INTERGEO 2017 Fuar’ında ilk durağımız “CHC”

0
432

Intergeo 2017 de  geçtiğimiz hafta yeni ürünleriyle fuarın dikkat çeken katılımcılarından CHC‘nin standına uğradık.  Firmanın kurucusu aynı zamanda CEO’su olan  George Zhao ile sıfırdan buralara getirdiği CHC’yi konuştuk. Bir avuç çalışanı olan bir patron firması iken şimdi bünyesinde sadece ARGE departmanında 300’den fazla mühendisle sektörümüze yön veren bir firmadan bahsediyoruz. CHC Türkiye temsilcisi  “GNSS Teknik” in  kurucusu Hakan KARAGÖZ’ün de katıldığı bu harika sohbeti kaçırmayın!

Soru: CHC’nin gelişim sürecini kısaca özetleyebilir misiniz?

Mr ZHAO: CHC geçtiğimiz on yılda hızlı bir büyüme gösterdi. Bu yıl CHC Intergeo’ya 13. kez katılıyor ve fuar alanımız 12 yıl öncekinden tam 10 kat daha büyük. Sadece bu rakamlar bile herşeyi özetler nitelikte. İlk katıldığımızda 6 m2’lik bir alanda kendimizi tanıtmaya çalışırken, şimdi dünyanın 32 ülkesinde 40 tan fazla satış temsilcimizle günden güne büyümeye ve başarılarımızı arttırmaya devam ediyoruz. Mühendis sayımızı son üç yılda iki katına çıkardık. Bugün Şangay ve çeşitli Çin şehirlerinde 300 yeni mühendis ve ürün tasarımcısı çalışanımız var. Bu başarıların temelinin teknolojiyi takip ederken ürünlerin işlevsellikleri üzerine yoğunlaşmamız olduğuna inanıyoruz.

Bugün buradaki insanların bazıları ürünlerini tanıtmak, bazıları teknolojiyi takip etmek, fikir alışverişi yapmak ve en iyi ürünlerden haberdar olmak için bu konferansa katılıyor. Biz de onlara yazılım ve donanımı birleştirerek çözüm odaklı ürünler sunuyoruz. Ürünlerimizi GIS, küresel haritalama, hassas tarım, sensör entegrasyonlu ürünler gibi çeşitli alanlarla insanların hizmetine sunuyoruz. Bu ürünleri tasarlarken uluslararası alanda deneyimli mühendisleri de bünyemize dahil ediyoruz. Ne kadar çok ulusla çalışırsak o kadar güncel olacağımıza inanıyoruz. Bu yüzden yeni bir ürün tasarlarken farklı ülkelerden gereksinim, tasarım ve yeni fikirler alıyoruz.

Küçük bir not: CHC Türkiye temsilcisi aracılığı ile Türk kullanıcılara ait isteklerin, önerilerin firmaya direkt olarak aktarıldığını ve mümkün olduğunca bu konularda olumlu gelişmeler sağlandığını öğrendik. Kısacası fikirleriniz CHC için önemli !

Soru: İnsansız sistemlerin hızla geliştiğini hepimiz biliyoruz. Harita sektörüne katkıları nasıl bir yol izliyor? Gelecekten neler beklemeliyiz?

Mr ZHAO: Şunu söyleyebilirim, CHC odağı GNSS olan bir firma yani bizim işimiz uydu sinyallerini kullanarak yüksek doğrulukta enlem, boylam ve yükseklik bilgilerini belirlemek. Biz bu teknolojiyi kullanışlı araçları olan, farklı uygulamalarda ve geleneksel yöntemlerde kullanılabilen ürünler yaratmak için kullanıyoruz. Uydu teknolojisindeki bir başka trend ise GNSS teknolojisiyle otokontrol teknolojisini bir araya getiren ürünler geliştirmek ki bu ileri teknoloji ürünlerin başını insansız sistemler oluşturuyor. Bu sistemler ile birlikte kısa sürede yeni alışkanlıklar edineceğimizi düşünüyorum.

Biz de bu teknolojiyi kullanarak hassas tarım, insansız hava aracı sistemleri gibi uygulamalarda kullanıyoruz. Yani birçok yeni ürüne imza atıyoruz. Bu ürünleri tasarlamak için sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar çalışıyoruz. Bazen günlerce evimize gidemiyoruz. Yani bu teknolojiyi kullanıyor ve geliştiriyoruz. Ancak ölçme ve haritacılıkta ki bu değişimin bazı anlarda ne denli zor olduğunu da görebiliyoruz. Bu yüzden yeni nesil haritacıların da değişime ve gelişime açık olması gerektiğini düşünüyoruz. Önemli olanın ve geleceğin bu olduğuna inanıyoruz.

Bu harika sohbet için Mr Zhao’ ya çok teşekkür ediyoruz.

Yazı dizimizin 2. kısmı  “Türkiye’de CHC ve Kullanıcı Değerlendirmeleri”  çok yakında sizlerle …

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here