Ana sayfa GNSS Kutuplarda Haritacılık “Antarktika Haritaları”

  Kutuplarda Haritacılık “Antarktika Haritaları”

  0

  Bizler her ne kadar farkında olamasak da bilim ve teknoloji alanında yapılan birçok çalışmanın olmazsa olmazlarından, hemen her konuda hayati katkılar sunan harita sektörünün Kutup çalışmalarımızdaki katkılarını, kullanım şekillerini ve özel çalışmaları bu yazı dizisi ile beraber sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

  Antarktika’nın Keşfi ve Antarktika Haritaları

  Antarktika Kıtası dünyamızın en soğuk iklim koşullarının yaşandığı 5. büyük kıta olarak bilinir. Burada yerli halk bulunmaz iken günümüzde yaklaşık yüz civarında bilim istasyonu yer almaktadır. Kıta’nın keşfi 1800 ve 1900’lü yıllarda denizciler ve haritacılar tarafından ortaya konmuş iken 1513 yılında Piri Reis’in çizmiş olduğu Güney Amerika kıyılarını içeren haritada Antarktika’ya en yakın adalar yer almakta ve bu sayede Kıta’ya ait en eski haritalardan biri olma özelliğini taşımaktadır. Piri Reis’in bu haritası birçok uluslararası kitapta da yer almaktadır.

  Geçtiğimiz yıllarda Bulgaristan Antarktik Enstitüsü’nün desteklemiş olduğu “Тerra Australis Incognita” isimli kitapta da görüleceği üzere Piri Reis Haritası’nın bu önemi vurgulanmıştır. Ayrıca kitaptaki haritaların gösterimde olduğu fotoğraf sergisi de ülkemize İTÜ Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi’nin destekleri ile getirilmiş ve yazarda İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki tanıtıma katılmıştır.


  Ulusal Antarktik Bilim Seferleri, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi koordinasyonunda sürdürülmektedir. Son üç yıldır başarı ile tamamlanan Ulusal Antarktik Bilim Seferleri’nde Sefer Lideri, sefer sırasında ziyaret edilen onlarca farklı milletin bilim istasyonuna Piri Reis Haritası’nı hediye etmiştir.

  Uydu Görüntüleri ile Kutup Bölgeleri

  Arktik Okyanusu ve Antarktika Kıtası iklimi ve uzaklığı sebebiyle çoğu zaman bilimsel seferlere az olanak sağlar. Bunun başlıca sebepleri arasında bölgelerin uzaklığı ve deniz buzu gibi doğal etmenler sebeptir. Uydu teknolojisinin son yıllarda gelişmesi ile birlikte kutup bölgeleri uzaktan algılama yöntemi ile takip edilebilmektedir. Özellikle SAR teknoloji ile çoğu dönem bulut oranının fazla olması nedeniyle yüzey görüntüsü elde edemeyen optik uyduların bu açığı kapatılır.

  Ulusal Antarktik Bilim Seferleri öncesinde, sırasında ve sonrasında imkanlar dahilinde tüm uydu verileri İTÜ Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi tarafından incelenmektedir. Uydu verileri sayesinde seferde izlenebilecek rotalar, buzdağı tehlikeleri, üslerin durumu, kar vb. doğal etmenlerin durumu gibi birçok faktör önceden öngörülebilmektedir. Fakat maliyeti fazla olan yüksek çözünürlüklü görüntüler her zaman ulaşılamamaktadır. Ülkemizde Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki Göktürk 1 ve Göktürk 2 uyduları ile TÜBİTAK Uzay bünyesindeki RASAT uydusunun teknik özellikleri bu bölgelerden görüntü alabilecek özellikte olup, Horseshoe Adası’nda kurulan Türk Bilimsel Araştırma Kampı 2019-2022’nin yer aldığı yerin optik görüntüsünü elde edebilmiştir.

  Devam Edecek…

  BİR CEVAP BIRAK

  Leave the field below empty!