İstanbul’un 3 Boyutlu Kent Modeli

0
1665

Şehir planlama amacına uygun olarak İstanbul’un 3 boyutlu kent modeli geliştiriliyor. BİMTAŞ tarafından hayata geçirilen projeyle ilgili detaylar ise haberimizin devamında!

Ölçme Tekniği: İstanbul’un 3 boyutlu kent modelinin temel verisini 2012 ve 2014 yıllarında yapılan helikopter uçuşlarıyla elde edilen ölçümlerden oluşturmaktadır. Helikopter bir Lidar sistemi, 60 Mp çözünürlüklü bir kamera, bir GNSS/IMU bağlantılı hava kontrol navigasyon sistemi ve bir uçuş yönetim sistemi bulundurmaktadır. Lidar ortalama 16 nokta/m2 yoğunluğunda veri üretirken, hava fotoğrafları 5 cm yer örnekleme aralığında %60’a %30 bindirmeli çekilmiştir. Yüksek geometrik doğruluğa erişmek için 8 GNSS baz istasyonu kullanılmıştır. Veri kalitesinin yüksek olması için detaylı bir planlama gerekmiştir.

İşlem: Lidar noktaları geometrik olarak düzeltilmiştir. Bu verilerden yer örnekleme aralığı 25 cm olan sayısal yüzey modeli (DSM), sayısal yükseklik modeli (DEM), bina yükseklikleri ve diğer nesneleri zemin yüzeyine dayandıran bir normalize edilmiş sayısal yüzey modeli (nDSM) elde edilmiştir. Sayısal modellerden ortofotolar elde edilmiştir. Lidar noktaları ayrıca sınıflandırma yapmak için kullanılmıştır.

Şehrin bir kısmında binaların (kırmızı) ve bitki örtüsünün (yeşil) sınıflandırılması (sol) ve binaların ve bitki örtüsünün dağılmasından dolayı yanlış sınıflandırmayı gösteren profil üzerine üstten görünümü.

Otomatik Sınıflandırma: Noktalar %90 oranında doğrulukla otomatik olarak sınıflandırılmıştır. Otomatik sınıflandırmanın yakın nesnelerdeki dezavantajı dolayısıyla, kapsamlı görüntü kontrolleri ve manuel düzenlemelerle sınıflandırmanın kalitesi iyileştirilmiştir. Sonrasında sınıflandırılan noktalar,bina ayak izleriyle ve ortofotolarla birleştirilerek 1.5 milyon bina küpü elde edilmiştir. Bu küpler ayrıntı düzeyi 2 (LoD 2) olan 3 boyutlu gösterim olarak düşünülebilir. Daha sonra çatılar otomatik olarak eklenirken; cami, kilise, köprü ve diğer karmaşık yapılar manuel olarak eklenmiştir. Hava fotoğraflarından altlık harita oluşturulmuştur.

CityGML: Lidar nokta bulutları, havadan görüntüler ve 2D taban haritalarından elde edilen dosyalar CityGML dosyasına dönüştürülmüştür. Yazılım yardımıyla topolojik ve semantik doğruluğu bulunan ve ayrıntı düzeyi 2 ve 3 ( LoD 2-3) olan 3 boyutlu model oluşturulmuştur. Çeşitli sınıflandırma ve düzeltmeler yapılmış; mimari 3 boyutlu CAD dosyalarıyla, kentin belli başlı unsurları modellenmiştir. Binalara fotoğraf dokusu giydirilmemesi sebebiyle oluşabilecek topolojik hataların önüne geçmek için nesneler CityGRID XML formatına dayandırılmıştır.

Mekansal Veritabanı: CityGML mekansal veritabanının şehir planlamada kullanımı sorgulama ve görselleştirme gerektirir. Sorgulamalar için açık kaynaklı 3DCityDB kullanılabilirken, görselleştirme için 3 boyutlu küreler ve haritalar oluşturan yine açık kaynaklı bir JavaScript yazılımı olan Cesium Sanal Küresi kullanılması planlanmıştır.

Camiler ve diğer karmaşık binaların mimari 3D CAD dosyaları kullanılarak üretimi

Gelecek: İstanbul’un 3 boyutlu kent modellemesi projesi henüz devam etmekte olan bir çalışma! Lidar ölçümleri, bina ayak izlerinin kaydedilmesi işleri devam ederken; hem geometrik hem görüntü doku kalitesini arttıracak, zemin bazlı lazer tarama ve aynı anda hareketli bir araçtan yakalanan 360° panoramik görüntüleme planlanmaktadır. İstanbul şehir merkezindeki dar ve küçük sokaklar için sırt çantası mobil haritalama sistemleri ile alım planlanmaktadır. Tüm İstanbul için, panoramik görüntü verisiyle 3 boyutlu şehir modeli henüz anlamsal bina bilgileri içeren bir veritabanına bağlı değildir, ancak bu ilerleyen aşamalarda gerçekleştirilecek işlerin bir parçasıdır.

Fotoğraf dokusu eklenmemiş LoD 2 ve LoD 3 düzeyinde geometrik model

Ayrıntı Düzeyi (Level of Detail-LoD): LoD 2, binaların temel blok şeklindeki tasvirleri ve ayrıntılı çatı şekilleri içeren ayrıntı düzeyini temsil ederken; LoD 3, cepheler ve sütunlar gibi daha ayrıntılı olan yapı elemanlarını ve tüm objelere fotoğraf dokusu giydirilmesi içerir.

Kaynak: 3D City Modelling of Istanbul

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here