Bu yıl geçtiğimiz ay Stuttgart’ da gerçekleşen ve  25. yılını kutlayan Intergeo fuarındaydık. Sektördeki en son gelişmeleri ve en yeni lazer tarayıcıları siz okuyucularımız için derledik. Şimdi gelin bu gelişmelere birlikte göz atalım.

TOPCON

Bir süredir lazer tarama ve totalstation fonksiyonlarının birlikte kullanıldığı cihaz platfromlarını üretme trendine ayak uyduran TOPCON’un INTERGEO2019 ‘da en çok dikkatimizi çeken ürünü GTL-1000. Bu da yeni bir bakış açısı getirmiş durumda.  Gerçeklik yakalama , 3 boyutlu ölçüm, aplikasyon veya layout işlemlerinin tek elden, entegre yürütülmesi için meydana getirilmiş.

 

 

 

 

 

 

 

TOPCON yalnızca donanım kısmına yönelmek ile kalmamış, ayrıca CLEAREDGE3D ‘nin VERITY yazılımı ile entegre etmiş ve böylelikle hem her tür inşaatın as-built imalat ölçümlerini ve kontrollerini otomatize etmeye yönelmiş.

Öte yandan, IHA ve fotogrametri alanında donanım olarak büyük bir değişim gözlemleyemedik ama TOPCON yine BENTLEY iş birliği ile CONTEXT CAPTURE yazılımını kendi çözümlerine entegre etmiş durumda.

Gittikçe daha kompakt olan donanım ve gittikçe akıllanan yazılımlar ile karşı karşıyayız.

 

Zöller+Fröhlich  Z+F

Konu lazer tarama olunca kalite ve hız konusuda önde gelen üreticilerden biri Z+F , uzun bir süredir yersel  50xx serileri ile (5006, 5010, 5010 C, 5010X, 5016 ..) pazarda görmeye alıştığımız firma mobil amaçlı tarama sistemlerine de yönelmiş durumda.

Halihazırda 9012 profiler ürünü farklı firmaların mobil tarama sistemlerinin kullanmış olduğu bir lidar aracı olması yanı sıra, Z+F bu cihaz ile kullanılabilecek şekilde tasarlanmış olan MAPCAM S ve MAPCAM C ürünleri ile , çeşitli platformlarda taşınabilecek mobil sistemlere entegre etmiş görünüyor.

 

 

 

 

Riegl

Lazer taramada , hava lidardan yersele, mobil lidardan endüstriyele birçok alanda başat aktörlerden bir tanesi de Riegl.
Intergeo 2019 ‘da Riegl VUX-240 ürünü ile Wichmann Innovasyon Ödülünü de kazanmış durumda.

Firma, lazer taramanın her platfomda rahatlıkla kullanılması için elinden geleni yapıyor. Hafif ve etkili VUX-1 zaten birçok mobil tarayıcı platformunda kendine yer bulmuştu. Onun kompakt versiyonu olan miniUVX-1 ise IHAlarda kullanılıyordu, ancak yeni VUX-240 da özellikle IHA tarafında bazı şeyleri değiştirecek gibi. Görünen o ki, yakın gelecekte, akıllı IHA’lar lazer tarama görevlerini bu gibi sensörleri kullanarak rahatça yerine getirecekler.

 

Yersel tarayıcılarda göze çarpan yenilik ise, daha önceden cihazın üst kısmında bulunan harici kamerayı, yeni bir yuva yaparak, içeri almışlar. Bu da görüntü kalibrasyonu, IP dayanımı ve tak çıkar sonrası bozulmaları ortadan kaldıracak bir gelişme olmuş.

 

 

VZ-400i ‘nin teknik olarak bir çok gelişmiş özelliği var ancak hoşuma giden bir iki tanesinden bahsetmeden geçmek istemem.

1- Çoklu işlemci : cihaz tarama sonrası birleştirme işlemlerini kendi üzerinde hallederken, bir yandan tarama yapabiliyor ve bu iki işlem farklı işlemciler üzerinden yürütüldüğünden performans sorunu yaşamıyor.

2-İletişim altyapısı: Eğer bir cloud hizmeti kullanıyorsanız, tarama verilerini cihaz üzerinden clouda göndermeniz mümkün. Işte bu 5G iletişim altyapısına geçtiğimiz zaman, belki de tarama yaptığımız anda yüksek boyutlu verinin, uzak bilgisayarda işlenebilir hale gelmesi ile devam edebilecek bir süreç, heyecan verici gerçekten..

Yazı dizimizin devamı için takipte kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here