Ana sayfa BIM “Karma Gerçeklik” BIM Süreçlerini Hızlandırıyor!

  “Karma Gerçeklik” BIM Süreçlerini Hızlandırıyor!

  0

  Karma gerçeklik çözümleri, modelleri fiziksel alana yerleştirmek için gereken süreyi azaltan yeni veri platformlarıdır. Ayrıca şantiyede modellenen verilerin incelenmesini hızlandırmak için veri depolayabilen ve yükleyebilen sağlam giyilebilir teknoloji ile basitleştirilmiştir. Verileri görüntülemekten daha çok, bugünün MR uygulamaları, kullanıcıların 1:1 ölçekte gördükleri ile etkileşime girmelerine olanak tanır.

  Trimble’ın karma gerçeklik yazılımı ve hizmetleri paketi ile birlikte, cihaz, etkinliği, üretkenliği ve iş kalitesini artırmak için günlük çalışma görevlerinde 3B içeriğe sahip yeni alan odaklı iş akışları sağlar. Trimble XR10, işinizin yapıldığı yere son teknoloji karışık bir gerçeklik getirmek için özel olarak üretilmiştir. HoloLens 2 özellikli Trimble XR10, gerçekliği doğrudan önünüze getirerek, çalışanların model verilerine doğrudan sahada erişmelerini sağlar.

  Holografik bir bilgisayar ve başa takılan bir ekran olan Microsoft HoloLens, baretlere takılır. Ayrıca kullanıcıların verilerle etkileşime girmesi için parmakla tıklama, ekranı sıkma veya nesneleri hareket ettirme gibi doğal hareketler kullanmalarını sağlar.

  Uygulama, AEC projeleri için bir işbirliği merkezi görevi gören bulut tabanlı bir inşaat yönetimi çözümü olan Trimble Connect’te depolanan proje modellerine bağlanır. Yükleniciler, BIM modelleri ile çalışabilir ve diğer işlemler tarafından kullanılan araçlar da dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelen dosyaları okuyabilir. İşbirliği çabalarına ek olarak, yalnızca birkaç tıklamayla, bir kullanıcı şantiyenin fiziksel düzlemlerinin dijital modellerle nasıl ilişkili olduğunu belirleyebilir.

  Mevcut bir mekanik proje ile elektrik planı arasındaki çakışmayı keşfedebilir ve bu bilgi talebini (RFI) hemen iletebilirsiniz.

  Sadelik, pratiklik ve gerçek zamanlı problem çözme yeteneklerini şantiyeye getiren karma gerçeklik çözümleri BIM’ in etkileşim alanını daha verimli hale getiriyor.

  David Burczyk, Pobonline

  Emre AKDENİZ
  Director Strategy and Business Development, SurveyingGroup Media Co. One of your collegue who loves research new technologies and mostly addicted to sharing :)

  BİR CEVAP BIRAK

  Leave the field below empty!