Intergeo 2019 Gözlemleri Bölüm 2 “Trimble & Leica & Faro”

0
289

TRIMBLE

Trimble laser tarama pazarında bir süre Faro üzerinden TX5 ile gidip, sonraki süreçte TX8’i ve onun kısıtlı bir versiyonu olan TX6’yı piyasaya sürmüştü. Totalstation ve lazer tarama sisteminin bir arada bulunduğu bir cihaz olarak da SX10 bulunuyordu. Bu fuarda TX7 ürünü ile lazer taramaya yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan Trimble standında bol miktarda TX7 demosu yapan ekipleri görmek mümkündü. Yazılım tarafında ise, TX7 için Trimble Perspective saha ve ofis yazılımlarını tavsiye ederken, biraz daha gelişmiş uygulamalar için Trimble RealWorks ve Business Center nokta bulutu işleri için Trimble envanterindeki ürünler olarak göze çarpıyor.

 

 

 

Mobil tarafında ise Trimble’ın ürün gamı şu şekilde,
giriş seviyesinde lidarlı sistem  MX2 , 360 görüntüleme sistemi olarak MX7 ve amiral gemisi MX9 .

TX7 yanı sıra MX9 demosu için de ilgi büyüktü.

LEICA

Leica da gerçeklik yakalama pazarına yönelik ciddi yatırımlar yapıyor. Minik BLK360 tarayıcıdan sonra ürün gamına ufak ve hızlı birkaç ürün daha ekleyen Leica standında en çok ilgi gören cihazlar RTC360 ve BLK to GO hareketli tarayıcı oldu. BLK to GO elde taşınabilen tarayıcılar pazarıda kendine yer edineceğe benziyor.

 

 

 

 

 

Üst segment P30-40-50 serilerinde değişen bir şey yok, ancak pazar payı manevrası olarak RTC360 LT ürünü tanıtıldı. RTC360’ın kısıtlı bir versiyonu olacak ve rakiplerine karşı bir pozisyon tutmak için düşünülmüşe benziyor.
Mobil cihazlarda Pegasus2 Ultimate ve Backpack görücüye çıkan ana unsurlar oldu.

 

FARO

Lazer taramada , ilk akla gelen ürünlerden biri de FARO’nun yersel tarayıcıları.
Photon, S, X sonra yine S ve M serileri ile gelişerek günümüze gelen FOCUS ürün gamında şuan M70 , S70 , S150 ve S350 ler bulunmakta. Diğer taraftan , hareketli veri toplama işi için ScanPlan ürünü de bulunuyor. Standlarında en çok ilgi çeken ürün ve uygulama ise ScanPlan ve Focus cihazlarının birleşimi olarak düşünülmüş bir mobil platform vardı. Platformun adı Focus Swift.
ScanPlan vasıtası ile SLAM çalıştırırken, Focus S serileri adapte edilmiş ana tarama platformu da asıl veri toplama işini yapıyor. Kontrol için ise sıradan bir telefon veya tablet yeterli oluyor. Özellikle indoor mapping için tasarlanmış izlenimi uyandıran ürünün demosu ilgi topladı.

Faro kendisi direkt mobile mapping ürünü yapmıyor olsa da SITECO isimli firma üzerinden Mobile mapping pazarında da boy gösteriyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here