Konum Tabanlı Reklamcılık

0
703

Bir alışveriş merkezinin yakınından geçtiğinizde %40′ lık bir indirim mesajı aldığınızı hayal edin. Mağazayı ziyaret etme olasılığınız evde ya da başka bir yerde olduğunuzdan çok daha yüksek. Konum verileri sayesinde, doğru yerde doğru reklamı yapmak mümkün. Tüm bunlar cep telefonunuzdaki konum bilgisini paylaşan uygulamalar aracılığı ile sessiz sedasız yapılıyor.

Akıllı cihazların, özellikle akıllı telefonların kullanımının artmasıyla, konum tabanlı reklamcılık (LBA), pazarlamacılar arasında popülerlik kazanmıştır. Böylece reklam verenler, müşterilerinin bulundukları yere bağlı olarak onlara farklı mesajlar gönderebilir.

Konum tabanlı reklamcılığın avantajları nelerdir?

Reklam hedeflemede yer alan karmaşıklıklar nedeniyle markaların, büyük bir kitleye ulaşma konusunda zorluklar yaşadıklarını, konum tabanlı reklamcılığı tercih etmelerini sağlamıştır.

Yukarıda belirtildiği gibi, kişiselleştirilmiş mesajlar, genel reklamcılık ve konumla karşılaştırıldığında çok daha fazla dikkat çeker ve etkileşim konusunda önemli bir rol oynar. Bu sadece reklamlara olan ilgiyi arttırmakla kalmayıp, aynı zamanda talebi takip etmede de yardımcı olur. Dolayısıyla, bir müşterinin ilgisine göre kalibre edilmişse, bir reklam çok daha etkili olacaktır. Konum verileri bunu yapmanızı sağlar. İnsanların bulundukları yere göre teklifler yapabilirsiniz.

Doğru Hedef Kitle

Her geçen gün daha fazla insan akıllı telefon kullanıyor ve bu nedenle pazarlamacıların müşterileri mobil cihazlarda hedeflemesi zorunlu hale geldi. Klasik reklamlar hâlâ işe yarıyor olsa da, kullanıcılar artık dijital ortama gelen reklamlara daha açık. Geçen yıl yapılan bir araştırmaya göre, kullanıcıların %46′ sı reklam engelleyicileri kullandıklarını belirtmişler, çünkü reklamların genellikle “alakasız” olduğunu söylemişler.

Ancak, reklamlar iyi hedeflenmişse, engellenme olasılığı daha az olacaktır.  Çünkü farklı coğrafi konumlardaki kişiler farklı davranışlar sergilerler. En basitinden sonbaharı daha hafif geçiren güney illerimiz yerine Erzurum, Sivas gibi kış mevsimini daha fazla hisseden illerimizde kaban, mont, yağmurluk, bot vb. ürünlerin reklamlarını yapmak çok daha etkili olacaktır.

Konum tabanlı reklamcılığın dezavantajları nelerdir?

LBA’ nin dezavantajları arasında listenin başında yer alan konu gizlilik konusudur. Mobil pazarlamacıların kullanıcıların çevrim içi gizliliklerini beğeneceği gerçeğini anlaması ve bunlara saygı duyması gerekir. Bu nedenle, yalnızca kullanıcının kendi iznine sahip olunması durumunda tanıtım faaliyetlerine girmeleri gerekir.

İkinci zorluk, akıllı telefonların küçük ekran boyutudur. Cep telefonu genellikle küçük bir ekran ile gelir ve faresi yoktur. Bu, bir cep telefonunda navigasyonun, dokunmatik ekranlı olsa bile, kullanıcı için zor olabileceği anlamına gelir. Böyle bir durumda, kullanıcıların çoğu, her ayrıntıya bakmayı fazla yorucu bulabileceği için, çoğu reklam dokunulmadan geçer gider. Ayrıca, farklı platformlarda ve tarayıcılarda aynı anda bu optimizasyonu yapmak ayrı bir iş yükü oluşturur. Bu da ortak bir kampanya oluşturmayı zorlaştırabilir.

Konum bazlı reklamcılığın temelinde harita üretimi vardır. Servis sağlayıcınızın altlık olarak kullandığı bu geniş veri kümesinin yüksek hassasiyetlerle oluşturulmuş olması elbette daha kesin sonuçlar verecektir.

Coğrafi bilgi sistemleri kapsamında yapılan çalışmalar sıradan haritacılığın ötesinde hemen her alanda faklı sonuçlar üreten bir çok yan ürüne ev sahipliği yapar. Coğrafi bilgi sistemlerinde yaşanan bu reformlar alışkanlıklarımızı değiştirmeye devam edeceğe benziyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here