ulaşmamızı sağlayan devrim niteliğinde bir alan olarak özetleyebiliriz.

  Kapalı alanda navigasyon ihtiyacı, devasa kapalı alanlara sahip mekanların artması ve bu yapılar içerisinde A noktasından B noktasına ilerlemenin en kısa ve doğru yoldan yapılması ihtiyacından doğdu. Konumlandırma sistemlerinin altlığını oluşturan GPS sinyallerinin alınamadığı iç mekanlarda iBeacon, wifi, bluetooth, RFID ve lighting teknolojilerinin kombinasyonu kullanılarak konum bilgileri alınıyor ve ulaşılmak istenen noktaya navigasyon yapılabiliyor.

  Indoor mapping, kapalı bir alanda A noktasından B noktasına navigasyon, rota içerisinde uğranmak istenen noktalara güzergah belirleme, rotanız üzerindeki alışveriş noktalarına anlık lokasyon verinizin paylaşılması, kullanıcı davranışlarına bağlı olarak kampanya ve indirimlerden haberdar olma, aracınızı park ettiğiniz noktaya navigasyon yapma gibi bir çok içerikle birlikte hayatımıza farklı yenilikler getirmekte.

  Yolcuların  %80’i havalimanları arasında seyahat ederken navigasyona sahip olmanın kritik ve önemli olduğunu düşünüyor. İçerisinde kaybolabileceğiniz kadar büyük kapalı alanlarda navigasyonun bir imkan olarak elimizin altında olması, içerde geçireceğimiz zamanın daha verimli ve dolaşım noktalarımızın ihtiyaçlarımıza yakın lokasyonlarda olmasını sağlıyor.

  Mekansal veri ile farklı içeriklerin bir araya getirildiği platformlar hayatımıza yenilikler getirmeye devam edecek gibi görünüyor. Attığımız her adımın kullanışlı veriler haline getirildiği bu platformlar zaman ve enerji yönetimimize olumlu katkılar sağlamaya devam ediyor.

  Mehmet ÜNAL
  Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Bimtaş bünyesinde 3 boyutlu CBS ve harita şefliği grubunda yersel, mobil ve hava lidar projelerinde harita mühendisi ve proje yürütücüsü olarak görev yaptı. Lidar ve fotogrametri konularında yurt dışı ve yurt içinde katıldığı eğitimlerle özel sektör içerisinde lazer tarayıcı ve insansız hava araçlarının satış, eğitim ve desteği konularında Paksoy Teknik Hizmetler firmasında görev yaptı. 2018 yılında kurmuş olduğu Surveyhands firması bünyesinde, lazer tarama, insansız hava araçları ile fotogrametri ve 3D relality capturing üzerine hizmet vermektedir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Leave the field below empty!