Kaç Farklı “GNSS” Sistemi Vardır?

0
7583
Görsel www.geospatialworld.com dan alınmıştır.

Hemen hemen hergün kullanıdığımız navigasyon uygulamaları artık günlük yaşamlarımızın vazgeçilmezleri oldular. Peki bu harika konumlandırma ve yönlendirmeler sizce nasıl çalışıyor? Elbette artık herkes buna “GPS” cevabını verebiliyor olsa da aslında GPS; toplamda 4 GNSS yani “Küresel  Konumlandırma Uydu Sistemi” nden sadece birisidir.

  • GPS (ABD)
  • Glonass (Rusya)
  • Galileo (AB)
  • BeiDou (Çin)

Global Positioning System (ABD)

GPS en eski GNSS sistemidir. Faaliyetlerini 1978’de başlattı ve 1994’ten beri küresel kullanıma açıktır.

Bağımsız bir askeri navigasyon yeteneğine sahip olma ihtiyacı, inovasyonunu artırdı. ABD ordusu bunu ilk fark edenlerdendir. Ve bu sayede, 1964 yılında Transit sistemini oluşturdular. NAVSAT olarak da bilinen bu sistem, Doppler Etkisi üzerinde çalışmış, füze denizaltılarına, yüzey gemilerine konum bilgisi ve navigasyon sağlamıştır. Ayrıca ABD ordusuna hidrografik inceleme ve jeodezik ölçüm yapmak için kullanılmıştır. Zamanla, kamu kullanımına açılmış olup şu anda, GPS 33 uydusu vardır, bunların 31’i yörüngesinde ve çalışır durumda. ABD Hava Kuvvetleri tarafından korunur.

GLONASS (Rusya)

Global Navigation Sattellite System” veya GLONASS, Rusya’nın küresel navigasyon sistemidir. GLONASS 1993 yılında 2 yörüngede 19.130 km yükseklikteki 12 uydu ile faaliyete geçti. Şu anda yörüngede toplam 27 uydusu var ve hepsi çalışıyor. GLONASS, Rus Havacılık Savunma Kuvvetleri tarafından işletilmektedir ve operasyonda ikinci alternatif seyir sistemidir.

Galileo (Avrupa Birliği)

Galileo, Avrupa Birliği Ajansı tarafından bir araya getirilen Avrupa Birliği’nin GNSS topluluğu ve Avrupa GNSS Ajansı tarafından işletilecektir. Galileo, sivil ve ticari kullanım için küresel navigasyon sistemidir. Tamamen konuşlandırılmış Galileo sistemi, 30 operasyonel uydu ve 6 adet yörünge yedeklerinden oluşacaktır. Şu an itibariyle 30 uydudan 22’si yörüngede. Galileo, 2016’dan itibaren erken operasyonel Yeteneği sunmaya başladı ve 2020’de tam kapasite operasyonel kabiliyete ulaşması bekleniyor.

BeiDou (Çin)

“BeiDou“, Çin Uydu Navigasyon Sistemi. Yörüngesinde 22 Operasyonel uyduya sahiptir ve toplam 35 uyduyu kapsayacak şekilde programlanmıştır. BeiDou’nun BeiDou-1 ve BeiDou-2 olmak üzere iki ayrı takımı vardır. BeiDou-1 aynı zamanda ilk nesil olarak bilinen üç uydudan oluşan bir gruptur. 2000 yılında faaliyete geçti ve çoğunlukla Çin ve komşu bölgelerdeki kullanıcılar için sınırlı kapsama ve navigasyon hizmetleri sunuyordu. Beidou-1 2012’nin sonunda hizmet dışı bırakıldı.

BeiDou-2, sistemin ikinci neslidir. 2011 yılında yörüngedeki 10 uydudan oluşan kısmi bir takım çalışmasıyla faaliyete geçti. Gelecek nesil BeiDou-3. İlk BDS-3 uydusu Mart 2015’te başlatıldı. Ocak 2018 itibariyle dokuz BDS-3 uydusu piyasaya sürüldü. BeiDou-3’ün 2020 sonuna kadar tamamen işlevsel olması bekleniyor.

“En güncel 3d uydu haritasına göz atmak için buraya tıklayın”

QZSS (Japonya)

“Quasi-Zenith Satellite System“, Japonya’nın uydu konumlandırma araştırma ve uygulama merkezi tarafından halen yapım aşamasında olan bölgesel uydu navigasyon sistemidir. Planlara göre, QZSS takımı 4’ü zaten yörüngede olan 7 uyduya sahip olacak. QZSS’nin, Asya-Okyanusya bölgesinde son derece hassas ve istikrarlı konumlandırma hizmetleri sunacağı 2018 yılı sonuna kadar faaliyete geçmesi bekleniyor. QZSS GPS ile  de uyumlu olacak.

IRNSS ― NAVIC (Hindistan)

Hint Bölgesel Navigasyon Uydu Sistemi (IRNSS), Hindistan’ın bölgesel uydu navigasyon sistemidir. Hindistan Uzay Araştırma Teşkilatı (ISRO) tarafından başlatılan ve işletilen IRNSS, Hindistan’ı ve 1.500 km’ye kadar uzanan bölgeleri kapsamaktadır. 7 uydusu, yörüngede olan IRNSS A nın şu an uydularından 2’si çalışmıyor, çünkü geçen yıl ISRO, üzerindeki üç atomik saatin de başarısız olduğunu raporladı. Yaşanan talihsilikler neticesinde güncel olarak,  sadece 3 adet IRNSS uydusu coğrafi yörüngelerinde seyretmektedir. Hindistan’ ın hizmetlerini tam anlamıyla almaya başlamadan önce biraz daha zamana ihtiyacı olacak.

Kaynak:Geospatialworld

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here