Ana sayfa COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ Konumsal-Zeka Teknolojisinde Makine Öğrenimi

  Konumsal-Zeka Teknolojisinde Makine Öğrenimi

  0

  Hemen hemen herkes bugünlerde farkında olmadan bir tür makine öğrenimi kullanıyor.
  Çeşitli algoritmalar Google, Facebook veya LinkedIn’in arama özelliklerini desteklemektedir. Aynısı Netflix, Spotify veya YouTube’daki kullanım için de geçerli. Telefonunuzu Siri, Okay Google veya Amazon Alexa için kullandığınızda bile, ses tanıma ve arama komutları makine öğrenimi tarafından değerlendirilir.

  Geliştiriciler, yapay zekanın kendi özgün dilini yarattığını keşfettikten sonra Facebook “Yapay Zeka Motoru” nu durdurdu. Facebook Yapay Zeka Araştırma Laboratuvarı’ndan (FAIR) araştırmacılar, chatbotların senaryodan saptığını ve insan girdisi olmadan yeni bir dilde iletişim kurduklarını buldu. Olumsuz yönleri bir kenara bırakıldığında, bu olay, makine öğreniminin potansiyelini açıkça yansıtmaktadır.

  Bu platformların ötesinde, “Makine Öğrenmesi”, konum zekası alanında giderek artan bir şekilde kullanılan bir terimdir. Bununla birlikte, konuyla ilgili ilk algoritmalar 50 yıl önce kullanıldı. Makine öğreniminin şu anda neden önemli olduğu merak edilebilir. Cevap basitçe “veri” dir.

  Bugün dijital evrende 2.7 Zettabayt veri var

  Günümüzde sınırsız depolama alanlarına sahip, yapılandırılmış veya rastgele üretilen veriler ile beslenen ve sürekli değişen bir dünyada yaşıyoruz. Bunu, bilgisayar gücü ve kuruluşların gerektirdiği uzmanlıkla birleştirirseniz, makine öğrenimi ihtiyacı kaçınılmazdır.

  İşletme gelirlerinin % 20 ila % 35’i, işlenmemiş veriler nedeniyle kaybedilebilir

  Makine öğrenimi; bilgisayarların, istatistik ve matematik tekniklerini kullanarak açık bir şekilde tarif edilmeden öğrenmesini sağlayan kavramdır.
  İnternet kaynaklarında çeşitli Makine Öğrenimi kütüphaneleri bulunurken, bunların bazıları konumsal konularla ilgilidir. Konuyla ilgili derinlemesine bilgi sahibi olmak ve makine öğrenimini coğrafi veri kümelerine uygulayabilmek için programlama dillerini kullanmak gerekebilir.

  Kaynak: Wim Bozelie, https://www.geospatialworld.net/blogs/machine-learning-in-location-intelligence-technology/

  Selçuk Demir
  Yıldız Teknik Üniversitesi'nden 2012 yılında Harita Mühendisi olarak mezun oldu. Aynı üniversitede Coğrafi Bilgi Sistemleri programında yüksek lisans derecesi aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. Özel sektör ve kamu kurumlarında birçok projede görev aldı.

  BİR CEVAP BIRAK

  Leave the field below empty!