Kaç Çeşit LİDAR Olduğunu Biliyor musunuz?

0
336

LiDAR, ölçme tekniği, sensörler, dronelar ve lazer tarayıcıların da dahil olduğu çeşitli uygulamalarda yer alır. Bu yüzden çoğumuz, otomasyon çağını yönlendiren teknolojilerden biri olan LİDAR teknolojisini oldukça iyi tanıdığımızı düşünürüz.

Ancak işlevselliklerine ve doğal özelliklerine bağlı olarak birçok farklı LiDAR türü vardır. LiDAR’ların sınıflandırmasına ve farklı LiDAR türlerinin nasıl farklı kullanımlara sahip olduğunu öğrenmek isterseniz bu haber tam size göre!

İşte LİDAR Çeşitleri

Airborne

Adından da anlaşılacağı gibi, Airborne (Havadaki) LiDAR’lar bir helikopter veya drone üzerine monte edilmiştir. Işık önce yere doğru yayılır ve daha sonra sensöre doğru hareket eder. Airborne LiDAR ayrıca topografik ve batimetrik olarak sınıflandırılır.

Topografik LiDAR

Esas olarak bir bölgenin topografyasının izlenmesinde ve haritalanmasında kullanılır. Bu yüzden jeomorfoloji, şehir planlama, peyzaj ekolojisi, kıyı mühendisliği, harita mühendisliğinde sıkça kullanılır.

Batimetrik LiDAR 

Batimetrik LiDAR’lar su kütlelerinin derinliğinin ölçülmesinde kullanılır. Batimetrik bir LiDAR anketinde, kızılötesi ışık kara ve su yüzeyinden uçağa geri yansıtılırken, ilave yeşil ışık su kütlesinden geçer. Batimetrik bilgi kıyı şeridinin yakınında, limanlarda, kıyıların ve setlerin yakınında çok önemlidir. Batimetrik bilgiler okyanus tabanındaki nesneleri bulmak için de kullanılır.

Ayrıca bakınız: Lidar Nedir? Nasıl Çalışır? 

Terrestrial LiDAR

Terrestrial (Karasal) LIDAR, bir tripoda veya hareketli bir araca monte edilebilir. Verinin son derece hassas bir şekilde tanımlanmasına yardımcı olan veri noktalarını toplar. Bu veri, 3D Modelleme yaratma ve ölçme uygulamalarında kullanılabilir. Terrestrial LiDAR, Mobil veya Statik olabilir

Mobil: Daha çok altyapıyı analiz etmek ve yolları gözlemlemek için kullanılır. Mobil LiDAR sistemleri çoğunlukla sensörler, kamera ve GPS içerir.

Ayrıca Bakınız “Mobil Haritalama İle Etkinliklerin Güvenliğinin Planlanması, Coronavirüs Tehditlerine Rağmen!” 

Statik: Statik LiDAR daha portatiftir, kullanımı kolaydır. Sabit bir yerden bulut noktaları toplar ve madencilik ve arkeolojide kullanılır.

Diğer Özelliklerine Göre LİDAR Çeşitleri

DIAL

DIAL, ozonun ölçümünde kullanılan Diferansiyel Emilim LiDAR (Differential Absorption LiDAR) teriminin bir kısaltmasıdır. Daha çok alt atmosferdeki Ozonu ölçmek için kullanılır.

Raman LIDAR

Su buharı ve aerosol profilleme için kullanılır

Wind LiDAR

Wind (Rüzgar) LIDAR, rüzgar hızını ve yönünü yüksek doğrulukla ölçmek için kullanılır. Rüzgar verileri, yanlışlıklara yol açan çoklu ölçüm noktaları nedeniyle geleneksel olarak büyük zorluklarla toplanmaktadır. LiDAR ile rüzgar hızı, yönü ve türbülans ölçülebilir

Spaceborne LiDAR

LiDAR’ın potansiyeli dünyanın da ötesine uzanıyor. NASA dahil olmak üzere birinci sınıf uzay ajansları tespit ve takip uygulamalarında LiDAR kullanıyor.

HSRL LiDAR

NASA Airborne Yüksek Spektral Çözünürlük LiDAR (High Spectral Resolution LiDAR-HSRL) atmosferdeki aerosol adı verilen bulutları ve küçük parçacıkları karakterize etmek için kullanılır. Havadaki bir platformdan, HSRL bilim adamı ekibi aerosol boyutunu, bileşimini, dağılımını ve hareketini analiz eder.

HSRL cihazı radar benzeri yenilikçi bir teknolojidir; bununla birlikte, LiDAR durumunda radyo dalgalarının yerini lazer ışığı alır.

HSRL tekniği, aerosol ve moleküler sinyalleri ayırt etmek ve böylece aerosol yok oluşunu ve geri saçılımını bağımsız olarak ölçmek için LiDAR dönüş sinyalinin spektral dağılımını kullanır.

Kaynak: Geospatial World

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here